legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Opinia specialistului: Includem sau nu tichetele de masa in venitul brut?

tichete de masatichete de masa in venitul bruttichete de masa deducere
Asa cum bine stim, tichetele de masa sunt  asimilate avantajelor de natura salariala si sunt impozabile din punct de vedere al impozitului pe veniturile din salarii conform art. 76 alin. (3) lit. h) din Codul fiscal.

In concluzie, contravaloarea tichetelor de masa se include in statul de salarii in scopul impozitarii.

"Calculul, retinerea si virarea impozitului pe salarii se va efectua de catre angajator, contravaloarea tichetelor de masa fiind impozitate prin cumulare cu celelate venituri de natura salariala realizate in luna in care sunt acordate.

Tichetele de masa acordate potrivit legii nu se includ in baza de calcul al contributiilor sociale.

 In statul de salarii se va adauga o rubrica distincta pentru tichetele de masa.", precizeaza Specialistul Irina Dumitrescu, pentru PortalCodulMuncii.ro.

Concret, in declaratia 112 in sectiunea E.3. -Date detaliate privind impozitul pe venit contravaloarea tichetelor de masa se inscrie la Randul 10 "Contravaloarea tichetelor de masa".

Mai mult, tinem cont de faptul ca tichetele de masa se vor include  in venitul baza de calcul al impozitului (Randul 14). La Randul 16 "Suma incasata" - se completeaza cu suma rezultata in urma aplicarii formulei: Suma incasata = Venit baza de calcul al impozitului - Impozit retinut + Deduceri personale + Alte deduceri.

Raspuns oferit de Specialistul Irina Dumitrescu pentru PortalCodulMuncii.ro

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete de masatichete de masa in venitul bruttichete de masa deducere

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 14 Martie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Opinia specialistului: Includem sau nu tichetele de masa in venitul brut? Nota: 3.58 din 5 - 18 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Salariata revenita din CCC. Modificare functie. Incetare CIM in perioada de probaIntrebare: O salariata revine din concediu crestere copil pana la 2 ani pe postul suspendat. Angajatorul ii propune un alt post in alt departament, salariata accepta. Se poate pune perioada de proba pentru noua pozitie? In aceasta situatie pot sa ii incetez contractul dupa perioada de proba? sau trebuie sa respect cele 6 luni de la revenirea din suspendare?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Nerespectarea obligatiilor din informare la angajare. ConsecinteIntrebare: In cazul in care unui salariat i s-a precizat in Informarea prealabila angajarii ca, dupa 6 luni de activitate, va primi o marire salariala, dar nu a fost precizat in contractul individual de munca, care ar fi sanctiunea pe care angajatorului ar putea-o primi ca urmare a nerespectarii acordarii maririi? In plus, prin procedura interna, dupa cele 6 luni de activitate, salariatului i s-a intocmit de catre superiorul direct o evaluare conform careia nu a acumulat suficienta experienta si nu isi...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]