Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Atentie. Aveti si angajati care sarbatoresc Pastele Catolic? Cum ii pontati?

pastele catolicpaste catoliczile libere angajati paste catolic
In luna aprilie 2015 pica si Pastele Catolic, si Pastele Ortodox. Avem numerosi angajati care sarbatoresc Pastele Catolic.

Haideti sa aflam parerea specialistului cu privire la modul in care vom ponta angajatii care apartin unui altfel de cult decat celui ortodox:

De la bun inceput, va amintim ca zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:

- 1 si 2 ianuarie;
- prima si a doua zi de Pasti;
- 1 mai;
- prima si a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie, Sfantul Apostol Andrei cel Intai Chemat, Ocrotitorul Romaniei;
- 1 decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;
- doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.

"In cadrul zilelor de sarbatoare legala unele au caracter laic, fiind de interes national, iar altele au caracter religios. Pastele, Rusaliile si Craciunul sunt sarbatori religioase crestine, sarbatorite atat in cultul ortodox, cat si in cel catolic la aceleasi date sau la date diferite.
Textul legal citat nu este suficient de clar pentru a naste o interpretare unitara, de aceea solutiile sunt diferite si la nivelul angajatorilor.

Intr-o opinie s-ar putea sustine ca pentru persoanele de alta religie decat cea crestin ortodoxa numarul de zile de sarbatoare religioasa in care nu se lucreaza, ce tin de fiecare cult, ar trebui sa fie egal cu numarul de zile de sarbatoare religioasa crestina in care nu se lucreaza.

In aceasta varianta, de exemplu, angajatii catolici ar fi liberi de Pastele catolic, iar salariatii ortodocsi de Pastele ortodox.

Intr-o alta interpretare, avand in vedere ca art. 139 nu precizeaza daca sarbatorile religioase sunt ortodoxe, se poate intelege, de exemplu, ca in loc de doua zile libere de Paste pot fi de fapt patru atunci cand sarbatorile au loc la date diferite in cultul ortodox si in cel catolic.

In aceasta varianta, toti salariatii vor beneficia de patru zile de Paste indiferent de care cult religios apartin. In mod similar se pune problema si in cazul Rusaliilor. In plus, salariatii apartinand cultelor care nu sunt crestine beneficiaza si de alte zile libere pe langa cele acordate pentru sarbatorile religioase crestine, pentru sarbatorile specifice cultelor respective.

In consecinta, datorita faptului ca textul legal naste interpretari nenumarate si contradictorii, nu exista nici o practica unitara in aceasta privinta.

Insa, angajatorii au obligatia respectarii Codului muncii si nu pot ignora faptul ca anumiti salariatii apartin unui cult religios declarat legal in Romania.

Avand in vedere ca anul acesta atat Pastele ortodox cat si cel catolic vor fi in luna aprilie, la o saptamana distanta, nu veti intampina probleme la completarea declaratiei 112.

Insa prima si a doua zi de Paste catolic nu sunt considerate zile nelucratoare. Ca atare, in declaratia 112 zilele libere acordate vor figura ca zile lucrate (zile libere platite)."

Raspuns furnizat de specialistii PortalCodulMuncii.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
pastele catolicpaste catoliczile libere angajati paste catolic

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 23 Martie 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Atentie. Aveti si angajati care sarbatoresc Pastele Catolic? Cum ii pontati? Nota: 3.9 din 5 - 10 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
De Cate Zile Libere Beneficiaza In Salariat Daca Lucreaza Pe 1 Iunie ?Intrebare: Buna ziua, Un salariat va lucra sambata, 1 iunie 2019. Conform Codului Muncii, societatea va trebui sa-i acorde 2 zile libere consecutive pentru repaus saptamanal, respectiv duminica si luni. Avand in vedere ca 1 iunie este zi libera platita, societatea este obligata sa-i acorde o alta zi libera in urmatoarele 30 de zile, sau sa i-o plateasca dublu ?
 

Raspuns: Da, ori ii acorda alta zi libera in urmatoarele 30 zile, ori o plateste dublu.... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]