Baza de calcul pentru salariata ce intra in concediu de risc maternal

concediu de risc maternalconcediu de maternitatebaza de calcul concediu de maternitate
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
In situatia unei salariate care se afla in concediu fara plata pentru cresterea copilului si care este din nou insarcinata, urmand sa revina la munca in data de 1 martie pentru 2 luni, dorim sa aflam care este baza de calcul pentru a calcula concediul de risc maternal/ maternintate. Tinem cont de faptul ca in cele 2 luni in care salariata doreste sa revina la munca, intentioneaza sa isi ia concediu pentru risc maternal si apoi concediu de maternitate.

Care este baza de calcul pentru calculul concediului de risc maternal/maternitate avand in vedere ca in ultimele luni salariata a fost in concediu fara plata pentru cresterea copilului pana la 2 ani?

De asemenea, tinem cont de faptul ca dupa nasterea celui de-al doilea copil salariata va beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului avand in vedere ca aproximativ 10 luni din perioada anterioara nasterii sunt constituite din concediu fara plata pentru cresterea copilului. Daca va beneficia, care este baza de calcul lunara?

Raspunsul specialistilor PortalCodulMuncii:

Pe durata concediului de risc maternal se acorda o indemnizatie de risc maternal care se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate. Art. 17 alin. (2) din Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca, aprobate prin HG 537/2004, cu modificarile si completarile ulterioare, prevede ca indemnizatia de risc maternal se plateste salariatei, la cerere, pe baza certificatului medical care se elibereaza de medicul de familie sau de medicul specialist, cu avizul medicului de medicina muncii

Alin. (6) din acelasi articol mentioneaza ca indemnizatia de risc maternal se plateste cu conditia ca, prin grija angajatorului, medicul de medicina muncii care a efectuat evaluarea prevazuta la art. 5 din ordonanta de urgenta sa vizeze certificatul medical, in caseta "Cod diagnostic", sub semnatura, parafa si stampila, cu privire la imposibilitatea indeplinirii de catre angajator a obligatiilor prevazute de lege si la motivul pentru care nu a putut fi evitata acordarea acestei prestatii, iar conform alin. (7) nerespectarea prevederilor alin. (6) atrage raspunderea angajatorului, in conformitate cu prevederile legislatiei in vigoare.

Art. 31 alin. (3) din OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, concediul si indemnizatia de risc maternal se acorda fara conditie de stagiu de cotizare.
Asadar, pentru acordarea concediului de risc maternal nu este necesar stagiu de cotizare iar baza de calcul se stabileste conform alin. (4) al art. 10 potrivit caruia, in cazul in care stagiul de cotizare este mai mic de o luna, pentru situatiile prevazute la art. 9 si 31, baza de calcul a indemnizatiilor o constituie venitul lunar din prima luna de activitate pentru care s-a stabilit sa se plateasca contributia, cu respectarea prevederilor alin. (2).

Prin urmare. baza de calcul a indemnizatiei de risc maternal o constituie venitul lunar din prima luna de activitate pentru care s-a stabilit sa se plateasca contributia respectiv prima luna in care salariata revine la locul de munca.


Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu de risc maternalconcediu de maternitatebaza de calcul concediu de maternitate

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 16 Ianuarie 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Baza de calcul pentru salariata ce intra in concediu de risc maternal Nota: 5 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Prevederi in CIM. Program de lucruIntrebare: 1.Programul nostru in CIM este 9-18 insa am salariati care lucreaza si in alte intervale care se tot schimba; lucreaza tot 8h pe zi / 40h pe sapt si cu 2 zile repaus ; de ex posibil 4h dimineata , 4 h seara. Este in regula sa le fac act aditional cu aceasta formulare?: "Programul de lucru se desfasoara inegal (durata turei poate varia), in intervalul 00:00-24:00, conform intelegerii dintre salariat si manager si se reflecta in programul ERP Intern."
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Kurzarbeit. Program inegalIntrebare: In luna mai am redus programul de lucru al salariatilor cu 50% lunar-kurzarbeit. Primele 4 zile si ultimele 2 zile (6 zile total) nu s-a lucrat deloc, 12 zile s-a lucrat 6 ore si 2 zile 4 ore. In situatia in care, s-a stat zilele de la inceputul lunii (cele 4) si apoi in cursul lunii unii salariati au adus concediu medical, la finalul lunii, orele prestate nu mai sunt egale cu orele reduse (50%-50%), sunt ex 50 lucrate si 70 reduse. In aceasta situatie, pe platforma aici.gov cum completam in pdf...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor"
Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]