Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Concediu crestere copil in cazul unei persoane care are un PFA in activitate

ccc 2017pfa concediu crestere copilconcediu crestere copil 2017
Incepem prin a mentiona ca art. 16 alin. (2) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copilului stabileste ca regula generala suspendarea indemnizatiei pentru cresterea copilului daca salariatul realizeaza venituri supuse impozitului in aceasta perioada.


Dar ce se petrece in cazul persoanelor care detin un PFA? Beneficiaza de concediu si indemnizatia pentru cresterea copilului?

"O persoana care are un PFA in activitate poate sa incaseze indemnizatia pentru ingrijire copil de pana la 2 ani, sau trebuie sa suspende PFA-ul?", se intreba cineva in cadrul PortalCodulMuncii.ro.


Incepem prin a mentiona ca art.16 stabileste ca plata indemnizatiei pentru cresterea copilului nu se suspenda in cazul in care persoana indreptatita se afla in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:

a) primeste diverse sume in baza legii, a contractului colectiv de munca sau a contractului individual de munca, acordate in perioada concediului pentru cresterea copilului, altele decat cele rezultate din desfasurarea efectiva a unei activitati in perioada de concediu;
b) primeste indemnizatii in calitate de consilier local sau judetean, indiferent de nivelul acestora;
c) realizeaza, in decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfasurarea efectiva a unei activitati in perioada de concediu, al caror nivel nu depaseste de trei ori cuantumul minim al indemnizatiei stabilit la art. 2 alin. (2).

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Consilier - Codul Muncii abonament 12 actualizari


Consilier - Codul Muncii va ofera solutii de actualitate Daca doriti sa Rezolvati mai usor problemele de serviciu Luati rapid decizii corecte si avantajoase Aveti singuranta aplicarii corecte a legislatiei Reduceti cu cel putin 75 timpul de rezolvare a unei probleme Evitati conflictele de munca folosind argumente legale Consilier Codul...

Oferta Speciala
valabila 48h

IMPORTANT! Un salariat poate realiza in perioada concediului pentru cresterea copilului, urmatoarele categorii de venituri al caror cuantum este nelimitat:

a) venituri supuse impozitului pe venit dar care nu rezulta din desfasurarea efectiva a unei activitati in perioada de concediu daca sunt acordate in baza legii, a contractului colectiv de munca sau a contractului individual de munca;
b) indemnizatii in calitate de consilier local sau judetean, indiferent de nivelul acestora;
c) venituri care nu reprezinta venituri supuse impozitului pe venit in sensul prevazut de OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copilului.

Astfel, un salariat poate realiza venituri supuse impozitului pe venit al caror nivel nu depaseste de trei ori cuantumul minim al indemnizatiei stabilit la art. 2 alin. (2).

Indemnizatia lunara se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anterior datei nasterii copilului si nu poate fi mai mica de 85% din cuantumul salariului minim brut pe tara garantat in plata.

PFA-ul poate obtine venituri pe durata concediului de crestere copil in cuantum de 3.698 lei in decursul unui an calendaristic cu conditia ca indemnizatia de crestere copil sa nu fie obtinuta in baza acestui PFA.


Sursa: PortalCodulMuncii


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
ccc 2017pfa concediu crestere copilconcediu crestere copil 2017

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 08 August 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Concediu crestere copil in cazul unei persoane care are un PFA in activitate Nota: 3.42 din 5 - 6 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (3)


Mara
09-Oct-2017

Buna ziua. Vreau sa imi deschid un Pfa. Trebuie neaparat pe domeniul a ce am terminat facultatea? Mi se pune la calcul venitul din Pfa pentru indemnizație crestere copil daca acum am 3 luni de sarcina? Multumesc

IONEL MOCA
27-Feb-2017

Nu sunt de accord cu interpretarea dumneavoastra. OUG111/2010 si HG 52/2011 nu stipuleaza nicaieri conditiile restrictive mentionate de dumneavoastra, referitoare la realizarea de venituri in limita respective, numai din activitati care nu au contribuit la calculul indemnizatiei. Va propun sa cititi inca o data prevederile art.16 si ale normelor metodologice date in aplicarea acestora. Daca dv considerati ca exista undeva, in OUG 111/2010, o prevedere care sa conduca la o astfel de interpretare, va rog sa mi-o comunicati. Atentie: conform normelor de tehnica legislative, o hotarare de govern prin care se emit norme metodologice nu poate aadauaga la lege ci numai explicita modul de aplicare a legii

Hodorogea Lucian Petru
16-Feb-2017

Buna ziua, Óntrebarea mea este,eu ca salariat pot lua concediu de creștere a copilului dar sa lucrez Ón continuare după o lună sau două?Va mulțumesc anticipat

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Am Dreptul La Concediu De Odihna?Intrebare: Sunt pensionar (pensie pentru limita de varsta) si angajat pentru perioada determinata de 3 luni. Am dreptul la concediu de odihna pentru aceasta perioada?
 

Raspuns: DA, aveti dreptul la cel putin 5 zile de concediu de odihna(asta in cazul in care pe c.i.m. scrie ca... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]