Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Mod de calcul indemnizatie crestere copil 2018

concediu crestere copilconditii concediu crestere copilconcediu crestere
UPDATE IANUARIE 2018:


Indemnizatia de crestere a copilului a urcat la 1.250 lei, incepand cu 1 ianuarie 2018, fata de 1.232 lei, atat cat valora pana la momentul schimbarii. 
 
De ce s-a produs aceasta majorare? Pentru ca, incepand cu data mai sus mentionata, indemnizatia minima de crestere a copilului se raporteaza la indicele social de referinta (ISR), care in momentul prezent valoreaza 500 lei. Inainte de aceasta modificare, calculul indemnizatiei se facea raportat la salariul minim pe economie.
 
 
Conform OUG nr. 82/2017 pentru modificarea si completarea unor acte normative, publicata in noiembrie 2017 in Monitorul Oficial: "Cuantumul minim al indenizatiei nu poate fi mai mic decat suma rezultata prin aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referinta, denumit in continuare ISR si nici mai mare de 8.500 lei."
 
 
Pana la 1 ianuarie anul curent, indemnizatia de crestere a copilului valora 1.232 lei si reprezenta 85% din salariul brut al mamei, dar nu putea depasi plafonul de 8.500 de lei, fapt valabil si in momentul prezent.

 
Guvernul a adoptat, in data de 4 august 2017, Ordonanta de Urgenta prin care indemnizatia de crestere a copilului este plafonata la suma de 8.500 lei. Plafonarea se va aplica inclusiv persoanelor care beneficiaza in acest moment de o indemnizatie aprobata.
 
 
Veniturile din salarii i asimilate salariilor, din activiti independente i din activiti agricole, silvicultur i piscicultur prevzute la art. 2 alin. (1) sunt cele definite la art. 67, art. 76 alin. (1) i (2) i art. 103 din Legea nr. 227/2015, cu modificrile i completrile ulterioare, i reprezint valoarea obinut dup aplicarea cotei de impozitare asupra venitului impozabil stabilit conform legii, corespunztor fiecrei categorii de venit.

Conform art. 3 alin. (2) din OUG 111/2010 veniturile care se iau in considerare pentru stabilirea nivelului indemnizatiei pentru cresterea copilului reprezinta, dupa caz: suma incasata de persoana indreptatita, rezultata dupa aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul al impozitului determinate ca diferenta intre venitul net din salarii calculat prin deducerea din venitul brut a contributiilor obligatorii aferente unei luni si a deducerii personale acordate pentru luna respectiva si contributiile la fondurile de pensii facultative, precum si cotizatia sindicala platita in luna respectiva pentru veniturile din salarii, la locul unde se afla functia de baza.

Acte necesare indemnizatie crestere copil.

Adeverinta vechime pentru calculul indemnizatiei de crestere a copilului


Prin urmare salariatul poate beneficia de concediu pentru cresterea copilului:

pana la implinirea varstei de 2 ani;
pana la implinirea varstei de 3 ani in cazul copilului cu handicap.
 

Ghid complet - Instructiuni proprii de securitate a muncii
Ghid complet - Instructiuni proprii de securitate a muncii

Vezi detalii aici

Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal
Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal

Vezi detalii aici

Totul despre Pontaj si Programul de lucru
Totul despre Pontaj si Programul de lucru

Vezi detalii aici




 
Pentru copilul cu dizabilitate care a implinit varsta de 3 ani, salariatii pot beneficia de concediu pentru ingrijirea copilului pana la varsta de 7 ani.
 
Veniturile din salarii i asimilate salariilor, din activiti independente i din activiti agricole, silvicultur i piscicultur prevzute la art. 2 alin. (1) sunt cele definite la art. 67, art. 76 alin. (1) i (2) i art. 103 din Legea nr. 227/2015, cu modificrile i completrile ulterioare, i reprezint valoarea obinut dup aplicarea cotei de impozitare asupra venitului impozabil stabilit conform legii, corespunztor fiecrei categorii de venit.

Conform art. 3 alin. (2) din OUG 111/2010 veniturile care se iau in considerare pentru stabilirea nivelului indemnizatiei pentru cresterea copilului reprezinta, dupa caz: suma incasata de persoana indreptatita, rezultata dupa aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul al impozitului determinate ca diferenta intre venitul net din salarii calculat prin deducerea din venitul brut a contributiilor obligatorii aferente unei luni si a deducerii personale acordate pentru luna respectiva si contributiile la fondurile de pensii facultative, precum si cotizatia sindicala platita in luna respectiva pentru veniturile din salarii, la locul unde se afla functia de baza.

In ceea ce priveste tichetele de masa, in Monitorul Oficial nr. 360/24.05.2011 a fost publicat Ordinul Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale 1474/2011 pentru aprobarea Instructiunilor de aplicare a unor prevederi din Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 52/2011, Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 277/2010 privind alocatia pentru sustinerea familiei, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 38/2011, si din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 50/2011.

 

In Anexa nr. 1 a Ordinului la lit. C) pct. 1 este prezentata urmatoarea situatie:

 

Sunt considerate tichetele de masa venituri din salariu si se iau in considerare la stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului?

 

La aceasta situatie este prezentata urmatoarea solutie:
 
Potrivit definitiei de la art. 55 din Legea 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca.
 
De asemenea, sunt asimilate salariilor si orice alte sume sau avantaje de natura salariala ori asimilate salariilor in vederea impunerii, in aceasta categorie intrand si tichetele de masa.
 
Avand in vedere faptul ca tichetele de masa sunt asimilate salariilor, iar valoarea acestora este impozabila, vor fi luate in considerare la stabilirea cuantumului indemnizatiei incepand cu data de 1 iulie 2010.
 

Iata si valoarea alocatiilor pentru copii in Romania:


- 84 de lei - pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 2 ani si 18 ani, dar si pentru tinerii care au implinit varsta de 18 ani si care urmeaza cursurile invatamantului liceal sau professional, pana la terminarea acestora

- 84 de lei - pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 3 ani si 18 ani, in cazul copilului cu handicap

- 200 de lei - pentru copiii cu varsta de pana la 2 ani (sau de pana la 3 ani, in cazul copilului cu handicap)

Au fost majorate alocatiile pentru copiii care provin din familii cu venituri mici...vezi mai multe detalii aici >>>



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 11 Ianuarie 2018
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Mod de calcul indemnizatie crestere copil 2018 Nota: 3.91 din 5 - 429 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (109)


Laura
19-Ian-2018

Am si eu o intrebare....Daca am intrat in concediu de maternitate in data de 4 ianuarie 2018 si din 1 ianuarie 2018 mi s-a modificat salariul brut. O sa nasc in 23 ianuarie, intreb cum mi se va calcula mie plata lunara pt cele 126 zile? Ma ajuta ca mi s-a modificat salariul brut sau nu? Mulțumesc

Crivei elena
18-Ian-2018

Buna ziua! Daca sunt studenta in anul 2 cat va fi indemnizatia pt cresterea copilului? Nu am lucrat niciodata.. Se calculeaza si in functie de veniturile sotului?

Simona burcea
12-Ian-2018

Am si eu o intrebare daca nu am lucrat consecutiv 12 luni in acelasi loc dar am lucrat in mai multe parti as putea beneficia de indemnizatie ? Si daca da cum procedez sa imi scot actele trebui sa merg peste tot sa scot ceva la mana pe unde am lucrat sau trebui sa iau de la directia de finante?

Muntean
11-Ian-2018

Am o intrebare daca eu plec de la actual loc de munca si incep activitatea in alta parte si dureaza 5 zile pana sunt gata actele ma afecteaza in momentul in care o sa intru in indemizatie crestere copil ?

bucur emilia maria
05-Ian-2018

buna ziua. daca salarul meu este de 2000 net si am un venit in plus de 800 de lei din īnchirierea unui apartament ..as dori sa intreb daca se ia in considerare si venitul din chirie va multumesc

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Durata Concediului De Odihna In Anul Iesirii La PensieIntrebare: incepand cu 1 aprilie 2018 inceteaza CIM prin pensionare anticipata partial. Care este durata concediului de odihna care mi se cuvine pentru anul 2018. Va multumesc!
 

Raspuns: Depinde cate zile de concediu aveti in contractul individual de munca. Durata minima este de 20 zile... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

NEGOCIEREA SALARIILOR - ce este OBLIGATORIU si ce NU?

 
Descarca GRATUIT raportul special
(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul
 
"(OUG 82) Negocierea Salariilor - Sfaturi practice, Sanctiuni de evitat"

 

 

 

 
 
 



 
xx
(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?
Atentie la modificare prin OUG 82! Este OBLIGATORIE negocierea salariilor. Cititi sfaturile expertilor: Exemple concrete, Sanctiuni de evitat

Descarcati gratuit Raportul Special

"(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii