Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

REVISAL: se vor inregistra tichetele de masa acordate in baza unor acte aditionale la contractele de munca?

revisal tichete de masatichete de masa 2018Legea nr. 142/1998
Dreptul la tichete de masa este reglementat in mod special prin Legea nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masasi prin HG nr. 23/2015 pentru aprobarea Normelor de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa.

In aplicarea Legii 142/1998 angajatorii, impreuna cu partenerii de dialog social (organizatiile sindicale legal constituite sau reprezentantii salariatilor) au posibilitatea sa stabileasca, clauze privind acordarea alocatiei individuale de hrana.

 De acum incolo, nicio greseala in ReviSal. E suficient sa parcurgeti caietul de curs al colocviului "Cum sa operati eficient si fara greseli in ReviSal" >>>


"Tichetele de masa acordate in baza unor acte aditionale la contractele de munca trebuie raportate in Revisal?", se intreba cineva in cadrul PortalCodulMuncii.ro.


Raspunsul specialistilor:

Normele de aplicare a Legii 142/1998 stabilesc la art. 2 ca, angajatorii, impreuna cu organizatiile sindicale legal constituite sau, acolo unde nu este constituit un sindicat, cu reprezentantii salariatilor, stabilesc prin contractele colective de munca clauze privind acordarea alocatiei individuale de hrana sub forma tichetelor de masa, precum si forma suportului acestora, respectiv suport electronic si/sau hartie.


IMPORTANT!

Daca angajatorul acorda tichetele de masa asfel cum acestea sunt reglementate in Legea nr. 142/1998 NU este necesara incheierea de acte aditionale la contractele individuale de munca ci numai daca angajatorul acorda salariatilor tichete de masa diferit, atunci criteriul de acordare diferita a tichetelor de masa trebuie sa fie stabilit impreuna cu organizatiile sindicale legal constituite sau, acolo unde nu este constituit un sindicat, cu reprezentantii salariatilor si inregistrat in contractual colectiv de munca.

In situatia in care tichetele de masa fac obiectul contractului individual sau colectiv de munca acestea se inregistreaza in REVISAL.

Angajatorii inregistreaza in registru salariul de baza lunar brut, indemnizatiile, sporurile, precum si alte adaosuri, astfel cum sunt prevazute in contractul individual de munca sau, dupa caz, in contractul colectiv de munca.

In acest context, tichetele de masa inregistrate in contractul individual de munca vor fi inregistrate in Revisal la alte adaosuri.



Sursa: PortalCodulMuncii



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
revisal tichete de masatichete de masa 2018Legea nr. 142/1998

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 17 Septembrie 2018
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


REVISAL: se vor inregistra tichetele de masa acordate in baza unor acte aditionale la contractele de munca? Nota: 3.36 din 5 - 11 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pensionare Anticipata Grupa A II-aIntrebare: Buna ziua! Sunt nascuta in 21.03.1962 si sunt angajata din 9.10.1981 si am lucrat in grupa a II-a timp de 19 ani 5 luni 22 zile in procent de 100%. In ziua urmatoare implinirii varstei de 57 ani si 2 luni, in data de 22.05.2019, mi-am depus dosarul de pensionare pentru pensia anticipata. In dosar sunt atasate adeverintele de grupa a II-a lucrate, veniturile si vechimea. Intrebarea mea este daca in situatia de mai sus sunt indeplinite conditiile de pensionare anticipata, sau pot exista motive d
 

Raspuns: Conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 40 ani si 7 luni.*<br />... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]