Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Tichete de masa in cazul telesariatilor. Se acorda daca acesta NU este prezent la locul de munca?

tichete de masa 2018acordare tichete de masa telesalariatitichete de masa conditii
Va reamintim ca, angajatorul are libertatea de a decide daca acorda tichete de masa si sub ce forma, in urma consultarii cu salariatii, prin organizatiile sindicale legal constituite sau prin reprezentantii salariatilor, dupa caz (art. 1 alin. (6) din Legea 142/1998).


Conform art. 10 din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii 142/1998, angajatorii nu pot acorda mai mult de un tichet de masa pentru fiecare zi lucratoare din luna pentru care se efectueaza distribuirea/transferul valorii nominale a tichetelor de masa, dupa caz.


Iata o speta intalnita pe PortalCodulMuncii.ro: "Va rog sa-mi spuneti daca unui telesalariat i se pot acorda tichete de masa pentru zilele in care nu se afla la locul de munca organizat de angajator. Stiu ca in legea tichetelor de masa este prevazuta obligatia de a acorda tichete salariatilor prezenti la lucru in unitate, insa ca exceptie, se acorda, totusi, acest beneficiu salariatilor mobili (ex. agenti de vanzari)."


Raspunsul specialistilor:


Salariatii beneficiaza LUNAR de un numar de tichete de masa cel mult egal cu numarul de zile in care sunt prezenti la lucru in unitatea angajatorului, iar acest numar nu poate depasi numarul de zile lucratoare, stabilit potrivit art. 10 (art. 13 din HG 23/2015).


IMPORTANT

Asadar, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 200.000 lei la 500.000 lei utilizarea de catre salariati a unui numar de tichete de masa mai mare decat numarul de zile in care sunt prezenti la lucru in unitate (art. 10 din Legea 142/1998).

Conform art. 6 alin. (1) din Legea 142/1998, salariatul poate utiliza, lunar, un numar de tichete de masa cel mult egal cu numarul de zile in care este prezent la lucru in unitate. Potrivit prevederilor art. 9 din acelasi act normativ salariatul are obligatia sa restituie angajatorului, la finele fiecarei luni, precum si la incetarea contractului individual de munca, tichetele de masa neutilizate.


ATENTIE!

Date fiind aceste explicatii, se intelege ca NU se acorda tichet de masa salariatilor care nu sunt prezenti la lucru in unitate.

Salariatul poate utiliza lunar un numar de tichete de masa cel mult egal cu numarul de zile in care este prezent la lucru in unitate (art. 6 alin. (1) din Legea 142/1998) iar la finele fiecarei luni are obligatia sa restituie angajatorului tichetele de masa neutilizate (art. 9 din Legea 142/1998).


Sursa: PortalCodulMuncii




Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete de masa 2018acordare tichete de masa telesalariatitichete de masa conditii

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 14 Septembrie 2018
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Tichete de masa in cazul telesariatilor. Se acorda daca acesta NU este prezent la locul de munca? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Concediu Odihna In Zilele LibereIntrebare: Buna ziua! Daca un angajat (bugetar) are cerere de CO aprobata in perioada 10-24.08.2018, si revine asupra ei pt a exclude zilele de 16 si 17, care au fost declarate libere, cum se procedeaza? I se poate aproba noua cerere, chiar daca nu are rechemere? Si cum recupereaza cele 16 ore? Multumesc!
 

Raspuns: Potrivit legii aceste zile nu sunt zile libere potrivit legii, sunt zile lucratoare ,deci sunt zile ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!

Modele de Fise de Post actualizate in 2018
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!
Modele de Fise de Post actualizate in 2018

Descarcati gratuit Raportul Special

"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]