Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

 

Mod de calcul indemnizatie crestere copil 2019

concediu crestere copilconditii concediu crestere copilconcediu crestere


Indemnizatia de crestere a copilului a urcat la 1.250 lei, incepand cu 1 ianuarie 2018, fata de 1.232 lei, atat cat valora pana la momentul schimbarii. 
 
De ce s-a produs aceasta majorare? Pentru ca, incepand cu data mai sus mentionata, indemnizatia minima de crestere a copilului se raporteaza la indicele social de referinta (ISR), care in momentul prezent valoreaza 500 lei. Inainte de aceasta modificare, calculul indemnizatiei se facea raportat la salariul minim pe economie.
 
 
Conform OUG nr. 82/2017 pentru modificarea si completarea unor acte normative, publicata in noiembrie 2017 in Monitorul Oficial: "Cuantumul minim al indenizatiei nu poate fi mai mic decat suma rezultata prin aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referinta, denumit in continuare ISR si nici mai mare de 8.500 lei."
 
 
Pana la 1 ianuarie anul curent, indemnizatia de crestere a copilului valora 1.232 lei si reprezenta 85% din salariul brut al mamei, dar nu putea depasi plafonul de 8.500 de lei, fapt valabil si in momentul prezent.

 
Guvernul a adoptat, in data de 4 august 2017, Ordonanta de Urgenta prin care indemnizatia de crestere a copilului este plafonata la suma de 8.500 lei. Plafonarea se va aplica inclusiv persoanelor care beneficiaza in acest moment de o indemnizatie aprobata.
 
 
Veniturile din salarii şi asimilate salariilor, din activităţi independente şi din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură prevăzute la art. 2 alin. (1) sunt cele definite la art. 67, art. 76 alin. (1) şi (2) şi art. 103 din Legea nr. 227/2015, cu modificările şi completările ulterioare, şi reprezintă valoarea obţinută după aplicarea cotei de impozitare asupra venitului impozabil stabilit conform legii, corespunzător fiecărei categorii de venit.

Conform art. 3 alin. (2) din OUG 111/2010 veniturile care se iau in considerare pentru stabilirea nivelului indemnizatiei pentru cresterea copilului reprezinta, dupa caz: suma incasata de persoana indreptatita, rezultata dupa aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul al impozitului determinate ca diferenta intre venitul net din salarii calculat prin deducerea din venitul brut a contributiilor obligatorii aferente unei luni si a deducerii personale acordate pentru luna respectiva si contributiile la fondurile de pensii facultative, precum si cotizatia sindicala platita in luna respectiva pentru veniturile din salarii, la locul unde se afla functia de baza.

Acte necesare indemnizatie crestere copil.

Adeverinta vechime pentru calculul indemnizatiei de crestere a copilului


Prin urmare salariatul poate beneficia de concediu pentru cresterea copilului:

– pana la implinirea varstei de 2 ani;
– pana la implinirea varstei de 3 ani in cazul copilului cu handicap.
 
 
Pentru copilul cu dizabilitate care a implinit varsta de 3 ani, salariatii pot beneficia de concediu pentru ingrijirea copilului pana la varsta de 7 ani.
 
Veniturile din salarii şi asimilate salariilor, din activităţi independente şi din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură prevăzute la art. 2 alin. (1) sunt cele definite la art. 67, art. 76 alin. (1) şi (2) şi art. 103 din Legea nr. 227/2015, cu modificările şi completările ulterioare, şi reprezintă valoarea obţinută după aplicarea cotei de impozitare asupra venitului impozabil stabilit conform legii, corespunzător fiecărei categorii de venit.

Conform art. 3 alin. (2) din OUG 111/2010 veniturile care se iau in considerare pentru stabilirea nivelului indemnizatiei pentru cresterea copilului reprezinta, dupa caz: suma incasata de persoana indreptatita, rezultata dupa aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul al impozitului determinate ca diferenta intre venitul net din salarii calculat prin deducerea din venitul brut a contributiilor obligatorii aferente unei luni si a deducerii personale acordate pentru luna respectiva si contributiile la fondurile de pensii facultative, precum si cotizatia sindicala platita in luna respectiva pentru veniturile din salarii, la locul unde se afla functia de baza.

In ceea ce priveste tichetele de masa, in Monitorul Oficial nr. 360/24.05.2011 a fost publicat Ordinul Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale 1474/2011 pentru aprobarea Instructiunilor de aplicare a unor prevederi din Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 52/2011, Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 277/2010 privind alocatia pentru sustinerea familiei, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 38/2011, si din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 50/2011.

 

In Anexa nr. 1 a Ordinului la lit. C) pct. 1 este prezentata urmatoarea situatie:

 

Sunt considerate tichetele de masa venituri din salariu si se iau in considerare la stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului?

 

La aceasta situatie este prezentata urmatoarea solutie:
 
Potrivit definitiei de la art. 55 din Legea 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca.
 
De asemenea, sunt asimilate salariilor si orice alte sume sau avantaje de natura salariala ori asimilate salariilor in vederea impunerii, in aceasta categorie intrand si tichetele de masa.
 
Avand in vedere faptul ca tichetele de masa sunt asimilate salariilor, iar valoarea acestora este impozabila, vor fi luate in considerare la stabilirea cuantumului indemnizatiei incepand cu data de 1 iulie 2010.
 

Iata si valoarea alocatiilor pentru copii in Romania:


- 84 de lei - pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 2 ani si 18 ani, dar si pentru tinerii care au implinit varsta de 18 ani si care urmeaza cursurile invatamantului liceal sau professional, pana la terminarea acestora

- 84 de lei - pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 3 ani si 18 ani, in cazul copilului cu handicap

- 200 de lei - pentru copiii cu varsta de pana la 2 ani (sau de pana la 3 ani, in cazul copilului cu handicap)

Au fost majorate alocatiile pentru copiii care provin din familii cu venituri mici...vezi mai multe detalii aici >>>




Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu crestere copilconditii concediu crestere copilconcediu crestere

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 19 Decembrie 2018
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Mod de calcul indemnizatie crestere copil 2019 Nota: 3.9 din 5 - 529 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (144)


Iulia2019
16-Feb-2019

Buna ziua! Salariile compensatorii se iau in calcul pentru indemnizatia de crestere copil? Multumesc!

Rosu Anca
03-Ian-2019

Buna ziua, Am fost in concediu de crestere copil si cand se fac 2 ani, mai exact in februarie o sa nasc din nou, de asemenea am o firma de comert online care a activat in aceasta perioada, daca scot dividendele se pot lua in calcul pentru urmatoarea indemnizatie? Daca nasc inainte sa fac 2 ani primesc aceiasi indemnizatie sau doar 85% din ea?

Carmen Z
18-Dec-2018

Buna seara, ma puteti ajuta va rog frumos cu o formula de calcul pentru indemnizatie crestere copii in cazul sarcinilor gemelare. Mentionez ca sunt insarcinata in 2 luni iar luna estimativa de nastere este Iulie 2019. Mentionez ca in ultimii 10 ani am lucrat constant si nu am avut intreruperi. Va multumesc mult. O seara placuta!

B.Mihaela
31-Oct-2018

Buna seara. Sunt însărcinată in 5 saptamani. Eu am un loc stabil de munca de 2 ani, dar as dorii sa între soțul in concediul de creștere al copilului. Este posibil atâta timp cât eu am un loc de munca? Multumesc

Teodor
24-Oct-2018

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns:Sotia s-a intors la servici iar eu am intrat in continoare in crestere copil . Inainte de a intra in crestere Copil aveam pfa pt intermediere servicii bancare. Nu stiu cum se calculeaza indemnizatia . Cei de la Agentia de platii unde am depus dosarul spun ca din venitul Net se va scade impozitul de 16% iar rezultatul Va fi inmultit cu 85% Mai exact: venit net 6000 ron-960 ron impozit=5040 ron La care se aplica 85% , adica 4284 ron .Acum dilema este ca cei de la Agentia de platii generala spun ca mai trebuie scazut si cass si cass care sunt inca 16% fiind vorba de nastere copil in iunie 2017 In lege am urmatorul Text :neimpozabile; e suma rezultata dupa aplicarea cotei de impozitare asupra venitului net din activitati independente determinat in conditiile legii; Cota de impozitare este 16% Cass si cas nu intra in cota de impozitare. Ma puteti Ajuta cu un raspuns. Multumesc anticipat

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Care Este Vechimea In Munca Si Cand Ma Pot PensionaIntrebare: Buna ziua. Sunt nascuta pe data de 10.03.1968. Am lucrat in 1986-1987, pentru scurte perioade ca ziliera la o unitate ce mi-a eliberat adeverinta de lucru pentru 79 de zile. Se specifica ca s-au retinut cele 3% pensie suplimentara si CAS. Datele nu apar in cartea de munca ci doar in adeverinta. Se iau in calcul ca vechime in munca (perioada contributiva)? Din 1.10. 1988- 1.09.1989 am lucrat in aceeasi unitate cu Carte de munca. Am urmat Facultate cursuri la zi 5 ani: 1989-1994.Pe Diploma
 

Raspuns: Reducerea varstei este doar de un an si 6 luni.<br />Va puteti pensiona pe invaliditate indife... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]