Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Tichetele cadou. Cum se reglementeaza in contractul de munca?

tichete cadou neimpozabiletichete cadou 2017cum se impoziteaza tichetele cadou
Este demn de mentionat inca de la inceput ca toate cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salariatilor, cat si cele oferite in beneficiul copiilor minori ai acestora sunt neimpozabile.


In genere, aceste tichete sunt oferite cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, cu ocazia zilei de 8 martie scutite de impozit, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.


Vom analiza un caz concret din PortalCodulMuncii.ro: "In contractul individual de munca nu este stipulata acordarea de tichete cadou. Cum se procedeaza in aceasta situatie? Se face act aditional la contractul de munca pentru fiecare angajat sau se poate adauga aceasta clauza in regulamentul de ordine interioara?"

Vom mentiona inca de la inceput ca, potrivit art. 76 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal, urmatoarele venituri nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:

a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, veniturile reprezentand cadouri in bani si/sau in natura, inclusiv tichete cadou, oferite salariatilor (...)

Asa cum am mentionat si mai devreme, cadourile in bani si in natura oferite de angajatori angajatilor, cele oferite in beneficiul copiilor minori ai acestora, inclusiv tichetele cadou, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile in bani si in natura oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie nu sunt cuprinse in baza lunara de calcul, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
CD Consilier Ghid complet de Salarizare Revisal si Contributii sociale


Consilier Ghid complet de Salarizare Revisal si Contributii sociale este o lucrare pe CD actualizata permanent gratie unui soft special preinstalat la fiecare introducere a CD-ului in calculator veti beneficia de informatii de ultima ora care va ofera solutii complete strict la obiect cu temeiuri legale studii de caz si sfaturi...

Oferta Speciala
valabila 48h

In concluzie, pentru ca tichetele cadou sa nu se impoziteze acordarea acestora trebuie reglementata in contractual de munca (colectiv sau individual). Daca nu exista contract colectiv acestea vor fi acordate prin intermediul contractului individual. Modificarea contractului individual se face prin act aditional (art. 17 alin. (5) din Codul muncii).


Sursa: PortalCodulMuncii



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete cadou neimpozabiletichete cadou 2017cum se impoziteaza tichetele cadou

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 12 Ianuarie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Tichetele cadou. Cum se reglementeaza in contractul de munca? Nota: 3.97 din 5 - 15 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


ENACHE GICA
13-Ian-2017

Este o știre de maximă importanță care maximizează și crește calitatea muncii precum și implicarea salariaților Ón procesul muncii....!

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Doresc Sa Stiu Daca Ma Pot Pensiona AnticipatIntrebare: Buna ziua, Am implinit 60 de ani pe 25-03, si lucrez din August 1978 pana in prezent . Am fost incadrat in campul muncii toata aceasta perioada, cu cateva intreruperi. Sigur am 39 de ani de contributie. Am stagiul militar satisfacut. Va rog sa-mi spuneti daca ma pot pensiona anticipat, si daca se poate, care ar fi penalizarea. Va multumesc
 

Raspuns: De exemplu pentru 59 de luni de anticipare si cu 4 ani de stagiu in plus fata de stagiul complet de ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]