Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Putem acorda tichete cadou neimpozabile copiilor angajatilor la inceperea anului scolar?

tichete cadouregim fiscal vouchere vacantatichete neimpozabile
Codul Fiscal stabileste, in mod clar, cadourile neimpozabile ce pot fi oferite de angajatori salariatilor.


Tichetele-cadou intra in categoria avantajelor in bani sau in natura prevazute la art. 76 alin. (3) lit. h) din Codul fiscal.
Alin. (4) lit a) a art. 76 reglementeaza faptul ca nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit, urmatoarele:

- ajutoarele de inmormantare
- ajutoarele pentru bolile grave si incurabile
- ajutoarele pentru dispozitive medicale
- ajutoarele pentru nastere
- ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale
- veniturile reprezentand cadouri in bani si/sau in natura, inclusiv tichete cadou, oferite salariatilor, cat si cele oferite pentru copiii minori ai acestora
- contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului
- contravaloarea serviciilor turistice si/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora

Din punct de vedere al impozitului pe veniturile din salarii conform art. 76 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal
cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salariatilor, cat si cele oferite in beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.

Protectia datelor personale - Ghid pentru HR
Protectia datelor personale - Ghid pentru HR

Vezi detalii aici

37 de modele de Regulament Intern
37 de modele de Regulament Intern

Vezi detalii aici

 Telemunca. Avantaje. Dezavantaje. Optimizare cost
Telemunca. Avantaje. Dezavantaje. Optimizare cost

Vezi detalii aici





Prin urmare, tichetele cadou acordate angajatilor, copiilor salariatilor, respectiv salariatelor, cu alte ocazii decat cele specificate in Codul Fiscal, intra in baza de calcul a impozitului pe venit si a contributiilor sociale obligatorii.

Din moment ce inceperea anului scolar nu este una dintre ocaziile incluse in textul de lege, rezulta ca tichetele acordate cu aceasta ocazie nu sunt neimpozabile.

Asadar, angajatorul are posibilitatea de a acorda tichete cadou copiilor angajatilor, cu ocazia inceperii anului scolar, insa acestea vor fi supuse impozitului pe venit si contributiilor sociale.

Atentie la faptul ca aceste cheltuieli sunt impozabile la salariat, asadar deductibile integral pentru angajator.

De aceea, este recomandat ca astfel de tichete cadou sa nu fie incadrate in categoria cheltuielilor sociale, deoarece, in acest caz, vor fi deductibile in limita a 5% care se aplica cheltuielilor cu personalul.

Raspuns oferit de consilier juridic Rodica Mantescu

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete cadouregim fiscal vouchere vacantatichete neimpozabile

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 28 Iunie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Putem acorda tichete cadou neimpozabile copiilor angajatilor la inceperea anului scolar? Nota: 4.23 din 5 - 15 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cand Ma Pot Pensiona? La Limita De Varsta Si Anticipat?Intrebare: Sunt nascuta in 17 august 1961.Sunt anagajata (femeie) din august 1980, continuu si in prezent.Am lucrat in ''grupa I''(1983-1988) 5 ani si am reducere 2 ani si 6 luni. Doresc, daca ma puteti ajuta cu informatii, sa stiu cand ma pot pensiona, anticipat sau partial anticipat si la limita de varsta.Mentionez ca am studii superioare (doua licente). Va multumesc anticipat!
 

Raspuns: Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2018 luna Septembrie la virsta de 57 ani si 1 luni daca ind... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016