Efectuarea platii salariului in valuta. Este posibila?

plata salariu valutasalariu in valutasalariu platit in valuta
Efectuarea platii salariului in valuta. Este posibila?
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

"Poate salariatul avea salariu in valuta straina - dolari? Cum putem proceda? Mentionam in contractul de munca (pe langa lei) ca salariul a fost negociat in $, urmand ca in fiecare luna sa se faca conversia? In Regulamentul BNR, la art.3 zice:
(1) Platile, incasarile, transferurile si orice alte asemenea operatiuni intre rezidenti, care fac obiectul comertului cu bunuri si servicii, se realizeaza numai in moneda nationala (leu), cu exceptia operatiunilor prevazute in anexa nr. 2 "Categorii de rezidenti care pot efectua operatiuni in valuta", care se pot efectua si in valuta. O alta intrebare e daca contractul de munca presupune obiectul comertului cu bunuri si servicii."
 
 
Raspunsul specialistilor Rentrop & Straton:
 
Plata salariilor nu face obiectul comertului cu bunuri si servicii. Plata salariilor decurge din remunerarea muncii prestate.
 
Potrivit art. 3 alin. (1^1) din Regulamentul 4/2005 privind regimul valutar, platile, incasarile, transferurile si orice alte asemenea operatiuni intre rezidenti care decurg din remunerarea muncii prestate, indiferent de raportul juridic care le reglementeaza, se realizeaza numai in moneda nationala (leu).
 
Astfel, Regulamentul 4/2005 interzice plata salariilor in valuta in cazul in care aceste operatiuni se efectueaza intre rezidenti. Astfel, plata salariilor este posibila in alta moneda  daca salariatii sunt nerezidenti in sensul Regulamentului 4/2005.
 
Mai jos regasiti si definitia rezidentilor si a nerezidentilor din punct de vedere valutar.
 
4.2.Rezidenti:
 
a) persoanele fizice – cetateni romani, cetateni straini si apatrizi, cu domiciliul in Romania, atestat cu documente de identitate emise conform legii;
b) persoanele juridice si orice alte entitati, cu sediul in Romania, precum si persoanele fizice, cetateni romani, cetateni straini si apatrizi, cu domiciliul/resedinta in Romania, care sunt autorizate si/sau inregistrate sa desfasoare activitati economice pe teritoriul Romaniei, in mod independent, in conditiile prevazute de reglementarile legale in vigoare;
c) sucursalele, agentiile, reprezentantele, birourile persoanelor juridice straine, precum si ale oricaror alte entitati straine, inregistrate si/sau autorizate sa functioneze in Romania;
d) ambasadele, consulatele si alte reprezentante si misiuni permanente ale Romaniei in strainatate.
 
4.3.Nerezidenti:
 
a) persoanele fizice – cetateni straini, cetateni romani si apatrizi, cu domiciliul in strainatate, atestat cu documente de identitate emise conform legii;
(.....)
 
Astfel, daca salariatul poate fi incadrat in categoria nerezidentilor conform celor mai sus expuse, se pot face plati salariale in valuta. Incadrarea in categoria nerezidentilor in sensul regulamentului de mai sus presupune ca salariatul sa detina domiciliul in strainatate, atestat cu documente de identitate emise conform legii. In cazul in care domiciliul salariatului este in Romania plata salariului nu poate fi facuta in valuta.
 
 
Un raspuns valabil la data de 7.12.2021, potrivit specialistilor de la PortalCodulMuncii >>>
 
 
 
 

de Isabela Alexe


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
plata salariu valutasalariu in valutasalariu platit in valuta

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 07 Decembrie 2021
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Efectuarea platii salariului in valuta. Este posibila? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Primirea la munca a strainilor. Obligativitatea avizului de angajareIntrebare: In ultima vreme au inceput sa ne plece din cadrul companiei multi angajati din tari non UE, care fie fug si nu mai reusim sa dam de ei, fie pleaca la alt angajator. Ce alta solutie ar exista sa fie angajatii nostri, insa nu cu contract individual de munca, sa nu facem toate demersurile in obtinerea avizului de angajare etc. si ce implicatii ar fi pentru ei, cat si pentru noi ca angajator (relatia cu ITM, IGI, taxe etc).
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Diurna. Activitate prestata pentru diverse lucrari in alta localitateIntrebare: Pot acorda diurna angajatilor care se deplaseaza zilnic in Judetul Ilfov pentru diverse lucrari (proiect de 50 zile) la o distanta de 7 km fata de Bucuresti (sediul social) si ce acte ar trebui sa avem?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“DIURNA. Noile modificari legislative transpuse in 13 STUDII de CAZ”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Controalele ITM!

Descarcati gratuit Raportul Special

"DIURNA. Noile modificari legislative transpuse in 13 STUDII de CAZ"
DIURNA. Noile modificari legislative transpuse in 13 STUDII de CAZ

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!
Descarcati gratuit Raportul Special

"DIURNA. Noile modificari legislative transpuse in 13 STUDII de CAZ"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]