Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Acordarea TICHETELOR de masa in zi libera platita. Este posibil?

acordare tichete de masa zi liberaconditii acordare tichete de masatichete de masa 2019
In data de 9 aprilie in Monitorul Oficial a fost publicat Ordinul ministrului Finantelor Publice "pentru modificarea si completarea Ordinului ministrului economiei si finantelor, nr. 2.007/2008 privind aprobarea componentei Comisiei pentru autorizarea operatorilor economici din domenii cu reglementari specifice si a Regulamentului de organizare si functionare a acesteia, precum si a Criteriilor referitoare la autorizarea functionarii unitatilor emitente de tichete.
 
 
Ce se modifica pentru companiile care emit astfel de tichete de masa sau vouchere de vacanta in 2019?
 
 
 
 
"Salariatii care au beneficiat de 1 zi libera platita in data de 27.05.2019 in baza OUG 6/2019 (membrii in comisii de votare), vor avea dreptul si la tichet de masa pentru ziua respectiva?"
 
 
 
Incepem prin a mentiona ca art.16 alin.(11) din OUG nr. 6/2019, membrii birourilor electorale ale sectiilor de votare si operatorii de calculator care asigura predarea dosarelor prevazute la art. 49 alin. (8) din Legea nr. 33/2007, republicata, cu modificarile ulterioare, la sediile birourilor electorale judetene si ale birourilor electorale ale sectoarelor municipiului Bucuresti, au dreptul sa primeasca la cerere o zi libera platita de la locul de munca, in ziua urmatoare datei votarii, pe baza procesului-verbal de predare-primire incheiat cu biroul electoral judetean sau biroul electoral al sectorului municipiului Bucuresti, dupa caz.
 
 
IMPORTANT:
 
Astfel, desi drepturile salariale nu se diminueaza pentru timpul liber acordat pentru participarea la aceasta  activitate, apreciem ca tichetele de masa nu se acorda pentru aceasta zi avand in vedere ca timpul liber acordat nu se considera zi lucrata.
 
Date fiind aceste circumstante, semnalam ca potrivit art. 12 alin. (4) din Legea 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare, salariatul poate utiliza, lunar, un numar de tichete de masa cel mult egal cu numarul de zile lucrate.
 
Consideram ca salariatii care beneficiaza de timp liber in baza art. 16 alin.(11) din OUG nr. 6/2019 nu au dreptul la tichete de masa pentru ziua libera acordata in baza acestei dispozitii legale.
 
 
Un raspuns oferit de specialistii de la www.PortalCodulMuncii.ro


 
 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
acordare tichete de masa zi liberaconditii acordare tichete de masatichete de masa 2019

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 10 Iunie 2019
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Acordarea TICHETELOR de masa in zi libera platita. Este posibil? Nota: 5 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Desfacere Disciplinara Contract De MuncaIntrebare: Buna ziua! Am urmatoarea situatie. Un angajat care lipseste nemotivat. Seful direct a facut referat, am suspendat contractul pentru absente nemotivate. Am convocat comisia de cercetare disciplinara si am convocat angajatul (convocarea am trimis-o prin posta cu confirmare de primire) La data stabilita in convocator angajatul nu s-a prezentat (mentionez ca am primit confirmarea de primire semnata de catre fiul acestuia). Am intocmit proces verbal de constatare a faptului ca nu s-a prezentat si am
 

Raspuns: Buna ziua.<br />Incerc sa va explic printr-un exemplu.<br />Salariatul lipseste din data... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]