Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Tichete de masa acordate pentru luna precedenta. Care vor fi RISCURILE?

art 142 codul fiscaltichete de masa baza de calcultichete de masa contributii socialetichete de masa 2019
Este demn de reamintit inca de la inceput ca potrivit art. 142 lit. s) din Codul fiscal, nu se cuprind in baza lunara de calcul al contributiilor de asigurari sociale urmatoarele:

s) urmatoarele avantaje primite in legatura cu o activitate dependenta:
r) biletele de valoare sub forma tichetelor de masa, voucherelor de vacanta, tichetelor cadou, tichetelor de cresa, tichetelor culturale, acordate potrivit legii.



IMPORTANT:

Tichetele de masa NU se cuprind in baza de calcul al contributiilor sociale, daca sunt acordate potrivit legii.


"Am dori sa stim care sunt riscurile la care societatea este supusa in cazul in care tichetele de masa sunt comandate si distribuite angajatilor la inceputul lunii iulie dar acestea sunt reflectate pe statul de plata aferent lunii iunie."



Daca nu sunt acordate potrivit legii, tichetele de masa intra in baza de calcul al contributiilor sociale intrucat nu sunt indeplinite conditiile scutirii.

Conform art. 12 alin. (1)  din Legea nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare, tichetele de masa pe suport hartie se distribuie de catre angajator, lunar, in ultima decada a fiecarei luni, pentru luna urmatoare. Asadar, legea prevede ca tichetele de masa pe suport hartie se distribuie de catre angajator, lunar, in ultima decada a fiecarei luni, pentru luna urmatoare.

In situatia expusa, tichetele de masa sunt acordate cu nerespectarea acestei dispozitii legale intrucat sunt acordate in iulie pentru luna iunie.  

ATENTIE!

Organele fiscale pot sa introduca contravaloarea tichetelor de masa in baza de calcul al contributiilor sociale.

Conform Normelor metodologice de aplicare a prevederilor art. 78 din Codul fiscal, valoarea tichetelor de masa, tichetelor de cresa, tichetelor cadou, voucherelor de vacanta, acordate potrivit legii, luata in calcul la determinarea impozitului pe veniturile din salarii, este valoarea nominala. Veniturile respective se impoziteaza ca venituri din salarii in luna in care acestea sunt primite.

Astfel, impozitul pe venit se calculeaza pentru luna in care tichetele de masa sunt acordate, in speta, in luna iulie.


Un raspuns oferit de specialistii de la PortalCodulMuncii >>>



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
art 142 codul fiscaltichete de masa baza de calcultichete de masa contributii socialetichete de masa 2019

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 16 August 2019
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Tichete de masa acordate pentru luna precedenta. Care vor fi RISCURILE? Nota: 4.83 din 5 - 6 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Programare Concedii De Odihna Pentru 2019 - Co Neefectuat In 2018Intrebare: Buna ziua! Atunci cand se face programarea concediilor de odihna pentru anul urmator (anul 2019) trebuie trecute in programare si zilele de co neefectuate in 2018 sau acestea le poate solicita oricand salariatul si in programare trecem doar zilele de co pentru anul 2019? Multumesc!
 

Raspuns: Buna ziua, noi facem o noua programare strict cu zilele pe 2019. iar cele pe 2018 care apar practic ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]