Cum se calculeaza indemnizatia pentru concediu crestere copil la CIM cu timp partial?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
Intrebare:
"O angajata cu contract de munca individual pe perioada nedeterminata la functia de baza cu program de 4 ore, beneficiaza de concediu pentru crestere si ingrijire copil? In ce masura acest aspect (program 4 ore) ii afecteaza veniturile viitoare (mod de calcul concediu medical si indemnizatie pentru cei 2 ani)?"

Raspuns:
Potrivit art. 1 alin. (1) din OU.G 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.

Potrivit alin. (3) al aceluiasi articol, prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 cu modificarile si completarile ulterioare, se intelege: venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, asa cum sunt definite de aceasta lege.

Codul muncii, in art. 103, dispune ca salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

Numai drepturile salariale ale celui angajat cu contract de munca cu timp partial se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat potrivit art. 103 alin. (2) din Codul muncii.

Astfel, persoana care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, realizeaza venituri din salarii in baza unui contract individual de munca cu timp partial, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media acestor venituri.

Conditiile necesare pentru ca un salariat care isi desfasoara activitatea in baza unui contract individual de munca cu timp partial sa beneficieze de concediu si indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca sunt aceleasi ca si in cazul salariatilor cu norma intreaga.

Conform art. 7 din O.U.G nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, stagiul minim de cotizare pentru acordarea indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.

Astfel, salariatul care desfasoara activitate in baza unui contract individual de munca cu timp partial are dreptul la concediu si indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca, daca indeplineste conditia stagiului de cotizare de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.

Potrivit art. 10 alin. (1) din O.U.G nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, baza de calcul a indemnizatiei pentru incapcitate temporara de munca se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.

In situatia in care, o persoana desfasoara activitate la mai multi angajatori in baza unor contracte individuale de munca cu timp partial, toti angajatorii au obligatia acordarii concediului medical si platii indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca dupa cum au si obligatia platii contributiei pentru concedii si indemnizatii.

Astfel, potrivit art. 72 din Norma de aplicare a prevederilor O.U.G nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate:

„Pentru persoana asigurata care se afla in doua sau mai multe situatii prevazute la art. 1 alin. (1) lit. A si B din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 si care desfasoara activitatea la mai multi angajatori, la fiecare fiind asigurata conform acestei ordonante de urgenta, indemnizatiile se calculeaza si se platesc, dupa caz, de fiecare angajator. In aceasta situatie primele doua exemplare originale ale certificatului de concediu medical se prezinta spre calcul angajatorului la care asiguratul are venitul cel mai mare, iar la celalalt/ceilalti angajator/angajatori se prezinta cele doua exemplare in copii legalizate. Angajatorii platitori au obligatia respectarii prevederilor art. 1 din prezentele norme.”

Situatiile prevazute la art. 1 alin. (1) lit. A si B din O.U.G nr. 158/2005 sunt:
A. desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca sau in baza raportului de serviciu;
B. desfasoara activitati in functii elective sau sunt numite in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului, precum si membrii cooperatori dintr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti, ale caror drepturi si obligatii sunt asimilate, in conditiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevazute la lit. A;

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

Atentie la procedura de angajare a cetatenilor ucraineni in Romania


Poate fi angajat un cetatean ucrainean care se afla intr-o alta tara UE? Se aplica in acest caz prevederile OUG 20/2022?

OUG 20/2022 se aplica doar cetatenilor ucraineni care vin din zona de conflict sau si ucrainenilor care vin din alte state in Romania?

Solutiile sunt prezentate in lucrarea “Procedura de angajare cetatenilor ucraineni in Romania”.
...Vezi AICI lista completa <<

de Legislatia Muncii

Data aparitiei: 26 Aprilie 2010
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Urmareste-ne pe Google News
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Cum se calculeaza indemnizatia pentru concediu crestere copil la CIM cu timp partial? Nota: 4.17 din 5 - 6 voturi.
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Asigurare voluntara de sanatate. Abonament servicii medicale. Tratament fiscalIntrebare: Cum functioneaza facilitatile pentru asigurarile private de sanatate si abonamente?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Aplicare Legea 135/2022Intrebare: 1. Pentru o societate care are obiect de activitate - Fabricarea biscuitilor si se incadreaza la scutirile de taxe conform Lg. 135/2022, care este procentul contributiei asiguratorie de munca? 2. Societatea respectiva (industrie alimentara - fabricarea biscuitilor) - are un punct de lucru cu activitate de logistica (inchiriere spatii depozite) unde lucreaza 3 persoane. Persoanele respective , beneficiaza de scutirile Legii 135/2022 ? Mentionam ca acestea sunt declarate in Revisal si D112 pe...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“DIURNA. Noile modificari legislative transpuse in 13 STUDII de CAZ”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Controalele ITM!

Descarcati gratuit Raportul Special

"DIURNA. Noile modificari legislative transpuse in 13 STUDII de CAZ"
DIURNA. Noile modificari legislative transpuse in 13 STUDII de CAZ

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!
Descarcati gratuit Raportul Special

"DIURNA. Noile modificari legislative transpuse in 13 STUDII de CAZ"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]