Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Tichete de masa: se poate acorda un numar mai mic decat numarul zilelor in care salariatul este prezent?

tichete de masamajorare tichete masa
Salariatii beneficiaza lunar de un numar de tichete de masa cel mult egal cu numarul de zile in care sunt prezenti la lucru in unitatea angajatorului, iar acest numar nu poate depasi numarul de zile lucratoare din luna.


Valoarea tichetului de masa creste la 15 lei

Legea care permite majorarea tichetului de masa pana la 15 lei, fata de 9 lei cat este in prezent, a fost promulgata de presedintele Klaus Iohannis, in decursul zilei de 16 noiembrie, anul curent.


Citeste mai multe despre majorarea tichetelor de masa aici >>>


"Se poate acorda in luna un numar de tichete de masa mai mic decat numarul zilelor in care salariatul este prezent?"


Orice angajator ar trebui sa stie ca, potrivit art. 1 alin. (6) din Legea 142/2998 angajatorul are libertatea de a decide daca acorda tichete de masa si sub ce forma, in urma consultarii cu salariatii, prin organizatiile sindicale legal constituite sau prin reprezentantii salariatilor, dupa caz.


Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici

Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal
Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal

Vezi detalii aici

Protectia datelor personale - Ghid pentru HR
Protectia datelor personale - Ghid pentru HR

Vezi detalii aici




ATENTIE! Trebuie inteles ca angajatorul are libertatea de a decide daca acorda tichete de masa si sub ce forma, insa numai in urma consultarii cu salariatii, prin organizatiile sindicale legal constituite sau prin reprezentantii salariatilor si numai asa cum s-a stabilit in contractul colectiv de munca aplicabil.

Daca in CCM nu s-a prevazut cate tichete de masa se acorda, ci doar faptul ca se acorda sau nu, exista CCM aplicabil, angajatorul putand opta pentru acordarea unui numar mai mic de tichete de masa decat numarul zilelor lucratoare din luna sau decat numarul zilelor in care salariatul este prezent la locul de munca.


Sursa: PortalCodulMuncii


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete de masamajorare tichete masa

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 27 Decembrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Tichete de masa: se poate acorda un numar mai mic decat numarul zilelor in care salariatul este prezent? Nota: 3.93 din 5 - 21 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (2)


Mirea Alina
06-Ian-2017

Buna seara.Lucrez in compartiment Hiv/Sida ,sunt asistent medical si primesc spor de 45%.Medicii primesc maximul de 85%.Este legal ca sporul sa fie diferentiat desi lucram in acelasi loc?

CIOLACU DOBRE
03-Ian-2017

Angajatorul are dreptul sa opereasca contravaloarea tichetelor de masa din salariu si daca nu , care este legea si articolul din legea care interzice acest lucru ? Va multumesc.

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Care Este Data De Iesire La PensieIntrebare: Buna ziua, Data nasterii 17 februarie 1959. Sunt incadrat in munca din 01 septembrie 1978.Am efectuat stagiul militar in perioada 16 sept 1978 - 21 martie 1980.Am urmat cursurile - zi - ale UPG Ploiesti in perioada 1980 - 1983.Din 01.septembrie 1983 lucrez in domeniile petrolului si gazelor. Am lucrat in urmatoarele conditii de munca: -01.09.1987 - 01.03.1990 - grupa a II-a -01.03.1990 - 01.04.2001 - grupa I -01.04.2001 - 01.12.2002 - conditii deosebite Multumesc,
 

Raspuns: <br /> Conditiile de pensionare la limita de varsta cu reducere pentru lucru in conditii de gr... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016