Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Venituri din participarea la STUDII de piata. Cum se vor incadra din punct de vedere fiscal?

venituri participare studii de piatastudii de piata venituriart. 108 codul fiscal
Avantajele in natura reprezinta acele bunuri, servicii sau orice alte beneficii in bani sau in natura, acordate de un angajator unei persoane fizice salariate. Avantajele in natura pot fi definite ca fiind cheltuieli efectuate de catre angajator materializate in bunuri sau servicii, suportate integral sau partial de catre acesta pentru nevoi personale ale salariatului.

Daca bunurile sau serviciile de care beneficiaza salariatul sunt acordate ca urmare a indeplinirii unor sarcini de serviciu, nu pot reprezenta avantaj impozabil in categoria veniturilor salariale...citeste continuarea aici >>>


Dar ce se petrece cu veniturile obtinute din participarea la studiile de piata? Cum vor fi tratate fiscal?


"Revin cu intrebarea referitoare la incadrarea veniturilor obtinute de o persoana la participarea unui studiu de piata ( persoana poate primi tichete cadou, voucher valoric, produse). Poate fi considerat venitul obtinut ca fiind din premiu? Ce conditii trebuie sa indeplinim, noi ca societate pentru a le putea incadra in aceasta categorie?"


Conform art. 108 alin. (1)  din Codul fiscal, veniturile din premii cuprind veniturile din concursuri, altele decat cele prevazute la art. 62, sumele primite ca urmare a participarii la Loteria bonurilor fiscale, potrivit prevederilor Ordonantei Guvernului nr. 10/2015 pentru organizarea Loteriei bonurilor fiscale, aprobata cu modificari şi completari prin Legea nr. 166/2015, precum şi din promovarea produselor/serviciilor ca urmare a practicilor comerciale.


ATENTIE!

In situatia expusa nu se organizeaza un concurs si nici nu se promoveaza produse/ servicii ca urmare a practicilor comerciale ci persoana in cauza presteaza un serviciu participand la un studiu de piata.

Daca nu exista alte raporturi juridice intre parti, apreciem ca, in conformitate cu art. 114 alin. (2) lit. g) din Codul fiscal, veniturile din speta prezentata se incadreaza in categoria veniturilor din alte surse.


Un raspuns oferit de specialistii de la PortalCodulMuncii >>>




Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
venituri participare studii de piatastudii de piata venituriart. 108 codul fiscal

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 29 Iulie 2019
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Venituri din participarea la STUDII de piata. Cum se vor incadra din punct de vedere fiscal? Nota: 4.83 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cumul Salariu Functionar Public Cu Pensie Pentru Limita De VarstaIntrebare: Revin cu intrebarea legata de cumul pensie cu salariu deoarece nu imi este foarte clar raspunsul: Avand in vedere alin. (3) din legea 188/1999 modificata si completata cu legea 156/2018 conform caruia un functionar public poate fi mentinut in aceeasi functie publica maxim 3 ani cu acordul conducatorului institutiei publice peste varsta standard de pensionare as dori sa stiu daca in aceasta situatie functionarul public poate cumula pensia cu salariul. Cererea de prelungire a fost aprobata as
 

Raspuns: Doamna, din intelesul Legii 156 din 2018, reiese doar o prelungire a raportului de munca cu inca 3 a... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]