Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

 

Pauza de masa platita? Cum trebuie sa procedeze angajatorii

pauza de masa platitapauza de masa reglementari 2017
Este important sa mentionam inca de la inceput ca pauza de masa nu este inclusa in programul de lucru cu exceptia situatiei in care in regulamentul intern sau in contractul colectiv de munca s-a prevazut ca aceasta este inclusa in programul de lucru.


Pauza de masa este reglementata astfel de catre legiuitor:

Art. 134. - (1) In cazurile in care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 6 ore, salariatii au dreptul la pauza de masa si la alte pauze, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern...citeste mai multe detalii aici >>>


Iata un caz concret intalnit pe PortalCodulMuncii.ro: "Potrivit alin. (3) al art. 134 din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, in absenta dispozitiilor contrare din contractul colectiv de munca aplicabil si din regulamentul intern, pauzele nu se vor include in durata zilnica normala a timpului de munca. As dori sa-mi precizati daca pauza, desi neinclusa in programul de lucru, poate fi platita de angajator. In mod concret: Program de lucru: 07.00 – 19.00 Pauza de masa (neinclusa in programul de lucru): 13.00 – 14.00 Timpul efectiv lucrat: 11 ore Ore de plata: 12 Adaug ca fiind vorba de o societate cu un numar mai mare de salariati, acestia pot sa suplineasca, pe rand, intervalele orare in care o parte din personal se afla in pauza de masa."



Orice angajator trebuie sa stie ca NU exista o dispozitie legala care sa reglementeze situatia expusa. Angajatorul risca sanctionarea pentru nerespectarea dispozitiilor legale privitoare la nerespectarea dispozitiilor legale referitoare la evidenta timpului de lucru, munca suplimentara, obligatia de a acorda 24 de ore de repaus atunci cand durata zilnica a muncii este de 12 ore.


Exceptia de la regula de mai sus este valabila in cazul tinerilor in varsta de pana la 18 ani. In scopul protectiei securitatii si sanatatii lor, ei beneficiaza de o pauza de cel putin 30 de minute, in cazul in care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 4 ore si jumatate

Concret, pauza de masa trebuie sa existe, iar aceasta trebuie reglementata in regulamentul intern, daca nu prevede nimic contractul colectiv de munca. Nu afecteaza durata timpului de munca dar este inclusa in programul de lucru.

Asadar, daca pauza de masa se doreste a fi platita de angajator va fi inclusa in programul de lucru.  


Sursa: PortalCodulMuncii



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
pauza de masa platitapauza de masa reglementari 2017

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 16 Octombrie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Pauza de masa platita? Cum trebuie sa procedeze angajatorii Nota: 4.28 din 5 - 9 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Programare Concedii De Odihna Pentru 2019 - Co Neefectuat In 2018Intrebare: Buna ziua! Atunci cand se face programarea concediilor de odihna pentru anul urmator (anul 2019) trebuie trecute in programare si zilele de co neefectuate in 2018 sau acestea le poate solicita oricand salariatul si in programare trecem doar zilele de co pentru anul 2019? Multumesc!
 

Raspuns: Buna ziua, noi facem o noua programare strict cu zilele pe 2019. iar cele pe 2018 care apar practic ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]