Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Neplata contributiilor pentru ajutorul de inmormantare

Intrebare:

Ce implica un ajutor de deces acordat salariatului cf.ccm(asigurat si angajator) avand in vedere ca este cheltuiala neimpozabila – deductibila fiscal care se suporta din 2 % din fondul de salarii ?Se retine cas, cass, somaj iar societatea suporta cas (20.8%), somaj, cass 5.2 %, contrib.cm...

Raspuns:
In prezent, nu exista o definitie clara, stabilita prin lege, a venitului brut realizat lunar, care sa fie aplicabila intocmai pentru plata contributiilor sociale obligatorii.
Ministerul Muncii, Familiei si Egalitatii de Sanse a incercat sa dea o astfel de definitie prin emiterea Ordinului nr. 122/2008, insa acest ordin nu a fost publicat.

In acest context, dat fiind lipsa unei definitii care sa stabileasca cu certitudine ce anume cuprinde sintagma „venit brut realizat lunar”, faptul ca nu se datoreaza contributia de asigurari sociale asupra sumelor reprezentand ajutoarele prevazute la art. 55 alin. 4 lit.a) din Codul fiscal, rezulta din interpretarea per a contrarioĀ  a normelor juridice incidente.

Astfel, conform art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal, urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, veniturile reprezentand cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.

Or, veniturileĀ  realizateĀ  de asiguratii prevazuti la art. 5 alin. (1) pct. I din Legea nr.19/2000, respectiv,Ā  salariatii, sunt veniturile salariale in care nu sunt incluse si ajutoarele prevazute la art. 55 alin. 4 lit. a) din Codul fiscal.

In sprijinul acestor afirmatii sunt si dispozitiile prevazute la pct. 5 lit. A din Norma de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, care stabilesc modul de completare a Declaratiei nominale. Potrivit acestor dispozitii, in rubrica TOTAL, din care: se inscrie dupa caz salariul individual brut realizat, inclusiv sporurile si adaosurile in cazul asiguratilor cu contract individual de munca

Or, ajutoarele materiale nu sunt incluse in categoria salariul individual brut realizat, a sporurilor sau a adaosurilor. Prin urmare, aceste ajutoare nu se trec in Declaratia nominala astfel ca, asupra acestor sume nu se datoreaza contributia de asigurari sociale (atat contributia individuala de asigurari sociale cat si contributia datorata de angajator bugetului asigurarilor sociale de stat).

De asemenea, angajatorul nu datoreaza contributia la asigurarile sociale de sanatate intrucat in conformitate cu prevederile art. 3 alin. (1) din Norma metodologica aprobata prin Ordinul nr. 617/2007, angajatorii au obligatia sa calculeze, sa retina si sa vireze lunar in contul deschis la unitatile teritoriale ale Trezoreriei Statului, in a caror raza sunt luati in evidenta ca platitori de impozite si taxe, contributia datorata pentru asigurarea sanatatii personalului din unitatea respectiva, raportat la fondul de salarii realizat.

Potrivit alin. (2) al aceluiasi articol, prin fond de salarii realizat, in sensul prezentelor norme metodologice, se intelege totalitatea sumelor constituite si utilizate de persoanele fizice si juridice pentru plata drepturilor salariale sau/si drepturilor asimilate salariilor, asa cum sunt definite in Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare Codul fiscal. Fondul de salarii realizat cuprinde si veniturile din salarii care, potrivit Codului fiscal, nu sunt impozabile.

Or, conform art. 55 alin. (4) lit.a) din Codul fiscal, ajutorul de inmormantareĀ  nu esteĀ  inclus in veniturile salariale.

Nici salariatul nu datoreaza contributia de asigurari sociale de sanatate intrucat potrivit art. 5 alin. (1) din Norma metodologica aprobata prin Ordinul nr. 617/2007, contributia lunara a persoanelor asigurate se stabileste sub forma unei cote stabilite de lege, aplicata asupra veniturilor din salarii sau a celor asimilate acestora, care sunt supuse impozitului pe venit.

In temeiul prevederilor art. 27 alin. (1) din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, angajatorii au obligatia de a retine si de a vira lunar contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj, a carei cota se aplica asupra bazei lunare de calcul, reprezentata de venitul brut realizat lunar, in situatia persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevazute la art. 19.
In venitul brut realizat lunar nu intra ajutorul de inmormantare intrucat acest ajutor nu se acorda din fondul de salarii.

De asemenea, angajatorul nu datoreaza contributia la bugetul asigurarilor pentru somaj in baza art. 26 din Legea nr.76/2002 cu modificarile si completarile ulterioare, potrivit caruia, angajatorii au obligatia de a plati lunar o contributie la bugetul asigurarilor pentru somaj, a carei cota se aplica asupra sumei veniturilor care constituie baza de calcul a contributiei individuale la bugetul asigurarilor pentru somaj, conform art. 27 alin. (1).


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 29 Aprilie 2010
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Neplata contributiilor pentru ajutorul de inmormantare Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Contracte De Muncă Sau Acte Adiționale La CIM De La 1.01.2018?Intrebare: La mulți ani, să aveți un an bun și liniștit! Vă rog să-mi spuneți dacă de la 1 ianuarie 2018 se fac noi contracte individuale de muncă sau se face act aditional la vechile contracte. Menționăm că suntem unitate bugetară. Vă mulțumesc.
 

Raspuns: Acte aditionale... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!

Modele de Fise de Post actualizate in 2018
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!
Modele de Fise de Post actualizate in 2018

Descarcati gratuit Raportul Special

"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]