legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Caz practic: Angajata in CCC poate primi indemnizatie si sa ramana administrator de SRL?

ccc si angajatccc si administrator srl


Analizam un caz practic deosebit, elucidat de experti, cu privire la situatia unui administrator SRL, cu contract de mandat, care este si angajat cu CIM in cadrul altei firme.

In situatia in care ramane in CCC, poate sa primeasca indemnizatie si sa ramana in continuare administrator? Este suficient sa dea o declaratie pe proprie raspundere ca nu obtine venituri sau trebuie sa numim un alt administrator?

Raspunsul specialistilor PortalCodulMuncii.ro:

Potrivit art. 16 alin. (2) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, plata indemnizatiei prevazute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 alin. (1) si art. 9 alin. (5) si (6) se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care:

a) beneficiarul este decazut din drepturile parintesti;
b) beneficiarul este indepartat, conform legii, de la exercitarea tutelei;
c) beneficiarul nu mai indeplineste conditiile prevazute de lege in vederea incredintarii copilului spre adoptie;
d) beneficiarul nu mai indeplineste conditiile prevazute de lege in vederea mentinerii masurii de plasament;
e) beneficiarul executa o pedeapsa privativa de libertate sau se afla in arest preventiv pe o perioada mai mare de 30 de zile;
f) copilul este abandonat ori este internat intr-o institutie de ocrotire publica sau privata;
g) beneficiarul a decedat;
h) in situatia in care beneficiarul nu mai indeplineste conditiile prevazute la art. 12;
i) beneficiarul realizeaza venituri supuse impozitului si copilul nu a implinit varsta de un an, 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap;
j) se constata ca timp de 3 luni consecutive se inregistreaza mandate postale returnate;
k) beneficiarul nu si-a achitat impozitele si taxele locale.


Atentie! Plata indemnizatiei pentru cresterea copilului se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care beneficiarul realizeaza venituri supuse impozitului si copilul nu a implinit varsta de un an, 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap.

Asadar, in vederea beneficierii de indemnizatie trebuie sa nu realizeze venituri impozabile, pe cale de consecinta nu va mai putea primi indemnizatia de administrator.

Conform pct. 7 din Anexa nr. 1 a OMMFPS 1474/2011 pentru aprobarea Instructiunilor de aplicare a unor prevederi din Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor se prevede astfel:

„De asemenea, in cazul asociatilor din cadrul unor societati comerciale, care nu pot prezenta documente care sa ateste faptul ca nu realizeaza venituri profesionale pe perioada pana la implinirea de catre copil a varstei de 1 an, 2 ani sau respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, asa cum se mentioneaza la art. 6 alin. (5) lit. f) din Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 111/2010 privind concediul in indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobate prin HG 52/2011, denumite in continuare Normele metodologice aprobate prin HG 52/2011, este suficienta declaratia pe propria raspundere a persoanei ca nu realizeaza astfel de venituri si data de la care solicitantul se afla in concediu crestere copil, datele si informatiile prezentate de respectiva persoana fiind supuse Codului penal cu privire la falsul in declaratii.”

Prin urmare, beneficiarul indemnizatiei pentru cresterea copilului care are calitatea de administrator va da o declaratie pe proprie raspundere ca nu realizeaza venituri profesionale.


de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
ccc si angajatccc si administrator srl

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 04 Iunie 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Caz practic: Angajata in CCC poate primi indemnizatie si sa ramana administrator de SRL? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Primele 5 zile de concediu medical se platesc de catre angajatorIntrebare: Daca un angajat isi ia intr-o luna CM boala obisnuita pentru 5 zile, apoi lucreaza cateva zile si vine cu alt CM de 5 zile si iar lucreaza cateva zile si vine cu alt CM de 5 zile. Intrebarea este: Angajatorul plateste primele 5 zile de la primul CM sau le plateste pe toate cele trei CM, ele fiind fiecare de 5 zile?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Revenirea titularului de post. Conditii incetare CIMIntrebare: Avem un salariat cu contract de munca cu clauza maternala. In 30 de zile urmeaza sa se intoarca din CIC persoana pe care o inlocuieste. Noi dorim sa continuam colaborarea cu angajatul cu CIM determinat intrucat vom deschide, peste 5 luni, un alt punct de lucru in care va fi nevoie de el. Putem face act aditional pentru prelungire CIM sau, intrucat obiectivul pentru care a fost incheiat CIM-ul a fost atins, trebuie sa emitem un alt CIM?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 


 
Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]