Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Acordare tichete de masa

tichete de masa

Acordare tichete de masa

Intrebare:

Daca o societate comerciala decide sa acorde tichete de masa salariatilor, ea este obligata sa acorde aceste tichete tuturor salariatilor şi acelaşi numar de tichete de masa pentru fiecare angajat?

Raspuns:

Acordarea de tichete de masa poate face obiectul unei negocieri, cu respectarea legalitatii.

In cazul in care la nivel de unitate a fost negociat un contract colectiv de munca, modalitatea şi conditiile in care se acorda tichete de masa vor fi stabilite prin intermediul acestui contract.

In privinta unei negocieri individuale, ne manifestam rezerva intrucat aceasta ar putea fi generatoare a unui act discriminatoriu.

De asemenea, in lipsa obligatiei de a negocia un contract colectiv de munca la nivel de unitate, precum şi in situatia in care, deşi a fost negociat, acesta nu s-a incheiat, va recomandam stabilirea criteriilor de selectie a personalului ce beneficiaza de tichete de masa prin Regulamentul intern. Criteriile de selectie trebuie sa fie obiective, nediscriminatorii.

Prin dispozitiile art. 2 din Hotararea de Guvern nr. 5/1999 privind Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 142/1998, au fost stabilite prevederile care trebuie introduse obligatoriu in contractele colective de munca ale unitatilor care acorda angajatilor tichete de masa, pe care va sfatuim sa le aplicati şi in cazul reglementarii prin intermediul Regulamentului intern:

a) numarul salariatilor din unitate care pot primi lunar tichete de masa, precum şi valoarea nominala a tichetului de masa, in limita valorii maxime admise de lege, tinandu-se cont de posibilitatile financiare ale unitatii angajatoare;


b) numarul de zile lucratoare din cadrul unei luni calendaristice, pentru care angajatii urmeaza a primi tichete de masa ;
c) criteriile de selectie privind acei salariati din unitate care urmeaza a beneficia de tichete de masa.

Criteriile de selectie pentru acordarea de tichete de masa pot avea in vedere:

- conditiile concrete de lucru in care salariatii işi desfaşoara activitatea;
- capacitatea lor profesionala;
- elemente specifice activitatii desfaşurate in cadrul unitatii.

Prin urmare, acordarea de tichete de masa constituie numai o facilitate, nu un drept al tuturor angajatilor unei unitati. Limita acordarii acestora este data de posibilitatile financiare ale unitatii, tinand cont de conditiile de munca şi de calitatile individuale ale salariatilor.

Pentru mai multe informatii despre tichete de masa, salariu minim, deduceri personale, salarizare click aici.


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete de masa

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 06 Iunie 2007
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Acordare tichete de masa Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


10-Oct-2011

AÅ dori sÄ-mi spuneÅ£i ce se poate face în situaÅ£ia în care angajatorul refuzÄ sÄ acorde tichetelor de masÄ la încetarea contractului de munca-art.55/b-,acordarea acestora fiind specificata in contractul de munca. VÄ multumesc.

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pensie Medicala Schizofrenie ParanoicaIntrebare: Buna ziua.Sotul meu a avut o pensie de boala psihica-schizofrenie pana in octombrie 2018.El are vechimea 11 ani pe cartea de munca.A avut gradul 2 sau 3 cu drept de lucru 4 ore.A vrut sa se angajeze legal pe 4 ore,dar angajatorul -s-a angajat di august pana in octombrie l-a angajat cu 8 ore.Nu a mai lucrat acolo in octombrie si si-a dat demisia.Cei de la casa de pensii l-au vazut pe calculator ca e angajat cu 8 ore si i-a taiat pensia din octombrie,trebuia angajat cu 4 ore.El acum nu mai primes
 

Raspuns: Desigur, poate reintra in drepturi de pensie.Cat a lucrat in program de 8 ori doar s-a suspendat pla... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]