Consultanta in afaceri | Manager
detalii aici

Cauti un loc de munca?


Stiati ca...
...... exista peste 40 de documente OBLIGATORII pe care inspectorii ITM le verifica atunci cand vor sa va amendeze cu orice pret >> Detalii aici <<
:: mai multe intrebari si raspunsuri

Concediu fara plata: durata legala


Concediul fara plata, se acorda potrivit dispozitiilor art. 148 alin. (1) din Codul muncii, pentru rezolvarea unor situatii personale.


Durata concediului fara plata se stabileste, potrivit alin. (2) al aceluiasi articol, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

Asadar, durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

Prin contract colectiv de munca aplicabil se intelege:

1) contractul colectiv de munca incheiat la nivel de unitate;

2) contractul colectiv de munca incheiat la nivel de ramura, in cazul in care, la nivel de unitate, nu exista contract colectiv de munca

3) contractul colectiv de munca incheiat la nivel national, in cazul in care, la nivelul ramurii din care face parte unitatea, nu exista contract colectiv de munca

Contractul colectiv de munca la nivel national stabileste la art. 61 alin. (2) si art. 62 alin.(1) doua cazuri in care salariatii pot beneficia de concediu fara plata reglementand si durata acestora:

1) salariatii au dreptul la 30 de zile concediu fara plata acordat o singura data, pentru pregatirea si sustinerea lucrarii de diploma in invatamantul superior. Acest concediu se poate acorda si fractionat, la cererea salariatului (art. 61 alin. (2)).

2) In afara concediului legal platit pentru ingrijirea copiilor in varsta de pana la doi ani, salariata mama poate beneficia de inca un an concediu fara plata(art. 62. - (1)).

Art. 61 alin. (3) din contractul colectiv de munca la nivel national stabileste dreptul salariatilor la acordarea concediilor fara plata pentru rezolvarea unor situatii personale fara sa stabileasca o durata minima sau maxima a acestor concedii

Conform art. 150 alin. (1) din Codul muncii, concediile fara plata pentru formare profesionala se acorda la solicitarea salariatului, pe perioada formarii profesionale pe care salariatul o urmeaza din initiativa sa.

Dat fiind importanta formarii profesionale, art. 150 alin. (2) stabileste ca angajatorul poate respinge solicitarea salariatului numai cu acordul sindicatului sau, dupa caz, cu acordul reprezentantilor salariatilor si numai daca absenta salariatului ar prejudicia grav desfasurarea activitatii.

Salariatii din administratia publica, din regiile autonome cu specific deosebit si din unitatile bugetare au dreptul la concediu fara plata in conditiile stabilite de art. 25 din H.G nr. 250/1992 potrivit carora, salariatii din administratia publica, din regiile autonome cu specific deosebit si din unitatile bugetare au dreptul la concedii fara plata, a caror durata insumata nu poate depasi 90 de zile lucratoare anual, pentru rezolvarea urmatoarelor situatii personale:

a) sustinerea examenului de bacalaureat, a examenului de admitere in institutiile de invatamant superior, curs seral sau fara frecventa, a examenelor de an universitar, cat si a examenului de diploma, pentru salariatii care urmeaza o forma de invatamant superior, curs seral sau fara frecventa;

b) sustinerea examenului de admitere la doctorat, a examenelor de doctorat sau a tezei de doctorat, in cazul salariatilor care nu beneficiaza de burse de doctorat;

c) prezentarea la concurs in vederea ocuparii unui post in alta unitate.

(2) Salariatii au dreptul la concedii fara plata, fara limita prevazuta la alin. (1), in urmatoarele situatii:

a) ingrijirea copilului bolnav in varsta de peste 3 ani, in perioada indicata in certificatul medical; de acest drept beneficiaza atat mama salariata, cat si tatal salariat, daca mama copilului nu beneficiaza, pentru aceleasi motive, de concediu fara plata

b) tratament medical efectuat in strainatate pe durata recomandata de medic, daca cel in cauza nu are dreptul, potrivit legii, la indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca, precum si pentru insotirea sotului sau, dupa caz, a sotiei ori a unei rude apropiate - copil, frate, sora, parinte, pe timpul cat acestia se afla la tratament in strainatate -, in ambele situatii cu avizul obligatoriu al Ministerului Sanatatii.

(3) Concedii fara plata pot fi acordate si pentru interese personale, altele decat cele prevazute la alin. (1) si (2), pe durate stabilite prin acordul partilor.
Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: -

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Ce Beneficii Are Angajatorul Daca O Persoana Vine Din Somaj, Direct?

Intrebare: Buna ziua! Am niste nelamuriri la care poate imi puteti raspunde. Momentan sunt in somaj cu toate drepturile legale. Urmeaza sa ma angajez cu contract de munca. Va rog sa-mi spuneti ce beneficii are angajatorul daca ma angajeaza direct din somaj (creeaza un nou loc de munca) si daca dupa angajare mai beneficiez sau am dreptul la un anumit procent din indemnizatia de somaj si pentru ce perioada? De asemenea va rog sa-mi precizati daca exista o limita superioara pentru perioada de proba sau mai bine zis cat pot sa fiu tinut in perioada de proba?Va multumesc!

Raspuns: Referitor la beneficiile dvs ca angajat provenit din randul somerilor, este foarte importanta perioa... citeste tot raspunsul aici




Trimite opinia ta comunitatii legislatiamuncii.ro








  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare



Comentarii articol
Postat de: da*****
  Buna ziua, As avea si eu de explicatii intr-o anumita privinta Eu in momentul actual am un loc de munca. Mi s-a oferit altceva insa nu am certitudinea ca o sa fie totul stabil dar as dori sa incerc job-ul care mi s-a oferit. As putea sa imi bag concediul fara plata pana voi avea certitudinea ca noul job imi ofera siguranta? cum as putea sa fac? Multumesc anticipat!
Data adaugarii: 11-Aug-2013

Postat de: co*****
  daca firma la care am lucrat mabagat c.f.p fara sa stiu ce pot face in acest caz?multumesc
Data adaugarii: 12-Iun-2013

Postat de: ra*****
  sunt angajata cu data de 02-04-2012 cu ,contract pe o durata de 18 luni,sunt in concediu fara plata din data de 01-10-2012pana la 31-03-2013,se poate beneficia de concediu pentru cresterea copilului nascand in luna august?va multumesc.....
Data adaugarii: 25-Feb-2013

Postat de: ge*****
  sunt angajat din 18 11 2011 daca am dreptul la 60 de zile de concediu fara plata?
Data adaugarii: 23-Feb-2013

Postat de: user
  sunt angajat din 18 11 2011 daca am dreptul la 60 de zile de concediu fara plata?
Data adaugarii: 23-Feb-2013

Postat de: ga*****
  Buna ziua 3 linii de productie din cadrul unei societatii au primut concediu 3 saptamani. Eu nu am avut destule zile de concediu, fiind angajat mai nou 7 luni si, pe 2 zile, m-a trecut in concediu fara salariu CFS. As dori sa stiu daca au procedat corect, sau trebuia sa ma treaca in concediu tehnic sau sa ma chele la lucru pe alte lini unde se lucra. Nu am facut nici o cerere si nu am fost informat cu privire la cfs, astazi am observat pe fluturasul de salari. Multumensc.
Data adaugarii: 10-Ian-2013

Postat de: de*****
  Buna ziua spuneti-mi va rog daca mai am dreptul sa-mi prelungesc concediu fara plata cu inca un an, vechimea totala e de 16 ani, iar la actualul loc de munca o vechime de 4 ani, lucrez in domeniu sanitar asistent medical si in momentul de fata sunt in concediu fara plata
Data adaugarii: 06-Nov-2012



Adauga acest articol in site-ul tau

ALTE ARTICOLE REFERITOARE LA concediu fara plata, contract colectiv de munca, regulament intern:







ULTIMELE ARTICOLE REFERITOARE LA concediu fara plata, contract colectiv de munca, regulament intern: