Traducem CIM si fisa de post obligatoriu?

Traducere contract de muncatraducere fisa de posttraducere cim angajati straini
Traducem CIM si fisa de post obligatoriu?
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
 
Este obligatorie traducerea CIM si a fisei postului pentru angajatii din strainatate? Ii revine aceasta obligatie angajatorului?
 
 
Raspunsul specialistului:
 
 
La art. 16 alin. (1) din Codul muncii se prevede: ”Contractul individual de munca se incheie in baza consimtamantului partilor, in forma scrisa, in limba romana, cel tarziu in ziua anterioara inceperii activitatii de catre salariat. Obligatia de incheiere a contractului individual de munca in forma scrisa revine angajatorului”.
 
Prin urmare, obligatia legala este aceea de a incheia contractul individual de munca in limba romana.
 
Nu am identificat o prevedere legala expresa prin care angajatorul sa fie obligat sa traduca contractul individual de munca si fisa postului pentru angajatii straini.
 
In opinia noastra, se prezuma ca toate persoanele care vin in scop de munca in Romania ar trebui sa cunoasca limba romana, cel putin la un nivel la care sa inteleaga notiuni de baza pentru viata de zi cu zi si pentru activitatea profesionala. 
 
In acest sens, spre exemplu, pentru obtinerea de catre angajator a avizului de angajare pentru un lucrator strain (din afara UE), Inspectoratul General pentru Imigrari solicita la dosar si o declaratie referitoare la detinerea de catre angajat a unor cunostinte de limba romana/limba de circulatie internationala.
 
Insa, din punct de vedere practic, probabil sunt numeroase situatii in care, in fapt, muncitorii straini adusi in Romania, nu au suficiente cunostinte de limba romana si, in acest caz totusi angajatorul ar trebui sa se asigure ca salariatul strain a inteles bine si clar drepturile si obligatiile sale precum si activitatile pe care trebuie sa le desfasoare.
 
Acest lucru ar putea fi realizat prin punerea la dispozitie a contractului si a fisei postului traduse sau poate prin alte metode prin care sa va asigurati ca angajatul strain a inteles ce drepturi, obligatii si atributii are la locul de munca.
 
Raspuns oferit de Adina Popescu, consilier juridic, pentru PortalCodulmuncii.ro >>>
 
 

NOUTATI din Legislatia muncii

Aplicati corect modificarile recente aduse de Legea nr. 72/2022?


Atentie, Legea nr. 72/2022 a adus schimbari majore privind diurna!

Principalele modificari introduse de Legea nr. 22/2022 vizeaza:

1) modalitatea de calcul al diurnei neimpozabile
2) diurna acordata administratorilor
3) indemnizatia de mobilitate

Aflati care este noul regim al diurnei din lucrarea “Totul despre Diurna. Legislatie actualizata la zi. Cazuri practice explicate”!
...Vezi AICI detalii complete <<

de Legislatia Muncii

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Traducere contract de muncatraducere fisa de posttraducere cim angajati straini

Data aparitiei: 10 Septembrie 2021
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Urmareste-ne pe Google News
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Traducem CIM si fisa de post obligatoriu? Nota: 4.75 din 5 - 2 voturi.
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Deducere personala. CopilIntrebare: Pentru un copil care urmeaza sa implineasca 18 ani in data de 29 ianuarie si nu este inscris in nicio unitate de invatamant, deci nu merge la scoala, mama are dreptul sa beneficieze de deducere personala de baza la salariul lunii ianuarie, in conformitate cu modificarile aduse de OG nr. 16/2022? Precizez ca si tatal copilului nu obtine venituri si este declarat in intretinerea mamei.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Bonus in perioada de suspendare a contractului individual de munca. Temei legalIntrebare: Va rog sa ne oferiti opinia dvs cu privire la urmatoarea speta : avem un salariat care este intreaga luna ianuarie in concediu medical insa dorim sa ii oferim un bonus de performanta pentru realizarea cu maxima eficienta a sarcinilor de munca aferente anului 2022. Este in regula din punct de vedere legal? De regula cand oferim bonusuri/prime emitem o decizie din partea administratorului unde sunt trecute persoanele si sumele aferente.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


ARTICOLE SIMILARE

Traducem CIM si fisa de post obligatoriu?

Mai multe articole despre traducere fisa de post
Descarca GRATUIT
“MODIFICARILE aparute in Codul Muncii. TOP 10 Studii de caz”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Controalele ITM!

Descarcati gratuit Raportul Special

"MODIFICARILE aparute in Codul Muncii. TOP 10 Studii de caz"
MODIFICARILE aparute in Codul Muncii. TOP 10 Studii de caz

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Atentie la Controalele ITM!
Descarcati gratuit Raportul Special

"MODIFICARILE aparute in Codul Muncii. TOP 10 Studii de caz"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]