Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Salariatii cu drepturi de autor, scutiti de contributiile sociale?

salariati drepturi de autorscutire impozit drepturi de autor
Angajatii care realizeaza venituri din drepturi de proprietate intelectuala, dar in acelasi timp au si calitatea de salariati, ar putea beneficia de scutirea contributiilor sociale.


Se pare ca senatorul PSD, Ioan Vulpescu, a depus un amendament la proiectul de lege avand in vedere OUG de modificare a Codului Fiscal, in acest sens.

Conform amendamentului cu pricina:
"Contribuabilii care realizeaza venituri din drepturi de proprietate intelectuala, indiferent de nivelul veniturilor, nu datoreaza contributiile prevazute pentru asigurarile sociale de sanatate pentru perioada in care au si calitatea de salariati."


In momentul de fata, cei care au venituri din drepturi de autor, dar sunt si angajati, datoreaza contributii sociale (CASS, pentru sanatate) pentru ambele venituri, informeaza Ziarul Financiar.

Asupra veniturilor din drepturi de autor se datoreaza contributie individuala de asigurari sociale (10,5%).


Acest fapt este valabil chiar daca persoana in cauza realizeaza si alte venituri cum ar fi venituri din salarii, asimilate salariilor, etc.

Conform art. 171 alin. (1) din Codul fiscal, baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale de sanatate, pentru veniturile din drepturi de autor, o reprezinta diferenta dintre venitul brut si o cota forfetara de 40% din venitul brut.

In acest context, atat contributia de asigurari sociale cat si contributia de asigurari sociale de sanatate sunt plafonate la valoarea de 5 ori castigul salarial mediu brut (3.131 x 5 = 15.655 lei)...citeste mai multe despre drepturile de autor aici >>>






Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
salariati drepturi de autorscutire impozit drepturi de autor

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 23 Noiembrie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Salariatii cu drepturi de autor, scutiti de contributiile sociale? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Eroare conectare : Eroare selectarea : Access denied for user 'manager_usr'@'185.90.51.10' to database 'manager_clublegislatiamuncii_ro'
Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]