Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Documente pentru dobandirea calitatii de coasigurat

Legea 95/2006documenteasigurat fara plata contributiei

Ce documente sunt necesare sa prezinte un salariat, pentru ca un parinte sa devina coasigurat?

Raspuns: Potrivit art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate. Asadar, au dreptul sa beneficieze de asigurare fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Documentele necesare sunt stabilite la art. 20 alin. (1) lit. d) din Norma metodologica privind stabilirea documentelor justificative pentru dobandirea calitatii de asigurat, respectiv de asigurat fara plata contributiei, precum si pentru aplicarea masurilor de executare silita pentru incasarea sumelor datorate Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate (FNUASS) aprobata prin OCNAS 617/2007, dupa cum urmeaza:

- documente care sa ateste casatoria cu persoana asigurata;
- declaratie pe propria raspundere a sotiei din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri proprii;

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici

 Telemunca. Avantaje. Dezavantaje. Optimizare cost
Telemunca. Avantaje. Dezavantaje. Optimizare cost

Vezi detalii aici

Protectia datelor personale - Ghid pentru HR
Protectia datelor personale - Ghid pentru HR

Vezi detalii aici




- declaratie pe propria raspundere a salariatului prin care acesta declara ca are in intretinere persoana respectiva.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Legea 95/2006documenteasigurat fara plata contributiei

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 20 Iulie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Documente pentru dobandirea calitatii de coasigurat Nota: 4.32 din 5 - 22 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (4)


28-Mai-2013

Buna ziua! doresc sa stiu daca pot benefia de coasigurare,sotul fiind asigurat si avand continuitate dar inca nu avem 5 ani de casatorie.Va multumesc

21-Apr-2013

Am o intrebare urgenta.Va rog frumos sa imi raspundeti cat mai curand posibil pe adresa mea de mail fechete_claudia2005@yahoo.com. Tata trebuie operat Marti la Timisoara la coloana pentru a nu ramane paralizat.A ajuns acolo in urgenta cu o salvare de la Spitalul Hunedoara.Am inteles ca timp de 3 zile finnd internat acolo prin urgenta nu va plati nimic.Intrebarea mea este dupa cele trei zile,de ce acte este nevoie pentru a beneficia tata de coasigurare in conditiile in care mama lucreaza cu carte de munca dar nu are trecut pe nimeni in intretinere la ea,chiar daca tata nu are nici un venit.In acest caz, poate tata beneficia de coasiguare pentru a nu plati spitalizarea? Va multumesc frumos de intelegere Claudia

16-Ian-2013

Buna ziua As dori si eu sa aflu la o intrebare de ce trebuie sa platesc la fisc o anumita suma de bani pt ca sotia mea sa beneficieze de coasigurare eu lucrez din anul 2008 cu carte de munca fara intrerupere iar din luna mai 2012 ne-am casatorit de ce trebuie sa platesc pt ea 6 luni dinaintea casatoriei de ce imi ia suma de bani ??? Multumesc

22-Aug-2012

Am aflat recent ca daca sunt fara venituri as putea fi in intretinerea fratelui meu si sa beneficiez de coasigurare medicala....Este adevarat? Nu pot beneficia de legea 416 privind venitul minim garantat asistat social deoarece am suprafata casei mai mare de 37mp/ persoana .Va multumesc!

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Modul De Calcul Al Concediului Fara PlataIntrebare: Buna ziua, In anul 2017 am avut dreptul la 29 zile CO, conform CCM, la care s-au adaugat 4 zile CO restanta din 2016, deci un total de 33 zile CO. Pina la data de 17 iulie 2017, am beneficiat de 31 zile CO. Din date de 17 iulie pina in data de 18 august 2017, am fost in CFS. In luna septembrie 2017 am mai solicitat si mi s-a aprobat inca o zi de CO, deci am beneficiat, in anul 2017 de un total de 32 zile CO. Pina acum (febr. 2018), am stiut ca mai am o zi de CO restanta din 2017, care urmea
 

Raspuns: 29/12=2,41 zile co lunar.Pentru luna in care ati fost in CFS nu aveti dreptul la co,deci in cursul a... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016