Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

PSI: responsabilitatea verificarii senzorilor de fum este prevazuta in lege?

In primul rand, legea prevede montarea si intretinerea mijloacelor tehnice de apararea impotriva incendiilor numai de catre persoane atestate.

Astfel, articolul 140 alin. (1) si (2) din Ordinul nr. 163/2007 prevde faptul ca persoanele fizice si juridice care efectueaza proiectarea, montarea, verificarea, intretinerea si repararea mijloacelor tehnice de aparare impotriva incendiilor trebuie sa fie atestate in acest sens, in conditiile legii.

In al doilea rand, responsabilitatea controlarii starii de functionare a acestor mijloace tehnice revine persoanelor desemnate si instruite in acest sens.

Potrivit art 139 alin. (1) si (3) din Ordinul nr. 163/2007 pentru aprobarea Normelor generale de aparare impotriva incendiilor, proprietarii/utilizatorii constructiilor, instalatiilor tehnologice si amenajarilor trebuie sa execute periodic controlul starii de functionare a mijloacelor tehnice de aparare impotriva incendiilor, cu care acestea sunt echipate si dotate, prin personal anume desemnat si instruit in acest scop.

Asadar, angajatorii nu pot include sarcina verificarii senzorilor de fum in contractele incheiate cu un tert (de exemplu, o societate de paza si interventie), intrucat aceasta revine doar personalului desemnat de catre angjator.

In ceea ce priveste modul in care se efectueaza controlul si/sau reparatiile, precum si frecventa lucrarilor de verificare, se vor respecta indicatiile stabilite de producatorul sau furnizorul mijloacelor tehnice de aparare impotriva incendiilor.

Referitor la obligatiile angajatorului pe linie de PSI, art. 142 alin (1) din Ordinul mentionat mai sus prevede responsabilitatea proprietarului/utilizatorului de constructii, instalatii tehnologice si amenajari de a intocmi un registru de control al instalatiilor de semnalizare, alarmare, alertare, limitare si stingere a incendiilor.

In acest registru de control trebuie consemnate toate datele importante cu privire la:

- executarea controalelor starii de functionare, a operatiunilor de verificare, intretinere si reparatii

- executarea de modificari, extinderi, reabilitari, modernizari etc

- producerea unor deranjamente, alarme de incendiu, alarme false, intreruperi, declansari intempestive etc., cu mentionarea cauzelor care le-au determinat

Un model pentru registrul de control este cuprins in anexa nr. 7 la Ordinul nr. 163/2007 pentru aprobarea Normelor generale de aparare impotriva incendiilor.

Raspuns oferit de specialistii Portalssm.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 07 Iunie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


PSI: responsabilitatea verificarii senzorilor de fum este prevazuta in lege? Nota: 4.8 din 5 - 5 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cum Se Evidentiaza Orele De Munca Prestate ZilnicIntrebare: cum se poate tine evidenta orelor de munca prestate zilnic de fiecare salariat, cu evidentierea orei de începere şi a celei de sfârşit al programului de lucru, în condica de prezenţă, daca programul este de luni pâna joi de la 8,00-16,30; iar vineri 8,00-14,00, în cazul în care un salariat işi ia o zi de concediu odihnă într-una din zile. Vă mulţumesc!
 

Raspuns: Buna ziua, pur si simplu treceti "CO" in ziua respectiva.... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]