Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Cadouri pentru copiii angajatilor cu ocazia inceperii scolii. Cum sunt impozitate?

cadouri angajaticadouri copii angajaticadouri neimpozabile
Am primit recent o scrisoare pe adresa redactiei, in care un cititor ne intreba daca poate fi scutit de impozit in masura in care ar acorda cadouri in valoare de 150 de lei salariatilor care au copii, cu ocazia inceperii anului scolar 2016-2017. Vom incerca sa lamurim aceasta situatie in materialul de fata.


Analizand prevederile art. 76 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal, observam ca pot fi incadrate ca venituri neimpozabile cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salariatilor, cat si cele oferite in beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie.

Atentie! Acestea sunt neimpozabile in masura in care valoarea lor pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.

Observam asadar din prevederile legii ca orice cadou sau tichet cadou oferit salariatilor cu alte ocazii decat cele mai sus mentionate
intra in baza de calcul a impozitului pe venit si a contributiilor sociale obligatorii.

Cum inceperea anului scolar nu se situeaza printre ocaziile pentru care pot fi acordate cadouri sau tichete cadou neimpozabile, indiferent de cuantumul lor, acestea vor fi supuse atat impozitului pe venit cat si contributiilor sociale.

Atentie! Cheltuielile in acest sens vor fi deductibile integral pentru angajator, deoarece sunt impozabile pentru salariat, motiv pentru care nu recomandam sa fie incadrate prin contractul de munca sau regulament intern in categoria cheltuielilor sociale, deoarece daca sunt incadrate astfel vor fi deductibile in limita de 5% aplicata asupra cheltuielilor cu personalul.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
CD Consilier Ghid complet de Salarizare Revisal si Contributii sociale


Consilier Ghid complet de Salarizare Revisal si Contributii sociale este o lucrare pe CD actualizata permanent gratie unui soft special preinstalat la fiecare introducere a CD-ului in calculator veti beneficia de informatii de ultima ora care va ofera solutii complete strict la obiect cu temeiuri legale studii de caz si sfaturi...

Oferta Speciala
valabila 48h



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
cadouri angajaticadouri copii angajaticadouri neimpozabile

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 05 August 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Cadouri pentru copiii angajatilor cu ocazia inceperii scolii. Cum sunt impozitate? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Care Este Cadrul Legal De Reangajare Ca Pensionar? Dupa Terminarae PerioadeiIntrebare: Cum ma pot reangaja in acelasi loc de munca dupa terminarea perioadei contractuale - CIM incheiat dupa pensionare, pe perioada determinta de 3 ani. Sunt pensionata la limita de varsta si stagiu complet de cotizare -35 ani. Din 1987 lucrez in acelasi loc de munca; intre 1987-2000 pe postul de muzeograf; intre 2000-2015, functia de sef de sectie; din 2015-2018, sef de sectie, post ocupat prin concurs dupa pensionare) cu CIM pe 3 ani. Multumesc, Elena Ilie
 

Raspuns: am inregistrat din eroare un vot negativ la ultimul raspuns;scuze! raspunsul este edificator si il... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]