Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Salariata insarcinata. Poate fi concediata in perioada de proba?

concediere salariata insarcinata perioada de probaconcediere perioada de proba salariata gravidaconcediere salariata gravida
Ca angajator, sigur te poti confrunta cu aceasta situatie, adica o salariata sa ramana gravida exact in perioada de proba. Se poate concedia o angajata insarcinata, dar care se afla in perioada de proba?


Avem, pe de o parte, o prevedere importanta in Codul Muncii:

Codul Muncii Art. 31, alin. (3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

Avem, pe de alta parte, mai multe prevederi importante in acte normative:

Codul Muncii Art. 27, alin. (4) Solicitarea, la angajare, a testelor de graviditate este interzisa.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
202 Modele de fise de post actualizate conform GDPR


ACTUALIZATE conform Noului GDPR Scapati de stresul controlului Va oferim 202 modele de fise de post redactate impecabil EDITABILE si conforme noului COR & GDPR Atentie Cand vine vorba despre fise de post stiti bine Trebuie sa fie in deplina conformitate cu Regulamentul General privind Protectia Datelor Personale GDPR –...

Oferta Speciala
valabila 48h


Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia. Vezi ce se petrece in cazul salariatei gravide >>>


Iata ce se intreba cineva in cadrul PortalCodulMuncii.ro: "Am angajat o persoana din 14.03.2018, cu contract individual de munca, perioada nedeterminata si cu perioada de proba de 90 zile. Acum primesc o adeverinta ca este insarcinata. Problema este ca nu se descurca in productie si am fost solicitata de seful de productie sa-i inchid contractul, ca nu mai are nevoie de ea. Aflandu-se in perioada de proba, pot sa incetez acest contract, ea fiind insarcinata?"


Raspunsul specialistilor Rentrop & Straton:

Va reamintim ca, potrivit art. 21 alin. (1) lit. a) din OUG 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca, este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu salariatei gravide care anunta in scris angajatorul asupra starii sale fiziologice de graviditate si care anexeaza un document medical eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist care sa ii ateste aceasta stare.

Asadar, in acest context suntem de parere ca ca angajatorul NU poate notifica incetarea raportului de munca in perioada de proba daca salariata a facut cunoscut faptul ca este insarcinata.


Sursa: PortalCodulMuncii




Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediere salariata insarcinata perioada de probaconcediere perioada de proba salariata gravidaconcediere salariata gravida

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 04 Mai 2018
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Salariata insarcinata. Poate fi concediata in perioada de proba? Nota: 3.88 din 5 - 4 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


Laura
07-Mai-2018

De ce menționați concediere? La 313 nu este vorba de concediere ci īncetare īn timpul perioadei de probă. Nu am citit să existe excepții la 313 dacă este īnsărcinată. Ar fi un abuz din partea legii, nu credeți? Dacă persoana nu se descurcă...

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pot Continua Activitatea Dupa Cei 3 Ani Dupa Pensionare ?Intrebare: Buna ziua! Lucrez in sistemul bugetar. Sunt pensionare din martie 2015, si in curānd va expira perioada celor 3 ani de activitate si pensie. Mai pot continua activitatea ( cf. art 82 si 83 din CM 2018), avand in vedere ca sunt informatician si acum este o perioada foarte aglomerata cu examene , simulari de examene, finalizari de semestru, respectiv an scolar? http://legislatiamuncii.manager.ro/a/20707/drepturile-salariatilor-pensionari-tot-ce-trebuie-sa-stie-angajatii-si-angajatorii.html
 

Raspuns: Multumesc. <br />Inteleg ca in total ar fi 5 ani (eu am peste cateva zile 3 ani de pensie si c... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

eNews Resurse Umane

Importanta Work-Life Balance
Descarca GRATUIT raportul special

"Importanta Work-Life Balance"
 

 

 


 
xx
PRIORITATILE ANULUI 2018
Afla cum realizezi echilibrul intre activitatea profesionala
si viata personala a angajatilor

Descarca acum GRATUIT Raportul Special

"Importanta Work-Life Balance"

Da, vreau sa primesc revista de Resurse Umane