Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
Raporturile de munca ale PFA

 

Modalitatea de impozitare a tichetelor de masa

Intrebare:

In urma OUG 582010 se elimina tichetele de masa din veniturile care nu sunt asimilate salariilor si astfel nu se impoziteaza. Intrebarea este daca aceast eliminare face ca tichetele de masa sa fie considerate va venituri asimilate salariilor impozabile sau venituri neasimilate salariilor dar impozabile? Daca sunt asimilate salariilor se aduna la venit salarial inainte de a scadea deducerile personale in vederea impozitarii astfel incat daca deducerea este foarte mare impozitul ar putea scadea chiar la zero. Daca nu sunt asimilate salariilor deducerea se scade din venituri la care nu s-a adaugat valoarea tichetelor si se impoziteaza distinct, iar tichetele se impoziteaza separat cu 16% fara a fi afectate de deducerea personala. Cum este corect?


Rezolvati rapid orice problema de calcul salarii, deduceri personale, tichete de masa, salarizare! Totul in conformitate cu noile modificari ale Codului Fiscal! Detalii aici >>>


Raspuns:
Incepand cu data de 01.07.2010, lit. b) de la alin.(4) al art. 55 din Codului fiscal a fost abrogata de O.U.G nr. 58/2010 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal si alte masuri financiar-fiscale. Drept urmare, tichetele de masa numai constituie „sume” neincluse in veniturile salariale si neimpozabile.

Ca urmare a acestei abrogari,  tichetele de masa reprezinta venituri salariale in baza art. 55 alin.(1) din Codul fiscal potrivit caruia, sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca.

Insa, modalitatea de impozitare a tichetelor de masa urmeaza sa fie stabilita de normele metodologice de aplicare a O.U.G nr. 58/2010 ce urmeaza a fi elaborate de catre Ministerul Finantelor Publice in termen de 30 de zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei  a ordonantei de urgenta.

Bune practici in HR
Bune practici in HR

Vezi detalii aici

Procedura completa la angajare
Procedura completa la angajare

Vezi detalii aici

Ghid Complet pentru Departamentul HR
Ghid Complet pentru Departamentul HR

Vezi detalii aici





Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 21 Iulie 2010
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Modalitatea de impozitare a tichetelor de masa Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Sarbatorile Legale Pot Fi Considerate Intrerupere A Vechimii In Munca?Intrebare: Buna ziua, In curand voi acumula 10 ani de vechime in invatamant fiind incadrat pe un post didactic auxiliar.In urma cu 3 ani am schimbat locul de munca, mai precis in data de 30.04.2014 dar fiindca 1 respectiv 2 mai au fost declarate zile libere de catre guvern, aceste zile fiind urmate de week-end, nu am putut incepe serviciul decat cu data de 5 mai. in situatia aceasta, pot beneficia de acordarea sporului de stabilitate sau desi nu am avut posibilitatea legala de a avea continuitate, aceste
 

Raspuns: Vechimea in munca se calculeaza in zile calendaristice.Asa cum prezentati dvs. problema zilele respe... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

REVISAL-ul a fost modificat (din nou) in 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Noutatile anului 2017 in REVISAL
 
Toate schimbarile aparute in REVISAL
sunt explicate detaliat in raportul
 
"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

 

 

 

 

 
 
 



 
REVISAL-ul a fost modificat in 2017!
Atentie la toate noutatile aduse de modificarea legii! Este obligatoriu sa respectati noua lege in 2017.

Descarcati gratuit Raportul Special

"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]