Consultanta in afaceri | Manager

     eNews Legislatia Muncii

Descarca GRATUIT raportul special

"Modificari in Codul Muncii - noutati REVISAL si Evaluarea Angajatilor"



detalii aici

Cauti un loc de munca?


Stiati ca...
...... exista peste 40 de documente OBLIGATORII pe care inspectorii ITM le verifica atunci cand vor sa va amendeze cu orice pret >> Detalii aici <<
:: mai multe intrebari si raspunsuri

Conventie civila. Contributii

Intrebare:

O persoana este angajata in alta societate cu contract individual de munca Poate incheia o conventie civila cu societatea noastra prin care se angajeaza la colectarea comenzilor de la clienti, etc.
In afara impozitului pe venit sunt si alte obligatii de plata in cazul unei conventii civile?

Raspuns:
Mai intai trebuie sa definim ce este conventia civila si cu cine puteti incheia dvs. (persoana juridica) acest gen de document.
    
Conventia civila a fost abrogata odata cu aparitia noului cod al muncii. Printr-un artificiu s-a mai putut presta activitate in afara contractului individual de munca, prin conventie cu durata de pana in doua ore pe zi, pana la modificarea Codului muncii adusa prin Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 55/2006. De la aceasta ultima modificare, practic, nu se mai poate presta activitate in temeiul unei conventii civile decat cu caracter intamplator.

Munca se poate presta si in afara contractului individual de munca. Este vorba despre serviciile prestate prin desfasurarea unei munci independente.
    
Munca independenta poate fi prestata de catre:
    - persoane fizice autorizate, in temeiul Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 44/2008, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 328 din 25 aprilie 2008;
    - liber-profesionisti, care isi desfasoara activitatea in temeiul unor legi speciale de reglementare a profesiei.

Astfel, daca salariatul dvs. se inregistreaza ca si persoana fizica autorizata (in temeiul Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. nr. 44 din 16 aprilie 2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 328 din 25 aprilie 2008) poate lucra atat cu contract individual de munca pentru distributia produselor, cat si ca persoana fizica autorizata pentru imbogatirea bazei cu noi clienti, iar societatea nu mai are obligatia retinerii si virarii niciunei contributii la bugetul de stat. Veti avea doar obligatia sa achitati factura.

Daca insa veti opta sa incheiati un contract civil de prestari de servicii ce va avea la obiectul de activitatea colectarea si inregistrarea de noi clienti atunci aveti obligatia sa retineti si sa virati urmatoarele contributii:

CASS - contributia la asigurarile sociale de sanatate
Potrivit art. 257 din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, cu exceptia persoanelor scutite (prevazute la art. 213 alin. (1)).
Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 5,5%, care se aplica asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
c) veniturilor din agricultura supuse impozitului pe venit si veniturilor din silvicultura, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator si nu se incadreaza la lit. b);
d) indemnizatiilor de somaj;
e) veniturilor din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobanzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai in cazul in care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la lit. a)-d), dar nu mai putin de un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
f) veniturilor realizate din pensii.
In cazul persoanelor care realizeaza in acelasi timp venituri de natura celor prevazute la alin. (2) lit. a)-d) si f), contributia se calculeaza asupra tuturor acestor venituri.

CAS
Pentru CAS se aplica dispozitiile Legii nr. 200/2008.

Astfel, potrivit art. 26 din lege, contributia de asigurari sociale nu se datoreaza pentru sumele reprezentand:
a) prestatii suportate din bugetul asigurarilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de munca si boli profesionale;
b) diurne de deplasare si de delegare, indemnizatii de delegare, detasare si transfer, drepturi de autor, precum si venituri primite in baza unor conventii civile sau contracte de colaborare;
c) participarea salariatilor la profit.
Sumele asupra carora nu se datoreaza contributia de asigurari sociale, prevazute la lit. b) si c), nu se iau in considerare la stabilirea prestatiilor din sistemul public de pensii.

SOMAJ
Hotararea Guvernului nr. 149/2008, publicata in M.Of. nr. 126 din 18 februarie 2008 (pentru modificarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 174/2002)

1) Baza lunara de calcul asupra careia angajatorii au obligatia de a retine si de a vira contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj, conform art. 27 alin. (1) din lege, este reprezentata de venitul brut realizat lunar de persoanele asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevazute la art. 19 din lege, constituit, dupa caz, din urmatoarele elemente:
a) salariul de baza lunar brut, corespunzator timpului efectiv lucrat, la care se adauga, dupa caz: indemnizatia de conducere, salariul de merit, precum si alte drepturi salariale care, potrivit actelor normative ori contractelor colective sau individuale de munca, fac parte din salariul de baza;
b) indemnizatia bruta lunara pentru persoanele care isi desfasoara activitatea in functii elective, precum si pentru persoanele care sunt numite in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti;
c) solda bruta lunara, indemnizatiile, primele, premiile, sporurile si alte drepturi ale soldatilor si gradatilor voluntari, acordate si suportate, potrivit legii, de unitati;
d) drepturile banesti in valoare bruta realizate lunar de persoanele care au raport de munca in calitate de membru cooperator;
e) remuneratia directorilor si membrilor directoratului societatilor pe actiuni, numiti in conditiile Legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;
f) sporurile, adaosurile si drepturile banesti, acordate potrivit legii ori contractelor colective sau individuale de munca, sub forma de procent din elementele prevazute la lit. a) - d) ori ca sume fixe, indiferent daca au caracter permanent sau nu;
g) indemnizatiile pentru concedii indemnizatiile pentru perioadele de incapacitate temporara de munca, suportate de unitati, conform legii, in situatia in care raporturile de munca sau de serviciu sunt suspendate pentru incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile, precum si orice alte indemnizatii acordate salariatilor si suportate de unitati, potrivit legii;
h) sumele rezultate prin plata cu ora, garzi, indemnizatii clinice;
i) drepturile banesti acordate potrivit legii ori contractelor colective sau individuale de munca sub forma de stimulente, premii si prime;
j) orice alte sume platite din fondul de salarii.

2) Nu se includ in baza de calcul prevazuta la alin. (1) sumele reprezentand:
a) prestatiile suportate din bugetul asigurarilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de munca si boli profesionale;
b) diurne de deplasare si de delegare, indemnizatii de delegare, detasare si transfer;
c) drepturi de autor;
d) participarea salariatilor la profit;
e) compensatiile acordate in conditiile legii ori ale contractelor colective sau individuale de munca, salariatilor concediati pentru motive care nu tin de persoana lor;
f) veniturile brute realizate de persoanele care nu se mai regasesc in situatiile prevazute la art. 19 din lege, dar incaseaza venituri ca urmare a faptului ca au detinut calitatea de asigurat obligatoriu prin efectul legii.

3) In situatia personalului roman trimis in misiune permanenta in strainatate, salariile de baza prevazute la alin. (1) lit. a) sunt salariile de baza corespunzatoare functiilor in care persoanele respective sunt incadrate in tara.

4) In lunile in care raporturile de munca sau de serviciu se stabilesc, inceteaza, se suspenda, respectiv se reiau, cu exceptia suspendarii pentru incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile, contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj, prevazuta la art. 27 din lege, se calculeaza prin aplicarea cotei prevazute de lege pentru contributia individuala asupra bazei de calcul prevazute la alin. (1) corespunzatoare timpului efectiv lucrat in luna respectiva.
    
In concluzie veniturile obtinute dintr-un contract de prestari servicii vor fi impozitate si se va achita pentru valoarea acestora CAS-ul.

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 01 Iunie 2010



Votati pagina "Conventie civila. Contributii":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Calculul Stagiului De Cotizare Realizat

Intrebare: Buna ziua. Sunt pensionata anticipat partial din februarie 2010. Am lucrat in perioada 01.08.1998-01.04.2001 in conditii deosebite pentru care am primit un spor specificat in adeverinta atasata la dosarul de pensie. In buletinul de calcul al pensiei la stagiul de cotizare este trecut un stagiu de cotizare realizat de 29 ani 10 luni 7 zile din care in conditii deosebite 0 ani 0 luni 0 zile. Peroiada mentionata mai sus lucrata in conditii deosebite nu intra suplimentar in calculul stagiului de cotizare? La 01 .11.2014 ating varsta standard de pensionare si as vrea sa stiu daca mai este necesara cererea pentru recalcularea pensiei si daca da cand trebuie facuta? Va multumesc.

Raspuns: Nu este nevoie de cerere , se transforma din oficiu pensia.Cei trei ani nu s-au luat in calcul pentr... citeste tot raspunsul aici



ARTICOLE SIMILARE



ULTIMELE ARTICOLE








Din reteaua RS:
Info tva | Blogul Specialistului | Carti de afaceri | Campeanu.ro | Contabilitate si fiscalitate | Timp liber
Idei de afaceri | Librarie de afaceri | Libraria R&S | Management | Stiri juridice | Agricultura | AdSense



Utile
    Afaceri profitabile cu ferme     Codul fiscal     Declaratii fiscale     Legea Contabilitatii     Monitorul Oficial     Codul civil 2014     Codul penal 2014     Legislatie TVA



LegislatiaMuncii.ro poza

© 2006 - 2014 Rentrop & Straton. All rights reserved.
Privacy Policy | RSS RSS Flux RSS 2.0     Sitemap XML Sitemap XML     Autori     Termeni si conditii     Contact

SATI
Codul Muncii s-a schimbat!
Atentie la modificarile din REVISAL si Evaluarea Angajatilor aparute noua lege din 2014

Descarcati gratuit Raportul Special

"Modificari in Codul Muncii - noutati REVISAL si Evaluarea Angajatilor"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii