Daca suntem vaccinati, mai purtam masca la locul de munca?

vaccin masca de protectiemasca locul de muncasalariati vaccinati locul de muncacovid 19 masca vaccin birou
Daca suntem vaccinati, mai purtam masca la locul de munca?
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
Purtarea mastii in conditiile in care o parte din salariatii societatii sunt vaccinati mai este obligatorie pentru acestia? Pot fi adoptate reguli de catre angajator in acest sens? 
 
Raspunsul specialistului:
 
Prin HG nr. 531 din 10 mai 2021 privind prelungirea starii de alerta pe teritoriul Romaniei incepand cu data de 13 mai 2021, precum si stabilirea masurilor care se aplica pe durata acesteia pentru prevenirea si combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, cu modificarile aduse prin HG nr. 550/2021, a fost prelungita starea de alerta pe intreg teritoriul tarii.

 
Am scris recent si AICI despre cand NU sunteti obligat sa purtati masca la locul de munca.
In art. 1 din Anexa 2 la aceasta hotarare de Guvern se prevede ca in spatiile publice, piete, targuri, balciuri, talciocuri, statii pentru transportul in comun, spatiile comerciale, mijloacele de transport in comun si la locul de munca se poate institui obligativitatea purtarii mastii de protectie, astfel incat sa acopere nasul si gura, in conditiile stabilite prin ordinul comun al ministrului sanatatii si al ministrului afacerilor interne.
 
Ordinul comun al MS si MAI , la care face referire reglementarea prezentata mai sus este Ordinul nr. 874/81/2020, cu modificarile si completarile ulterioare.
 
Ultimele modificari ale Ordinului nr. 874/81/2020 au avut loc in data de 14.05.2021, prin Ordinul nr. 699/67/2021 si in data de 15.05.2021 prin Ordinul nr. 700/68/2021, iar la art. 1 se prevede ca incepand cu data de 15.05.2021 se instituie obligativitatea purtarii mastii de protectie in spatiile publice inchise, mijloacele de transport in comun, la locul de munca, spatii comerciale, precum si in spatii publice deschise, cum ar fi, fara a se limita la acestea, piete, targuri, balciuri, talciocuri, spatiile comerciale, statii pentru transportul in comun, precum si in alte zone cu potential de aglomerare stabilite prin hotarare a comitetului judetean/al municipiului Bucuresti pentru situatii de urgenta.
Din textele legale prezentate, observam ca se mentine obligativitatea purtarii mastii la locul de munca.
 
Tot in acest ordin, in Anexa, sunt prevazute Instructiuni generale privind masurile de igiena, pe care trebuie sa le analizati impreuna cu medicul de medicina muncii ale carui servicii de specialitate le aveti contractate, pentru a stabili daca va incadrati in exceptiile prevazute in acest document. Aceste Instructiuni generale privind masurile de igiena trebuie aplicate de toti angajatorii.
 
Prin urmare, in ceea ce priveste purtarea mastii la locul de munca, evaluarea riscurilor privind sanatatea angajatilor, incadrarea sau nu in exceptii sunt de competenta medicului de medicina muncii, singurul care poate emite o opinie avizata.
 
Raspuns oferit de Adina Popescu, consilier juridic, pentru PortalCodulMuncii.ro 
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
vaccin masca de protectiemasca locul de muncasalariati vaccinati locul de muncacovid 19 masca vaccin birou

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 25 Mai 2021
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Daca suntem vaccinati, mai purtam masca la locul de munca? Nota: 4.83 din 5 - 6 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Prevederi in CIM. Program de lucruIntrebare: 1.Programul nostru in CIM este 9-18 insa am salariati care lucreaza si in alte intervale care se tot schimba; lucreaza tot 8h pe zi / 40h pe sapt si cu 2 zile repaus ; de ex posibil 4h dimineata , 4 h seara. Este in regula sa le fac act aditional cu aceasta formulare?: "Programul de lucru se desfasoara inegal (durata turei poate varia), in intervalul 00:00-24:00, conform intelegerii dintre salariat si manager si se reflecta in programul ERP Intern."
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Kurzarbeit. Program inegalIntrebare: In luna mai am redus programul de lucru al salariatilor cu 50% lunar-kurzarbeit. Primele 4 zile si ultimele 2 zile (6 zile total) nu s-a lucrat deloc, 12 zile s-a lucrat 6 ore si 2 zile 4 ore. In situatia in care, s-a stat zilele de la inceputul lunii (cele 4) si apoi in cursul lunii unii salariati au adus concediu medical, la finalul lunii, orele prestate nu mai sunt egale cu orele reduse (50%-50%), sunt ex 50 lucrate si 70 reduse. In aceasta situatie, pe platforma aici.gov cum completam in pdf...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

eNews Resurse Umane

Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Descarcati GRATUIT raportul special

"Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"
 

 


 
Atentie la pontaj si programul de lucru!
Cazuri practice, solutii si exemple

Descarcati acum GRATUIT Raportul Special

"Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"

Da, vreau sa primesc revista de Resurse Umane
[x]