Incepand din aceasta primavara, masinile care au norme de poluare sub Euro 3 nu vor mai avea voie sa circule in centrul Bucurestiului, iar pentru celelalte autoturisme se va plati o taxa zilnica sau o taxa anuala (taxa Oxigen) in functie de preferintele proprietarilor de masini.
Costurile sunt semnificative, mai ales daca ne gandim la numarul mare de masini care circula zi de zi prin centrul Capitalei. Pentru a tine o evidenta clara a celor care nu respecta noile prevederi, Primaria Capitalei a instalat deja camere de supraveghere.
De la 1 martie 2020, masinile cu norma de poluare sub Euro 3 nu vor mai avea voie sa intre in centrul Capitalei, iar amenzile pentru nerespectarea acestor reguli vor fi de pana la 2.000 lei. Pentru ca aceste masini sub Euro 3 sa circule in restul Bucurestiului, se va plati fie o vinieta de 15 lei, fie un abonament de 1900 lei pe an.
Vinieta Oxigen care se va aplica din martie 2020 va aduce costuri de 300 lei pe luna pentru masinile non-Euro sau 1900 lei pe an. Pentru o masina Euro 3, taxa va fi de 100 lei pe luna sau 700 lei pe an.
Taxa Oxigen va deveni obligatorie pentru detinatorii de autoturisme Euro 4 abia de la 1 ianuarie 2021, iar acestia vor plati sume similare, luna de luna sau un abonament anual.
Incepand cu anul 2022, potrivit noilor reglementari aferente vinietei Oxigen, nu vor mai avea acces in Bucuresti masinile non-Euro, Euro 1 sau Euro 2.
Daca doriti sa achitati deja pentru o vinieta, accesati unul dintre urmatoarele site-uri:
Camerele de supraveghere instalate in centrul orasului vor scana numerele de inmatriculare ale celor care nu respecta legea si ale caror autoturisme polueaza excesiv.
Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri
CM dupa CFS. Stabilirea bazei de calculIntrebare: Avem urmatoarea situatie; salariat care a fost suspendat la cerere (cfs) aprox. 6 luni consecutiv. la inceperea activitatii a prezentat concediu medical, dar noi neavand baza de calcul, nu stium cum sa facem inregistrarea certificatului medical. Care este procedura in acest sens? Se poate recupera suma aferenta CM de la casa de sanatate?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
Directiva (UE) 2023/970 privind transparenta salariala. Informare salariatiIntrebare: Va rog sa-mi spuneti in ce masura angajatorul este obligat sa faca o informare interna cu privire la intrarea in vigoare a Directivei Transparentei salariale, sau se poate limita la comunicarile externe. De asemeni va rog sa ma ajutati daca este posibil cu un ghid referitor la raportarea anuala, dar si un template de raspuns la eventualele cereri ale angajatilor.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<