Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Cumul de functii - acordarea concediului de maternitate

Intrebare:

De 4 ani am doua locuri de munca, unul cu carte de munca in M.Ap.N de 15 ani, celalalt cu contract de munca cu jumatate de norma. Acum sunt insarcinata in 8 luni si de la 01.07.2007 am intrat in concediu mdical. Pentru U.M. voi primi automat concediu medical timp de 126 de zile de aici inainte de la medicul unitatii, dar cu celalalt loc de munca cum ramane? Trebuie sa-mi dau demisia, sau voi primi indemnizatie de concediu medical de maternitate pentru 126 de zile si de acolo?
 

Raspuns:

In conformitate cu prevederile art. 72 din Normele de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, persoana asigurata care desfasoara activitatea la mai multi angajatori, la fiecare fiind asigurata conform acestei ordonante de urgenta, indemnizatiile se calculeaza si se platesc, dupa caz, de fiecare angajator. In aceasta situatie primele doua exemplare originale ale certificatului de concediu medical se prezinta spre calcul angajatorului la care asiguratul are venitul cel mai mare, iar la celalalt/ceilalti angajator/angajatori se prezinta cele doua exemplare in copii legalizate.

Dupa efectuarea concediul de maternitate postnatal obligatoriu, veti solicita „angajatorului civil” acordarea concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani in temeiul art. 51 alin. (1) lit. a) din Codul muncii. In afara concediului legal pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2, salariata mama poate beneficia de inca un an concediu fara plata (art. 62 din Contractul colectiv de munca unic la nivel naţional pe anii 2007-2010). Asadar, dvs. puteti solicita societatii comerciale sa va acorde si acest concediu. Nu veti beneficia de nici un fel de indemnizatie pentru aceste concedii solicitate „angajatorului civil”.

Pentru a obtine drepturile prevazute de OUG 148/2005 (indemnizatia pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, stimulentul, alocatia de stat pentru copii), va veti adresa unitatii militare si primariei din localitatea in care domiciliati.



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 11 Iulie 2007
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Cumul de functii - acordarea concediului de maternitate Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


20-Oct-2011

Buna ziua . Am si eu o intrebare,daca sunt angajata doar cu jumatate de norma la o institutie se poate sa beneficiez de concediul pentru cresterea copilului pana la 2 ani dupa 12 luni de cotizatie sau trebuie sa am dublu perioadei prevazute de lege pentru norma intreaga? Va multumesc !

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Am Inteles Corect Legea Pensiei Aplicata Pentru Lucrul In Conditii Deosebite?Intrebare: Am lucrat din 23.10.1986 in conditii de lucru corespunzator grupei a II a de munca, respectiv in conditii deosebite, pana in prezent. Am deci o vechime de 32 ani si 3 luni. La 32 de ani lucrati in aceste conditii am 8 ani de stagiu de cotizare suplimentari . Stagiul de cotizare este deci la acest moment de 32+8=40 de ani. Pentru cei 32 de ani lucrati revine o scadere a varstei de pensionare de 7 ani si 6 luni. Conform acestui lucru pot iesi la pensie in aprilie anul acesta. Intrebare: Este cor
 

Raspuns: 31.10.1961... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]