Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Concediul de odihna - compensare in bani

Intrebare:

Un salariat si-a luat concediu de odihna 17 zile, iar acum pleaca din cadrul unitatii. El avea dreptul pentru timpul efectiv lucrat doar la 10 zile concediu de odihna Ce se poate face in acesta situatie pentru ca societatea sa isi recupereze banii?

Raspuns:

Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca (art. 41 alin. (4) din Codul muncii.

In masura in care salariatul a efectuat mai multe zile de concediu decat cele la care avea dreptul potrivit principiului proportionalitatii, veti putea compensa din drepturile salariale ale acestuia, suma necuvenita pe care salariatul a primit-o cu titlu de indemnizatie de concediu de odihna Evident, veti compensa doar indemnizatia platita pentru cele 7 zile de concediu de odihna la care salariatul nu avea dreptul.


Daca nu puteti efectua acesta compenasare (salariatul are venituri insuficiente), veti in inscrie acesta suma ca debit in nota de lichidare a salariatului.


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 18 Iulie 2007
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Concediul de odihna - compensare in bani Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Buna,as Dori Sa Stiu In Ce Conditi As Avea Dreptul Sa Ma PensionezIntrebare: sunt nascut in 10 mai 1968,stagiu militar 10 09 1986-15 01 1988,din 08 02 1988-15 06 1990 grupa || de munca,nu stiu daca se ia in considerare,din 01 10 1991-20 10 1998 grupa | de munca ,incetat activitate prin ordonanta de restructurare 20 10 1998 somer pana in 16 07 1999 iar din 01 04 2000-01 04 2001 tot grupa | dupa care nu sa mai platit grupa | avand continuitate pana in 23 09 2005 si de atunci pana in prezent in urma recalificari am reprimit grupa | deci sa zicem ca pana in 23 09 2019 ar fi
 

Raspuns: Pana in prezent aveti 23 de ani 8 luni si 26 de zile lucrati in grupa a IIa de munca si in conditii ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]