Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Dezbatere: Exista limita de timp pentru formarea profesionala? In plus, ce obligatii are societatea?

Codul munciiformarea profesionalacheltuieli


Ne-a parvenit un caz mai putin obisnuit in care unui angajat ii este platita formarea profesionala pe o perioada de patru ani. Cursurile care se tin in alta tara reprezinta astfel cheltuieli pentru societatea angajatoare.

Se precizeaza ca exista un act aditional la contractul individual de munca incheiat intre angajat si societate referitor la respectiva formare profesionala.

In consecinta, vom stabili cu aceasta ocazie daca exista o limita de timp pentru formarea profesionala si ce obligatii are societatea in ceea ce priveste deducerea cheltuielilor efectuate cu plata cursurilor mentionate.

 

Raspuns:

Reglementand obligatia angajatorului de a asigura formarea profesionala a salariatilor, art. 194 alin. (1) din Codul muncii stabileste ca angajatorii au obligatia de a asigura participarea la programe de formare profesionala pentru toti salariatii, dupa cum urmeaza:


 

- cel putin o data la 2 ani, daca au cel putin 21 de salariati;

- cel putin o data la 3 ani, daca au sub 21 de salariati.

 

Alin. (2) al art. 196 stabileste ca modalitatea concreta de formare profesionala, drepturile si obligatiile partilor, durata formarii profesionale, precum si orice alte aspecte legate de formarea profesionala, inclusiv obligatiile contractuale ale salariatului in raport cu angajatorul care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesionala, se stabilesc prin acordul partilor si fac obiectul unor acte aditionale la contractele individuale de munca.
 

Asadar, durata formarii profesionale se stabileste de angajator si salariat prin actul aditional la contractul individual de munca, Codul muncii nestabilind limite in ceea ce priveste aceasta durata.

In ceea ce priveste deductibilitatea cheltuielilor cu formarea profesionala a salariatilor, in conformitate cu art. 21 alin. (2) lit. h) din Codul fiscal, sunt cheltuieli deductibile, cheltuielile pentru formare si perfectionare profesionala a personalului angajat
 

In completarea acestei prevederi, articolul 34 din OUG 129/2000 privind formarea profesionala a adultilor cu modificarile si completarile ulterioare, prevede ca societatile comerciale, companiile si societatile nationale, unitatile cooperatiste, regiile autonome si alte institutii pot efectua cheltuieli pentru formare profesionala a salariatilor, cheltuieli care se deduc, dupa caz, din impozitul pe profit sau din impozitul pe venit.
 

Art. 4 alin. (1) din aceeasi ordonanta stabileste ca, formarea profesionala a adultilor cuprinde formarea profesionala initiala si formarea profesionala continua organizate prin alte forme decat cele specifice sistemului national de invatamant.
 

Totodata, art. 192 alin. (1) din Codul muncii stabileste ca formarea profesionala a salariatilor are urmatoarele obiective principale:
 

- adaptarea salariatului la cerintele postului sau ale locului de munca;

- obtinerea unei calificari profesionale;

- actualizarea cunostintelor si deprinderilor specifice postului si locului de munca si perfectionarea pregatirii profesionale pentru ocupatia de baza;

- reconversia profesionala determinata de restructurari socio-economice;

- dobandirea unor cunostinte avansate, a unor metode si procedee moderne, necesare pentru realizarea activitatilor profesionale;

- prevenirea riscului somajului;

- promovarea in munca si dezvoltarea carierei profesionale.
 

Din aceasta perspectiva, apreciem ca aceste cheltuieli cu formarea profesionala organizata prin forme specifice sistemului national de invatamant si care nu se incadreaza in obiectivele stabilite la art. 192 alin. (1), cum este si cazul taxelor de facultate nu se incadreaza in categoria cheltuielilor prevazute la art. 21 alin. (2) lit. h) din Codul fiscal deductibile la determinarea profitului impozabil.

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Codul munciiformarea profesionalacheltuieli

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 07 Martie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Dezbatere: Exista limita de timp pentru formarea profesionala? In plus, ce obligatii are societatea? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Pensie limita de varsta. Cumulul pensiei cu salariulIntrebare: Avem o salariata care anul trecut in data de 15.01.2019 a solicitat continuarea activitatii dupa implinirea varstei de pensionare (03.03.2019) in conformitate cu prevederile art. 56 (1) lit. c) Legea 53/2003. Cererea i-a fost aprobata. In data de 11.02.2020 solicita incetarea raporturilor de munca cu acordul partilor, cerere care se aproba, urmand ca in data de 24.02.2020 activitatea acesteia sa inceteze. In acest timp, cu ocazia solicitarii primei de pensionare (la care salariatii au dreptul...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Revenirea salariatei din CCC. Dreptul la stimulentul de insertieIntrebare: O salariata se afla in concediu crestere copil pana la doi ani. Poate sa se intoarca la munca dupa un an de zile?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

eNews Resurse Umane

Recrutarea si selectia angajatilor. Trucuri si sfaturi de la specialisti
Descarcati GRATUIT raportul special

"Recrutarea si selectia angajatilor. Trucuri si sfaturi de la specialisti"
 

 

 


 
Angajarea - pasii catre o recrutare de succes
Cazuri practice, solutii si exemple

Descarcati acum GRATUIT Raportul Special

"Recrutarea si selectia angajatilor. Trucuri si sfaturi de la specialisti"

Da, vreau sa primesc revista de Resurse Umane
[x]