Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Nu uitati: tichetele de masa NU se acorda si pentru orele suplimentare din weekend

tichete de masaore suplimentarezile lucratoare

Uneori, in functie de specificul fiecarei activitati, se poate intampa ca un angajat sa efectuezea ore suplimentare chiar si in zilele de repaus saptamanal, respectiv sambata sau duminica. Apare de aici intrebarea logica: este acesta indreptatit sa primeasca tichete de masa si pentru aceste zile lucrate?
 
Raspunsul se gaseste chiar in legea care reglementeaza tichetele de masa. Potrivit art. 5 din Legea 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 260 din 13 iulie 1998, angajatorul distribuie salariatilor tichetele de masa, lunar, in ultima decada a fiecarei luni pentru luna urmatoare. Angajatorul distribuie, pe salariat, un numar de tichete de masa corespunzator numarului de zile lucratoare din luna pentru care se face distribuirea.
 
Pe cale de consecinta, daca salariatul presteaza activitate suplimentar in zilele de repaus saptamanal nu poate primi mai multe tichete de masa decat numarul zilelor lucratoare din luna pentru care se face distribuirea.
 
Nu uitati si faptul ca salaritului nu i se acorda tichete de masa in zilele in care beneficiaza de timp liber in compensarea orelor suplimentare.
 
Dupa cum dispune art. 6 alin. (1) din Legea 142/1998, salariatul poate utiliza, lunar, un numar de tichete de masa cel mult egal cu numarul de zile in care este prezent la lucru in unitate. Potrivit prevederilor art. 9 din acelasi act normativ salariatul are obligatia sa restituie angajatorului, la finele fiecarei luni, precum si la incetarea contractului individual de munca, tichetele de masa neutilizate.
 
Din interpretarea coroborata a celor doua texte normative, se contureaza, cu evidenta intentia legiuitorului de a acorda salariatilor beneficiul unor tichetele de masa, dar numai in masura in care isi desfasoara efectiv activitatea fiind prezent la serviciu, aceasta fiind si ratiunea pentru care prin art. 9 din Legea 142/1998, s-a instituit obligatia salariatilor de a restitui tichetele de masa neutilizate, la finele fiecarei luni, precum si la incetarea contractului individual de munca.
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete de masaore suplimentarezile lucratoare

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 07 Aprilie 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Nu uitati: tichetele de masa NU se acorda si pentru orele suplimentare din weekend Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


20-Apr-2012

Sunt frizer la o sc cooperativa unde se acorda tichete de masa,trei ani la rand nu am dorit sa iau concediu de odihna .Intrebarea este :se pot da tichete de masa cit esti in concediu de odihna esti in unitate si ai realizarii?

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Martor in proces. Obligatia angajatorului de a-l plati pe salariatIntrebare: Angajatorul este obligat sa acorde zile libere platite unui salariat care este martor intr-un proces?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Neatingerea normei lunare la organizarea activitatii in tureIntrebare: Sa presupunem ca intr-o luna regimul lunii este de 160 ore iar un salariat care lucreaza in regim tura realizeaza in luna respectiva 144 de ore. Se pot plati doar 144 de ore sau este obligatoriu sa se plateasca regimul lunii? Care este temeiul legal?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

Aflati totul despre modificarile din contractele part-time
in 2020!

Descarcati gratuit Raportul Special
"CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Aflati totul despre modificarile din contractele part-time in 2020!
Descarcati gratuit Raportul Special

"CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]