Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
Raporturile de munca ale PFA

 

Coasiguratul salariatului se declara de angajator in perioada de concediu crestere copil?

Contract de Muncacoasiguratul salariatuluiconcediu crestere copilDeclaratia 112indemnizatie crestere copil


Vom analiza astazi cazul unei salariate care are contractul de munca suspendat pentru crestere si ingrijire copil. Aceasta a trimis o solicitare prin care doreste ca sotul sa fie trecut ca si coasigurat. Mentionam ca sotul acesteia nu are niciun venit. Vom vedea in ce masura trecerea acestuia drept coasigurat este legala, pe perioada in care contractul de munca este suspendat pentru concediu ingrijire copil.

Solutia consultantului:

Salariata trebuie sa fie inclusa in statul de plata cu ore suspendate avand in vedere obligatia de a fi raportata in formularul 112 cu ore suspendate.

Astfel, in baza art. 51 alin. (1) lit. a) din Codul muncii, contractul individual de munca se suspenda la initiativa salariatului in cazul concediului pentru cresterea copilului.

Conform Instructiunilor de completare a formularului Declaratie privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate aprobate prin OMFP 1045/2012, in situatia in care in perioada de raportare nu au rezultat sume datorate/de plata pentru impozitul pe venit si/sau contributiile cuprinse in vectorul fiscal, la rubrica Suma datorata/de plata se inscrie cifra 0 (zero).

Pe perioada in care salariatii au contractul individual de munca suspendat pentru concediu crestere copil, consideram ca angajatorul o va inscrie in Declaratia 112, Anexa nr.1.2 Anexa asigurat, Sectiunea A, Tip asigurat - 1 - Salariat, cu venit brut realizat 0.

In casetele Asigurat/neasigurat pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate si Asigurat in sistemul de asigurari pentru somaj se va alege optiunea 2-neasigurat. Randul 6- Ore suspendate luna - se completeaza cu numarul de ore suspendate din luna.

Raporturile de munca ale PFA
Raporturile de munca ale PFA

Vezi detalii aici

MEMO Relatii de Munca
MEMO Relatii de Munca

Vezi detalii aici

Softuri online de legislatia muncii
Softuri online de legislatia muncii

Vezi detalii aici




In consecinta, angajatorul nu poate declara coasigurati pentru persoanele aflate in concediu de cresterea copilului.

Intrucat conform art. 296 indice 19 alin. (1) din Codul fiscal, Agentia Nationala pentru Prestatii Sociale declara indemnizatia pentru cresterea copilului in declaratia 112, salariata trebuie sa se adreseze acestei entitati.


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 19 Aprilie 2013
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Coasiguratul salariatului se declara de angajator in perioada de concediu crestere copil? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Sepoate Considera Ucenicia La Locul De Munca ,vechime In Munca?Intrebare: in anii 1971-1973 am urmat cursurile scoli profesionale (ucenicie la locul de munca) Perioada respectiva se considera vechime in cimpul muncii.
 

Raspuns: Da, ucenicia la locul de munca este stagiu de cotizare la pensie. i Daca ati fost indemnizat si s-au... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

REVISAL-ul a fost modificat (din nou) in 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Noutatile anului 2017 in REVISAL
 
Toate schimbarile aparute in REVISAL
sunt explicate detaliat in raportul
 
"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

 

 

 

 

 
 
 



 
REVISAL-ul a fost modificat in 2017!
Atentie la toate noutatile aduse de modificarea legii! Este obligatoriu sa respectati noua lege in 2017.

Descarcati gratuit Raportul Special

"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]