Consultanta in afaceri | Manager
 

Fractiune de norma - Care e durata minima pentru un CIM cu timp partial?

Salariatul cu fractiune de norma este salariatul al carui numar de ore normale de lucru, calculate saptamanal sau ca medie lunara, este inferior numarului de ore normale de lucru al unui salariat cu norma intreaga comparabil.

Asadar, in cazul salariatului cu fractiune de norma, numarul de ore normale de lucru sunt calculate saptamanal sau ca medie lunara.

Anterior, pana la modificarea Codului muncii prin OUG 55/2006 , art. 101 alin. (1) (in prezent art. 103 din Codul muncii republicat) stabilea ca angajatorul poate incadra salariati cu program de lucru corespunzator unei fractiuni de norma de cel putin doua ore pe zi, in prezent, legiuitorul a renuntat la orice limita minima de timp.

Astfel, potrivit modelului cadrul al contractului individual de munca aprobat prin OMMSS 64/2003, astfel cum a fost modificat de OMMSS 76/2003 la momentul la care art. 101 alin. (1) din Codul muncii stabilea o limita minima de 2 ore fara ca, ulterior, modelul sa fie modificat in concordanta cu prevederile Codului muncii astfel cum ar fi trebuit.

De aceea la elementul durata muncii, pct 2, este prevazut:

O fractiune de norma de .......... ore/zi (cel putin 2 ore/zi), .......... ore/saptamana.

In prezent, in modelul cadru al contractului individual de munca aprobat prin OMMSS 64/2003, modificat prin OMMSS 76/2003 si OMMFS 1616/2011, asa cum am aratat, nu mai exista o limita minima, in contractul individual de munca se poate mentiona numarul de ore pe luna.

La elementul salariu, lit. J pct. 1 si 2 din Anexa OMMSS 64/2003, astfel cum a fost modificat de OMMFS 1616/2011 se prevede:
1. Salariul de baza lunar brut: ... lei
2.Alte elemente constitutive:
a) sporuri ... ;
b) indemnizatii ... ;
b1) prestatii suplimentare in bani ...;
b2) modalitatea prestatiilor suplimentare in natura ...;
c) alte adaosuri .....


Delegarea si Detasarea
Delegarea si Detasarea

Vezi detalii

Acte Normative complete
Acte Normative complete

Vezi detalii

Ghid Complet - Contractul individual de munca
Ghid Complet - Contractul individual de munca

Vezi detalii





Asadar, salariul care trebuie precizat in contractul individual de munca al salariatului este salariul de baza lunar brut si nu cel orar.

In concluzie, contractul individual de munca cu timp partial poate fi inregistrat cu o fractiune de norma de .......... ore/zi (minimum o ora pe zi).


Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 05 Februarie 2013
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Nota: 5 din 1 voturi
Fractiune de norma - Care e durata minima pentru un CIM cu timp partial?
 

 
x


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (nr comentarii - 4)


16-Feb-2013

as dorii sa ma angajey cu 1 ora pe saptamana. este posibil ? daca da va rog sa precizati cadrul legal. cu restect josan

16-Feb-2013

as dorii sa ma angajey cu 1 ora pe saptamana. este posibil ? daca da va rog sa precizati cadrul legal. cu restect josan

07-Feb-2013

In CUM .cu timp partial este obligatoriu consemnarea orelor cand se desfasoara activitatea ? dela ora ... la ora ...? Exemplu in activitatea de taximetrie , angajatul- sofer- lucreaza cand primeste comanda prin dispecerat. Restul timpului acesta este acasa, sau executa alte activitati aducatoare de venit. DIN RAPORTUL LUNAR AL CASEI DE MARCAT, REZULTA CA A EFECTUAT 40 ORE , ECHIVALENTUL A 2 ORE /ZI, ASA CUM ESTE CONSEMNAT IN CIM.

07-Feb-2013

In CIM.cu timp partial de 2-4 ore, este obligatorie consemnarea si perioada de lucru, respectiv dela ora la ora ? Im activitatea de taximetrie acest aspect nu poate fi consemnat, intrucat soferul de taximetrie, angajat cu timp partial, executa cele 2 sau 4 ore, in functie de comenzile primite prin dispecerat, la ore neprevazute. In restul timpului este la domiciliu sau are alte preocupari aducatoare de venituri personale.

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Acordare Zile De Concediu Odihna Personal Didactic Auxiliar Si NedidacticIntrebare: V-as ruga sa-mi raspundeti daca Contractul colectiv la nivel de ramura invatamant superior si cercetare nr 59495/19.12.2012 se aplica obligatoriu la toate unitatile de invatamant superior si daca art.27 alin1, prin care se stabilesc zilele de concediu de odihna functie de vechime la aceasta categorie de salariati este valabil obligatoriu si legal si daca aplicarea art 27 alin 5 in care zilele de concediu trebuie suplimentate cu 5 pana la 10 zile este deasemeni obligatorie. Mentionez ca angajat
 

Raspuns: Da, se aplica unitatilor superioare de invatamant pe care le regasiti si in anexa nr. 5 a CCM mentio... citeste tot raspunsul aici


 

eNews Legislatia Muncii


Descarca GRATUIT raportul special

"Modificari in Codul Muncii - noutati REVISAL si Evaluarea Angajatilor"