Consultanta in afaceri | Manager
detalii aici

Cauti un loc de munca?


Stiati ca...
...... exista peste 40 de documente OBLIGATORII pe care inspectorii ITM le verifica atunci cand vor sa va amendeze cu orice pret >> Detalii aici <<
:: mai multe intrebari si raspunsuri

Vechimea in munca vs vechimea in specialitate

Conform art. 16 alin. (4) din Codul muncii, republicat, munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.


In privinta adeverintei de vechime emise de angajator, conform dispozitiilor art. 279 alin. (1) din Codul muncii republicat, vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca. In conformitate cu dispozitiile art. 34 alin. (5) din Codul muncii , la solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate. Aceste dispozitii se coroboreaza cu dispozitiile art. 40 alin. (2) lit. h) din acelasi cod, care prevad, printre obligatiile angajatorului, aceea privind eliberarea, la cerere, a tuturor documentelor care atesta calitatea de salariat a solicitantului.

Art. 3 lit. l) din HG 611/2008 pentru aprobarea normelor privind organizarea si dezvoltarea carierei functionarilor publici stipuleaza ca vechimea in specialitatea studiilor necesare exercitarii functiei publice reprezinta experienta dobandita in temeiul unui contract individual de munca a unui raport de serviciu sau ca profesie liberala, demonstrata cu documente corespunzatoare de catre persoana care a desfasurat o activitate intr-o functie de specialitate corespunzatoare profesiei sau specializarii sale, prin raportare la domeniul general de absolvire a studiilor potrivit nivelurilor de organizare a invatamantului in Romania.

Vechimea in specialitatea studiilor reglementata de Legea 188/1999 privind Statutul functionarilor publici, republicata cu modificarile si completarile ulterioare si de HG 611/2008 poate fi considerata o varianta a vechimii in specialitate.

In acest sens, profesorul Alexandru Ticlea in Tratat de dreptul muncii, Editia a V-a revizuita in anul 2011, vorbeste de variante ale vechimii in specialitate aratand cu titlu de exemplu ca astfel de variante sunt, de pilda, vechimea in specialitate juridica si vechimea la catedra.
Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 09 Ianuarie 2013

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Decizie De Suspendare Concediu Fara Plata

Intrebare: Buna ziua. Am 2 angajati care din 03.01.2014 sunt in concediu fara plata. Mentionez faptul ca au cereri depuse de C.F.P. pana in aprilie. Sunt obligat sa le suspend C.I.M. prin decizie si sa activez si in REVISAL sau le las active C.I.M. pana se intorc inapoi la munca?

Raspuns: Concediul fara plata este perioada de suspendare a contractului de munca cu acrordul partilor, in te... citeste tot raspunsul aici




Trimite opinia ta comunitatii legislatiamuncii.ro








  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare





Adauga acest articol in site-ul tau

ALTE ARTICOLE REFERITOARE LA vechime in munca, vechime in specialitate, codul muncii, adeverinta de vechime:








ULTIMELE ARTICOLE REFERITOARE LA vechime in munca, vechime in specialitate, codul muncii, adeverinta de vechime: