Consultanta in afaceri | Manager

     eNews Legislatia Muncii

Descarca GRATUIT raportul special

"Modificari in Codul Muncii - noutati REVISAL si Evaluarea Angajatilor"



detalii aici

Cauti un loc de munca?


Stiati ca...
...... exista peste 40 de documente OBLIGATORII pe care inspectorii ITM le verifica atunci cand vor sa va amendeze cu orice pret >> Detalii aici <<
:: mai multe intrebari si raspunsuri

Conventii civile incheiate de o institutie publica in calitate de beneficiar. Contributii sociale

O institutie publica are colaboratori pe care ii plateste, dupa caz, in baza unor contracte de drepturi de autor si contracte civile de prestari servicii (conventii civile). Vom oferi raspuns urmatoarelor intrebari:


1. Ce declaratii trebuie sa intocmeasca institutia platitoare de venit pentru acesti colaboratori (D112, D100 etc.)?

2. Cum se declara in D112 un salariat al acestei institutii care a fost platit si in baza unei conventii civile de catre aceeasi institutie?

3. Ce contributii se retin in cazul colaboratorilor care nu sunt persoane fizice autorizate si nici nu beneficiaza de alt tip de venit?

Solutia consultantului:

Persoanele fizice beneficiare ale veniturilor din conventii civile datoreaza contributii sociale in conditiile Codului fiscal. Insa, calculul, retinerea, declararea si virarea acestor contributii sunt in sarcina platitorului de venit.
In conventia civila, prestatorul isi va exprima optiunea de impozitare, respectiv:

1) retinere la sursa reprezentand plati anticipate. In acest caz, potrivit dispozitiilor art. 52 alin. (2) din Codul fiscal , impozitul ce trebuie retinut, se stabileste aplicand o cota de impunere de 10% la venitul brut din care se deduc contributiile sociale obligatorii retinute la sursa potrivit titlului IX indice 2.

2) stabilirea impozitului pe venit ca impozit final; In acest caz, conform art. 52 indice 2 alin. (2) din Codul fiscal , impozitul pe venit se calculeaza prin retinere la sursa la momentul platii veniturilor de catre platitorii de venituri, prin aplicarea cotei de 16% asupra venitului brut.

Prin urmare, in functie de optiunea prestatorului de servicii, platitorul venitului are obligatia de retinere a impozitului pe venit, fie aplicand o cota de impunere de 10% la venitul brut din care se deduc contributiile sociale obligatorii retinute la sursa potrivit titlului IX indice 2, fie prin aplicarea cotei de 16% asupra venitului brut.

Regula este ca pentru veniturile din contracte/conventii civile incheiate potrivit Codului civil , se datoreaza contributie la sistemul asigurarilor sociale si contributia la sistemul asigurarilor sociale de sanatate.

Exceptiile de la plata contributiei la sistemul asigurarilor sociale sunt prevazute la art. 296 indice 21 alin. (2) potrivit caruia persoanele care sunt asigurate ale sistemului public de pensii, conform art. 6 alin. (1) pct. I-III si V din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care beneficiaza de una din categoriile de pensii acordate in sistemul public de pensii nu datoreaza contributia de asigurari sociale pentru veniturile obtinute ca urmare a incadrarii in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la alin. (1).

Printre aceste exceptii regasim si persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca sau care beneficiaza de una din categoriile de pensii acordate in sistemul public de pensii.
Pentru veniturile din contracte/conventii civile incheiate potrivit Codului civil nu exista exceptii de la plata contributiei la sistemul asigurarilor sociale de sanatate.

Astfel, o persoana care realizeaza venituri din contracte/conventii civile incheiate potrivit Codului civil datoreaza contributie la sistemul asigurarilor sociale de sanatate chiar daca in acelasi timp realizeaza si alte venituri cum ar fi venituri din salarii sau venituri din pensii.

Obligatii declarative ale beneficiarului venitului

Anual, pana pe data de 25 mai a anului curent pentru anul anterior trebuie depusa declaratia privind veniturile realizate (declaratia 200) -  doar in cazul in care unitatea retine impozit de 10%.
In cazul in care se opteaza pentru retinerea impozitului final de 16%, persoana fizica nu mai este obligata sa depuna declaratia 200.

In termen de 30 de zile de la data obtinerii primului venit trebuie depusa declaratia 020 "Declaratie de inregistrare fiscala/declaratie de mentiuni pentru persoane fizice romane" -  in cazul in care unitatea retine impozitul de 10%. In cazul in care se opteaza pentru retinerea impozitului final de 16%, persoana fizica nu mai este obligata sa depuna declaratia 020.

Obligatii declarative ale platitorului de venit

Veniturile din contracte/conventii civile se declara de platitorul venitului in fomularul 112 - Declaratia privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate".

In declaratia 112 persoana fizica care obtine venituri din salarii si venituri din contracte/conventii incheiate potrivit Codului civil se va raporta astfel:

- veniturile din salarii se raporteaza fie in Sectiunea A din Anexa nr.1.2 "Asigurat" a declaratiei, daca salariatul realizeaza numai venituri din salarii si asimilate salariilor si  a  avut un singur raport de munca cu angajatorul respectiv, nu a lucrat in conditii deosebite/speciale si nu a beneficiat de indemnizatii de concedii medicale sau de scutiri potrivit prevederilor legale, fie in Sectiunea B, daca salariatul nu se incadreaza la Sectiunea A.

- veniturile din contracte/conventii incheiate potrivit Codului civil se raporteaza in Sectiunea C la tip asigurat 18-Persoane care realizeaza venituri din activitati desfasurate in baza contractelor/conventiilor civile incheiate potrivit Codului civil , precum si a contractelor de agent.

Anual, pana in ultima zi a lunii februarie a anului curent pentru anul precedent trebuie sa se depuna  declaratia informativa privind impozitul retinut pe veniturile cu regim de retinere la sursa, pe beneficiari de venit (declaratia 205).



Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 17 Decembrie 2012



Votati pagina "Conventii civile incheiate de o institutie publica in calitate de beneficiar. Contributii sociale":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Poate O Adeverinta Sa Suplineasca Un Numar De Ani Neoperati In Cartea De Munca?

Intrebare: Buna ziua! Poate un salariat sa aduca o adeverinta pentru a suplini un numar de ani neoperati in cartea de munca? Salariatul in cauza a lucrat cativa ani intr-o societate. In cartea de munca aceasta perioada nu apare. S-a adresat ITM-ului din localitate pentru a obtine o adeverinta cu acea perioada (societatea respectiva s-a desfiintat). Poate aceasta adeverinta sa inlocuiasca inscrisurile din cartea de munca? Poate dovedi calitatea de asigurat, la acea vreme, a salariatului? Persoana doreste sa-si intocmeasca dosarul de pensie. Va multumesc, Gina Anghelache

Raspuns: Numai in instanta pot fi recunoscute perioadele lucraste si neconsemnate in carnetul de munca dupa d... citeste tot raspunsul aici



ARTICOLE SIMILARE



ULTIMELE ARTICOLE








Din reteaua RS:
Info tva | Blogul Specialistului | Carti de afaceri | Campeanu.ro | Contabilitate si fiscalitate | Timp liber
Idei de afaceri | Librarie de afaceri | Libraria R&S | Management | Stiri juridice | Agricultura | AdSense



Utile
    Afaceri profitabile cu ferme     Codul fiscal     Declaratii fiscale     Legea Contabilitatii     Monitorul Oficial     Codul civil 2014     Codul penal 2014     Legislatie TVA



LegislatiaMuncii.ro poza

© 2006 - 2014 Rentrop & Straton. All rights reserved.
Privacy Policy | RSS RSS Flux RSS 2.0     Sitemap XML Sitemap XML     Autori     Termeni si conditii     Contact

SATI
Codul Muncii s-a schimbat!
Atentie la modificarile din REVISAL si Evaluarea Angajatilor aparute noua lege din 2014

Descarcati gratuit Raportul Special

"Modificari in Codul Muncii - noutati REVISAL si Evaluarea Angajatilor"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii