Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Data revenirii din CCC pentru a beneficia de stimulentul de insertie

OUG 111/2010concediu crestere copilstimulentul de insertie

Intrebare: O salariata care a nascut pe 31.07.2012, cere suspendarea contractului pentru crestere copil, de un an. Salariata vrea sa beneficieze de stimuletul de 500 lei.
La ce data trebuie sa reia activitatea?
Ce data completez in Revisal daca suspendarea incepe cu 29.10.2012 (data la care se termina zilele de concediu medical)?

Raspuns: Daca salariata solicita concediu crestere copil pana la implinirea varstei de un an, in Revisal veti trece ca si data de incetare a suspendarii CIM data de 1 august 2013.

Potrivit art. 7 din OUG 111/2010, cu modificarile si completarile ulterioare, persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, obtin venituri supuse impozitului inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 1 ISR pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.

Potrivit art. 12 din Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, stimulentul de insertie se acorda lunar persoanelor indreptatite care au optat pentru acordarea concediului pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de un an daca acestea realizeaza venituri supuse impozitului, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an.

Astfel, atat dispozitiile OUG 111/2010 cat si Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 111/2010, reglementeaza acordarea stimulentului de insertie persoanelor care au optat pentru concediu crestere copil pana la un an daca acestea realizeaza venituri supuse impozitului, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an.

Acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului sau, dupa caz, a stimulentului de insertie se face la cererea scrisa a persoanei indreptatite, ori de cate ori aceasta solicita, cu respectarea conditiilor prevazute de OUG 111/2010.

Daca persoana indreptatita, in perioada in care beneficiaza de stimulentul de insertie, doreste sa i se acorde concediul fara plata pana la implinirea copilului a varstei de 2 ani, pe aceasta perioada, precum si la reluarea realizarii de venituri supuse impozitului, nu mai beneficiaza de stimulentul de insertie.

Ghid practic de salarizare
Ghid practic de salarizare

Vezi detalii

Procedura completa la angajare
Procedura completa la angajare

Vezi detalii

Ghid Complet pentru Departamentul HR
Ghid Complet pentru Departamentul HR

Vezi detalii





In aplicarea prevederilor art. 11 lit. a) din ordonanta de urgenta, celalalt parinte sau cealalta persoana care nu a solicitat dreptul la indemnizatie poate solicita acest drept, daca indeplineste conditiile de acordare, oricand pana la implinirea de catre copil a varstei de un an, 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap. Daca acest drept nu se solicita, concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se reduc cu o luna.

In aceasta situatie, persoana indreptatita care se afla in concediu pentru cresterea copilului poate opta pentru concediu fara plata sau, dupa caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului.

Daca solicitarea concediului de cel putin o luna se produce in ultima luna inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, stimulentul de insertie se acorda incepand cu implinirea de catre copil a varstei de un an persoanei indreptatite care a solicitat initial dreptul, daca aceasta realizeaza venituri profesionale, pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.

Astfel, salariata care opteaza pentru concediu crestere copil pana la 1 an, si solicita acordarea stimulentului de insertie cu cel putin 3 luni inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an ori cu 6 luni inainte de implinirea de catre copil a varstei de 3 ani in situatia copilului cu handicap, beneficiaza de stimulentul de insertie in suma de 500 lei lunar, pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.

Prin urmare, salariata care a optat pentru concediu crestere copil pana la implinirea copilului a varstei de un an, pentru a beneficia de stimulentul de insertie pana la implinirea copilului a varstei de doi ani, are doua optiuni:
1) cu o luna inainte de implinirea varstei de un an tatal copilului sa solicite concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului iar salariata mama sa revina la serviciu, sau
2) sa revina la serviciu cu 3 luni inainte de implinirea copilului a varstei de un an situatie in care tatal copilului nu mai are obligatia sa intre in concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului.
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 31 Octombrie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Data revenirii din CCC pentru a beneficia de stimulentul de insertie Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


25-Mar-2013

Se poate explica si in termeni neprofesionali? Concret! Mama se prezinta cu o luna inainte la seviciu deci nu mai primeste indemnizatia si tatal nu mai trbuie sa stea acea luna in CCC! Cam asa ar trebui explicat! Faci cerere cu 3 luni inainte? Cu o luna? Nimic pe intelesul tutror! Va rog daca se poate si asa ar fi Ok! Nici la Juristul intreprinderii nu a stiut cum sa imi explice, ba ca trebuie sa stea tatal, ba ca pot veni cu o zi inainte de a implini copilul 1 an! Ba ca trebuie sa fac cerere, ba ca nu trebuie!!! Ce sa ma i intelegem????

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Trecere De La Pensie Anticipata Partial La Pensia AnticipataIntrebare: Buna ziua, Ma numesc Botezatu Nicolae si sunt nascut in luna august 1958. Am vechime in munca 37 ani 4 luni din care 2 ani si 3 luni Gr. I-a si 17 ani si 8 luni Gr.II-a. Pot iesi la pensie pentru limita de varsta dupa luna august 2023. Conform legislatiei actuale ma pot pensiona anticipatat partial, anul acesta 2018 incepand cu luna august ,cu diminuarea pensiei conform legislatiei) si incepand cu luna februarie 2019 anticipatat partial , fara diminuarea pensiei , beneficiind de reducer
 

Raspuns: Beneficiati doar de 3 luni stagiu de cotizare suplimentar pentru ce depasiti 16 ani care se iau pent... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

NEGOCIEREA SALARIILOR - ce este OBLIGATORIU si ce NU?

 
Descarca GRATUIT raportul special
(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul
 
"(OUG 82) Negocierea Salariilor - Sfaturi practice, Sanctiuni de evitat"

 

 

 

 
 
 



 
xx
(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?
Atentie la modificare prin OUG 82! Este OBLIGATORIE negocierea salariilor. Cititi sfaturile expertilor: Exemple concrete, Sanctiuni de evitat

Descarcati gratuit Raportul Special

"(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii