Consultanta in afaceri | Manager

     eNews Legislatia Muncii

Descarca GRATUIT raportul special

"Modificari in Codul Muncii - noutati REVISAL si Evaluarea Angajatilor"



detalii aici

Cauti un loc de munca?


Stiati ca...
...... exista peste 40 de documente OBLIGATORII pe care inspectorii ITM le verifica atunci cand vor sa va amendeze cu orice pret >> Detalii aici <<
:: mai multe intrebari si raspunsuri

Facilitati angajare someri in varsta de peste 45 ani


Intrebare: In cazul in care o societate doreste sa angajeze o persoana care are varsta de 47 de ani, a fost in somaj pana in anul 2011, iar de la terminarea somajului si pana in prezent persoana nu a mai fost angajata aceasta beneficiaza de anumite avantaje? Care sunt acestea si care este documentatia care trebuie depusa pentru obtinerea avantajelor?


Raspuns: Facilitatile fiscale pentru angajarea somerilor se acorda in baza Legii 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca stimularea angajatorilor pentru incadrarea in munca a somerilor, respectiv HG 174 privind Norma metodologica de aplicare a Legii 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, astfel:

Potrivit prevederilor art 85 alin 1 , angajatorii care incadreaza in munca pe perioada nedeterminata someri in varsta de peste 45 de ani sau someri care sunt parinti unici sustinatori ai familiilor monoparentale sunt scutiti, pe o perioada de 12 luni, de plata contributiei datorate la bugetul asigurarilor pentru somaj, aferenta persoanelor incadrate din aceste categorii, si primesc lunar, pe aceasta perioada, pentru fiecare persoana angajata din aceste categorii, o suma egala cu valoarea indicatorului social de referinta in vigoare (valoarea ISR este de 500 lei) , cu obligatia mentinerii raporturilor de munca sau de serviciu cel putin 2 ani.

Angajatorii care inceteaza raporturile de munca sau de serviciu ale persoanelor prevazute la alin. (1) anterior termenului de 2 ani, sunt obligati sa restituie, in totalitate, agentiilor pentru ocuparea fortei de munca sumele incasate pentru fiecare persoana, plus dobanda de referinta a Bancii Nationale a Romaniei in vigoare la data incetarii raporturilor de munca sau de serviciu, daca incetarea acestora a avut loc din motivele prevazute la art. 83 alin. (2).

Nu beneficiaza de facilitatile prevazute la alin. (1) angajatorii care in ultimii 2 ani au fost in raporturi de munca sau de serviciu cu persoanele angajate din aceasta categorie

Potrivit art 59 indice 1 alin (1) din Norma metodologica de aplicare a Legii 76/2002 , subventiile prevazute la art. 85 alin. (1) din lege se acorda angajatorilor in situatia in care somerii din categoria mentionata  la acest alineat sunt inregistrati in evidenta agentiilor pentru ocuparea fortei de munca judetene, respectiv a municipiului Bucuresti.
Astfel , in situatia mentionata de dvs. persoana pe care o angajati trebuie sa fie inregistrata  in evidenta agentiilor pentru ocuparea fortei de munca judetene, respectiv a municipiului Bucuresti.

Potrivit art 59 din Norma metodologica , pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 85 din lege, angajatorii vor incheia cu agentia pentru ocuparea fortei de munca judeteana, respectiv a municipiului Bucuresti, in termen de 12 luni de la data angajarii persoanelor, o conventie potrivit modelului prevazut in anexa nr. 19.

Termenul prevazut la alin. (1) este termen de decadere din dreptul de a beneficia de masurile de stimulare prevazute la art. 85 din lege.


In vederea incheierii conventiei prevazute la alin. (1) angajatorii vor depune o declaratie pe propria raspundere, din care sa rezulte ca in ultimii 2 ani nu au mai fost in raporturi de munca sau de serviciu cu persoanele angajate, precum si urmatoarele documente:
   a) actul de identitate (copie);
   b) actul in baza caruia au fost incadrati in munca (copie);
Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 19 Septembie 2012



Votati pagina "Facilitati angajare someri in varsta de peste 45 ani ":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Plata Anticipata Contributii Pensie

Intrebare: Buna ziua, Se poate plati anicipat CAS in baza contract incheiat cu Casa de pensii. Mentionez ca mai am de plait 8 luni pentru stagiul complet de 31 de ani si 1 luna pentru pensia anticipata partiala.Data angajarii 27 oct 1983 , stagiu 31 de ani si o luna 27 nov 2014,.In conditiile in care platesc anticipat pot depune dosarul pentru pensia anticipata partiala.

Raspuns: Cf. contracului de asiguari sociale care se incheie cu Casa de Pensii,art 3.6 se prevede faptul ca"p... citeste tot raspunsul aici



ARTICOLE SIMILARE



ULTIMELE ARTICOLE



Reviste Gratuite
Reviste gratuite
Alerter
Alerter
Serviciu instant de informare
Top articole
Noutati
Codul Muncii pentru CONTABILI
» Detalii Click Aici «
Important: Manualul Expertului in Legislatia muncii
» Detalii Click Aici «
Nou! Cele 9 proceduri obligatorii in Resurse Umane
» Detalii Click Aici «
Harta completa a tuturor veniturilor platite de angajatori.Contributii si Impozite
» Detalii Click Aici «
384 de intrebari si raspunsuri vitale din Legislatia Muncii
» Detalii Click Aici «



Club
Forum Legislatia Muncii
Intra in legatura cu experti si colegi
Vezi ultimele discutii





Din reteaua RS:
Info tva | Blogul Specialistului | Carti de afaceri | Campeanu.ro | Contabilitate si fiscalitate | Timp liber
Idei de afaceri | Librarie de afaceri | Libraria R&S | Management | Stiri juridice | Agricultura | AdSense



Utile
    Afaceri profitabile cu ferme     Codul fiscal     Declaratii fiscale     Legea Contabilitatii     Monitorul Oficial     Codul civil 2014     Codul penal 2014     Legislatie TVA



LegislatiaMuncii.ro poza

© 2006 - 2014 Rentrop & Straton. All rights reserved.
Privacy Policy | RSS RSS Flux RSS 2.0     Sitemap XML Sitemap XML     Autori     Termeni si conditii     Contact

SATI
Codul Muncii s-a schimbat!
Atentie la modificarile din REVISAL si Evaluarea Angajatilor aparute noua lege din 2014

Descarcati gratuit Raportul Special

"Modificari in Codul Muncii - noutati REVISAL si Evaluarea Angajatilor"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii