Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
Raporturile de munca ale PFA

 

Zilele de concediu fara plata, diminueaza zilele de concediu de odihna?

concediu de odihnaconcediu fara platacodul muncii

Vom preciza, prin cele ce urmeaza, care este numarul de zile de concediu de odihna la care are dreptul un salariat care isi ia, pe parcursul unui an, concediu fara plata de 90 de zile.† Zilele de concediu fara plata diminueaza zilele de concediu de odihna

Raspuns:

Concediul fara plata constituie un drept al salariatului, nu o obligatie. Astfel, concediul fara plata constituie, potrivit art. 54 din Codul muncii , caz de suspendare a contractului individual de munca, prin acordul partilor, daca este solicitat de catre salariat pentru efectuarea studiilor sau pentru interese personale.

De asemenea, art. 153 alin.(1) din Codul muncii stabileste ca pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fara plata. Durata concediului fara plata se stabileste, potrivit alin. (2) al aceluiasi articol, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

Potrivit art. 49 alin. (2) si (3) din Codul muncii , suspendarea contractului individual de munca are ca efect suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator.

Pe durata suspendarii pot continua sa existe alte drepturi si obligatii ale partilor decat cele prevazute la alin. (2), daca acestea sunt prevazute prin legi speciale, prin contractul colectiv de munca aplicabil, prin contracte individuale de munca sau prin regulamente interne.

Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii republicat, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic. Sarbatorile legale in care nu se lucreaza, precum si zilele libere platite stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil nu sunt incluse in durata concediului de odihna anual.

Indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale mentionate mai sus din ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu.

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici

Totul despre Pontaj si Programul de lucru
Totul despre Pontaj si Programul de lucru

Vezi detalii aici

Bune practici in HR
Bune practici in HR

Vezi detalii aici





Daca prin contractul individual de munca, contractul colectiv sau regulamentul intern nu aveti instituita o clauza potrivit careia pe durata suspendarii contractului de munca pot continua sa existe alte drepturi si obligatii ale partilor decat cele de prestare a muncii si de plata a salariului, la calculul zilelor de concediu de odihna vor fi eliminate cele 3 luni in care salariatul s-a aflat in concediu fara plata

Astfel, pentru calculul zilelor de concediu de odihna se scand cele 3 luni din cele 12 luni ale anului.

21 zile CO : 12 luni/1n = 1,75 zile CO/luna
12 luni - 3 luni concediu fara plata = 9 luni
9 luni x 1,75 zile CO/luna = 16 zile CO.

Pe cale de consecinta, salariatul care a beneficiat de concediu fara plata pentru rezolvarea unor situatii personale va beneficia de un numar de 16 zile de CO. Atentie, daca salariatul a beneficiat de concediu fara plata pentru formare profesionala va beneficia de 21 de zile de CO pe an, concediul fara plata pentru formare profesionala nu diminueaza perioada concediului de odihna. D asemenea, salariatul va beneficia de concediu de odihna integral daca exista clauza mentionata mai sus (ex. in Regulanentul intern) cu privire la drepturile si obligatiile partilor contractante pe durata suspendarii contractului.
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 17 Septembrie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Zilele de concediu fara plata, diminueaza zilele de concediu de odihna? Nota: 3.67 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Adeverinta De Elev Necesara Pentru Deducere Personala?Intrebare: Pentru copii minori ai salariatilor pana la varsta de 18 considerati intretinuti de ambii parinti este necesar sa li se solicite pentru acordarea deducerii personale adeverinta de elev? Pentru persoanele aflate in intretinerea salariatului peste 18 ani este suficient sa declare pe propria raspundere ca nu au venituri brute mai mari de 300 lei si ca nu deţin terenuri agricole şi silvice Ón suprafaţă de peste 10.000 mp Ón zonele colinare şi de şes şi de pest
 

Raspuns: Buna ziua,<br />In situatia copilului minor nu este necesara adeverinta de elev. <br />I... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

REVISAL-ul a fost modificat (din nou) in 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Noutatile anului 2017 in REVISAL
 
Toate schimbarile aparute in REVISAL
sunt explicate detaliat in raportul
 
"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

 

 

 

 

 
 
 



 
REVISAL-ul a fost modificat in 2017!
Atentie la toate noutatile aduse de modificarea legii! Este obligatoriu sa respectati noua lege in 2017.

Descarcati gratuit Raportul Special

"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]