Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Sanatatea si securitatea in munca privind fisa de aptitudini completata de medicul de medicina muncii

medicina munciisanatatesecuritate


Intrebare: Daca fisa individuala pentru salariat eliberata de catre cei care se ocupa de medicina muncii trebuie sa fie in original la dosarul de personal, sau daca este acceptata si varianta printata de pe email. In cazul in care varianta printata nu este acceptata de catre autoritati, care este temeiul articolului care se refera la acesta problema?

Raspuns: Conform art. 17 din HG 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor, cu modificarile si completarile ulterioare, fisa de aptitudine care finalizeaza examenul medical la angajarea in munca se completeaza numai de catre medicul de medicina muncii in doua exemplare, unul pentru angajator si celalalt pentru lucrator.

Totodata, in Anexa nr. 5 din HG 355/2007 , cu modificarile si completarile ulterioare, este prevazut modelul fisei de aptitudini care se elibereaza de medicul de medicina muncii la angajare, in cazul examenului medical periodic, la adaptarea sau reluarea muncii, fisa care contine mentiunea expresa: Un exemplar se trimite la angajator, unul se inmaneaza angajatului. Aceasta fisa va purta semnatura si parafa medicului de medicina muncii

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Consilier - Codul Muncii abonament 12 actualizari


Consilier - Codul Muncii va ofera solutii de actualitate Daca doriti sa Rezolvati mai usor problemele de serviciu Luati rapid decizii corecte si avantajoase Aveti singuranta aplicarii corecte a legislatiei Reduceti cu cel putin 75 timpul de rezolvare a unei probleme Evitati conflictele de munca folosind argumente legale Consilier Codul...

Oferta Speciala
valabila 48h

In temeiul prevederilor legale anterioare apreciez ca legiuitorul a inteles ca fisa de aptitudine care finalizeaza examenul medical se completeaza de catre medicul de medicina muncii in doua exemplare in original, din care un exemplar este pentru angajator, iar celalalt pentru lucrator.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
medicina munciisanatatesecuritate

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 14 August 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Sanatatea si securitatea in munca privind fisa de aptitudini completata de medicul de medicina muncii Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


15-Aug-2012

Fiti consecvent in utilizarea termenului 'Fisa de aptitudine'. Uneori folositi exprimarea 'Fisa de aptitudini', care nu e corecta.

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pot Sa Fiu Angajat Cu 2 Norme Intregi La Doi Angajatori Diferiti?Intrebare: Buna ziua! Ma intereseaza daca pot sa ma agajez cu 2 norme de 8h la doua societati diferite. Precizez ca la una din ele sunt angajata cu contract de telemunca iar la cealalta cu contract normal. Stiu ca se precizeaza in CM ca durata maxima de lucru pe saptamana e de 48 h, insa nu se precizeaza daca limita se aplica in cadrul unui singur contract de munca sau pe persoana. In cazul in care nu e posibil va rog sa imi spuneti ce risca angajatorii in cazul in care se verifica acest lucru. Va multum
 

Raspuns: Fara problme va puteti angaja.<br />Art. 35 din Codul Muncii : "(1) Orice salariat are dr... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]