Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Au dreptul persoanele fizice straine la deduceri personale?

persoane fizice strainededuceri personaleimpozit venitsalariatrezidenti


Regula generala privind acordarea deducerilor personale prevede ca acestea sa fie acordate numai persoanelor fizice romane cu domiciliul in Romania, si numai pentru diminuarea veniturilor din salarii realizate la locul unde persoana in calitate de salariat are functia de baza.

O alta regula mai putin vehiculata vizeaza acordarea deducerilor personale in acelasi context de realizare a veniturilor, persoanelor fizice rezidente altele decat cele care au domiciliul in Romania si care indeplinesc conditiile de rezidenta prevazute la art. 7 alin. (1) pct. 23 lit. b) sau c) din Codul fiscal, timp de 3 ani.

Asadar, putem spune ca persoanele fizice straine care indeplinesc urmatoarele conditiile de rezidenta timp de 3 ani consecutiv:

- au centrul intereselor vitale ale persoanei este amplasat in Romania,
- sunt prezente in Romania pentru o perioada sau mai multe perioade ce depasesc in total 183 de zile, pe parcursul oricarui interval de 12 luni consecutive, care se incheie in anul calendaristic vizat,
vor beneficia de deduceri personale la locul unde au functia de baza.

Aceste persoane vor fi supuse impozitului pe venit pentru veniturile obtinute din orice sursa, atat din Romania, cat si din afara Romaniei, incepand cu al patrulea an fiscal.

202 Modele de fise de post
202 Modele de fise de post

Vezi detalii aici

Detasarea transnationala a salariatilor
Detasarea transnationala a salariatilor

Vezi detalii aici

Totul despre Pontaj si Programul de lucru
Totul despre Pontaj si Programul de lucru

Vezi detalii aici





Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 07 August 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Au dreptul persoanele fizice straine la deduceri personale? Nota: 2.5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pot Beneficia De Pensie Anticipata?Intrebare: Buna ziua, 1. Va rog sa-mi spuneti daca ma pot pensiona anticipat: - Data nasterii: 19.03.1959; - Incadrare in munca: 19.03.1983 - 16.02.2016; - concediu fara plata: 17.02.2016 - prezent; - grupa II munca platita 100%: 01.11.1986 - 31.12.1989; - grupa II munca platita 80%:01.01.1992 - 01.09.1998. 2. Daca nu indeplinesc conditiile pentru pensie anticipata, va rog sa-mi spuneti cat imi lipseste din vechime si daca pot plati perioada de vechime lipsa. 3. Tinand seama de datele personal
 

Raspuns: Doar carnetul de munca si adeverintele se depun in orIginal, restul actelor se depun in copie.Adever... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii - 19 modificari majore in luna august”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

CODUL MUNCII - 19 modificari majore in luna august 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii - 19 modificari majore in luna august
 
Toate modificarile aparute in Codul Muncii sunt explicate detaliat in raportul
 
"Codul Muncii - 19 modificari majore in luna august"

 

 

 

 
 
 



 
0

Notice: Undefined index: media in /home/manager/public_html/legislatiamuncii.manager.ro/legislatiamuncii/index.php on line 1011
Codul Muncii a suferit 19 modificari in luna august!
Atentie la modificarile din Codul Muncii! De la 1 august au aparut modificari majore care afecteaza toate firmele!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii - 19 modificari majore in luna august"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii