Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
Raporturile de munca ale PFA

 

Abilitare serviciu extern de prevenire si protectie

serviciu externprevenire si protectielegea 319/2006abilitare serviciussmhg 1425/2006
Intrebare: Pentru a fi abilitat ca serviciu extern de prevenire si protectie trebuie sa fiu pfa sau srl? Nu se poate ca persoana fizica ?


Raspuns: Conform prevederilor art. 45 alin. (2) lit. e) din Legea nr. 319/2006 a securitatii si sanatatii in munca, Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei "abiliteaza persoane juridice si fizice pentru a presta servicii de protectie si prevenire in domeniul securitatii si sanatatii in munca, denumite in prezenta lege servicii externe".

Pentru a putea presta servicii de protectie si prevenire in domeniul securitatii si sanatatii in munca, trebuie sa fiti abilitat de Comisia de abilitare a serviciilor externe de prevenire si protectie si de avizare a documentatiilor cu caracter tehnic de informare si instruire in domeniul securitatii si sanatatii in munca, in conformitate cu procedura stabilita la art. 35-45 din H.G. nr. 1.425/2006 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii securitatii si sanatatii in munca nr. 319/2006.

Comisia de abilitare a serviciilor externe de prevenire si protectie si de avizare a documentatiilor cu caracter tehnic de informare si instruire in domeniul securitatii si sanatatii in munca se constituie in cadrul fiecarui inspectorat teritorial de munca, respectiv al municipiului Bucuresti, prin ordin al ministrului muncii, solidaritatii sociale si familiei.

Ca persoana fizica, insa, puteti desfasura activitati economice numai intr-una din situatiile urmatoare:
individual si independent, ca persoana fizica autorizata;
ca intreprinzator titular al unei intreprinderi individuale;

Managerul de Resurse Umane
Managerul de Resurse Umane

Vezi detalii aici

Procedura completa la angajare. Caiet de lucru pentru angajatori si manageri de HR
Procedura completa la angajare. Caiet de lucru pentru angajatori si manageri de HR

Vezi detalii aici

Ghid practic de completare in REVISAL
Ghid practic de completare in REVISAL

Vezi detalii aici




ca membru al unei intreprinderi familiale.
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 31 Iulie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Abilitare serviciu extern de prevenire si protectie Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Concediu Medical Reducerea Varstei Standard De OensionareIntrebare: Buna ziua, In perioada 2009-2016 am lucrat in conditii deosebite de munca si am avut 83 zile de concediu medical care nu se datoreaza unui accident de munca si nici unei boli profesionale. Va rog sa-mi spuneti daca aceste zile sunt considerate stagiu de cotizare in grupa deosebita de munca si daca participa la reducerea varstei standard de pensionare( in conditiile unui stagiu complet de cotizare). Va multumesc.
 

Raspuns: Din punctul meu de vedere este o inadvertenta.Concediile medicale pe adeverinta ar fi trebuit trecut... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

REVISAL-ul a fost modificat (din nou) in 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Noutatile anului 2017 in REVISAL
 
Toate schimbarile aparute in REVISAL
sunt explicate detaliat in raportul
 
"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

 

 

 

 

 
 
 



 
REVISAL-ul a fost modificat in 2017!
Atentie la toate noutatile aduse de modificarea legii! Este obligatoriu sa respectati noua lege in 2017.

Descarcati gratuit Raportul Special

"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]