Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Concedierea in situatia unui salariat inapt

HG 355/2007Codul munciiexpertiza medicalainaptapt conditionat
 In cazul in care medicul de medicina muncii pune avizul medical pe fisa de aptitudine de Inapt si Apt Conditionat, poate angajatorul emite in baza acestei fise, decizie de concediere conform art. 61 lit. c) Codul muncii ?


Ce obligatie ii revine angajatorului?

Va invitam sa urmariti filmarea pentu solutia oferita de specialistii www.portalcodulmuncii.ro



Raspuns: Conform art. 9 alin. (1) din HG 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor, cu modificarile si completarile, ulterioare, aptitudinea in munca reprezinta capacitatea lucratorului din punct de vedere medical de a desfasura activitatea la locul de munca in profesia/functia pentru care se solicita examenul medical.

Concluziile examenului medical consemnate in fisa de aptitudini pot fi: apt, apt conditionat, inapt temporar, inapt.

Potrivit dispozitiilor art. 61 lit. c) din Codul muncii , republicat, angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in cazul in care, prin decizie a organelor competente de expertiza medicala, se constata inaptitudinea fizica si/sau psihica a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa isi indeplineasca atributiile corespunzatoare locului de munca ocupat.

Legiuitorul nu specifica cine sunt organele competente de expertiza medicala.

Procedura completa la angajare
Procedura completa la angajare

Vezi detalii aici

37 de modele de Regulament Intern
37 de modele de Regulament Intern

Vezi detalii aici

Totul despre Pontaj si Programul de lucru
Totul despre Pontaj si Programul de lucru

Vezi detalii aici




Inaptitudinea prevazuta la art. 61 lit. c) din Codul muncii , republicat, presupune ca salariatul nu mai este apt sa presteze activitatea corespunzatoare postului ocupat, dar poate fi apt pentru prestarea altor activitati corespunzatoare unui alt post.

Art. 64 alin. (1) din Codul muncii republicat stabileste ca in cazul in care concedierea se dispune pentru motivele prevazute la art. 61 lit. c) si d), precum si in cazul in care contractul individual de munca a incetat de drept in temeiul art. 56 alin. (1) lit. e), angajatorul are obligatia de a-i propune salariatului alte locuri de munca vacante in unitate, compatibile cu pregatirea profesionala sau, dupa caz, cu capacitatea de munca stabilita de medicul de medicina a muncii.

Alin. (2) din acelasi articol prevede ca in situatia in care angajatorul nu dispune de locuri de munca vacante potrivit alin. (1), acesta are obligatia de a solicita sprijinul agentiei teritoriale de ocupare a fortei de munca in vederea redistribuirii salariatului, corespunzator pregatirii profesionale si/sau, dupa caz, capacitatii de munca stabilite de medicul de medicina a muncii.
Angajatorul poate dispune concedierea salariatului in cazul in care acesta nu isi manifesta consimtamantul in termen de 3 zile lucratoare de la comunicarea angajatorului cu privire la noul loc de munca oferit, precum si dupa notificarea cazului catre agentia teritoriala de ocupare a fortei de munca.

Instantele de judecata nu au o practica unitara in aprecierea organelor competente de expertiza medicala. Unele instante apreciaza ca avizul de inapt a medicului de medicina muncii nu reprezinta decizie a organelor competente de expertiza medicala (in acest sens vezi Decizia Civila nr. 1178/R/2009 a Curtii de Apel Bucuresti, Sectia a VII-a civila si pentru cauze privind conflicte de munca si asigurari sociale, Decizia civila nr. 1896/R/2009 a Curtii de Apel Bucuresti, Sectia a VII-a civila si pentru cauze privind conflicte de munca si asigurari sociale www.jurisprudenta.org/), alte instante, dimpotriva apreciaza ca medicii de medicina muncii sunt organele competente de expertiza medicala (vezi Decizia civila nr. 124/R/2009 a Curtii de Apel Cluj, Sectia civila, de munca si asigurari sociale, pentru minori si familie - www.jurisprudenta.org/).

In concluzie, nu exista o practica unitara a instantelor de judecata in aprecierea organelor competente de expertiza medicala pe a caror decizie se poate intemeia concedierea salariatului in temeiul art. 61 lit. c) din Codul muncii , republicat.

In ceea ce priveste aptitudinea conditionata a salariatului de a presta activitatea, art. 10 din HG 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor, cu modificarile si completarile ulterioare, prevede ca in conditiile in care medicul de medicina muncii face recomandari de tip medical, aptitudinea este conditionata de respectarea acestora, iar in fisa de aptitudine - anexa nr. 5, avizul medical va fi "apt conditionat". Asadar, in momentul in care pe fisa de aptitudini medicul de medicina muncii a specificat apt conditionat, inseamna ca aceasta persoana este apta de munca, insa numai cu respectarea recomandarii prevazute de medic.

In Anexa 5 din HG 355/2007 , cu modificarile si completarile ulterioare, este prevazut modelul fisei de aptitudini, in care, in dreptul avizului medical dat de catre medicul de medicina muncii pentru fiecare dintre cele patru posibilitati (apt, apt conditionat, inapt temporar, inapt) se vor arata si recomandarile medicului pentru fiecare dintre concluziile examenului medical. Prin urmare, in cazul unui salariat declarat apt conditionat in urma controlului efectuat de catre medicul de medicina muncii, angajatorul va urma recomandarile medicului.

Fata de aceste aspecte, apreciem ca angajatorul nu poate dispune concedierea in temeiul art. 61 lit. c) din Codul muncii , republicat, a salariatului in privinta caruia in urma examenului medical s-a decis de catre medicul de medicina muncii aptitudinea conditionata in munca, ci va urma recomandarile medicului de medicina muncii.



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
HG 355/2007Codul munciiexpertiza medicalainaptapt conditionat

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 22 Iunie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Concedierea in situatia unui salariat inapt Nota: 3.8 din 5 - 5 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (2)


Bogdan
22-Iul-2016

Ce inseamna a respecta recomandarile medicului de medicina muncii. El da recomandari medicale, nu juridice. Daca Dvs. spuneti ca avizul medicului nu este suficient pentru a desface CIM cu art. 61 lit. c din CM atunci ce facem? Ce conteaza recomandarile medicului daca eu nu am temei legal sa desfac CIM-ul pentru un salariat caruia nu-i gasesc o alta pozitie in firma?

01-Oct-2012

Buna ziua, tocmai am primit un aviz pentru unul dintre angajati de inapt in urma controlului periodicpsihologic pentru desfasurarea activitatii lui, mi-e foarte clar ca voi demara concedierea in cazul de fata, insa am o singura problema, angajatul in momentul de fata este in concediu de odihna pt aprox 40 de zile restanta si pe 2011, ce este indicat de facut rechemat din concediu si demarat procedura de concediere individuala sau pot astepta cele 40 de zile si la reintoarcere demarez concedierea? Multumesc

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cānd Pot S M Pensionez Parial AnticipatIntrebare: Buna ziua,am un stagiu de cotizare de 42 ani 03 luni și 06 zile,din care 22 ani11luni și 08 zile reprezintă stagiu in grupa a-ll-a de munca,aceste date sunt din 22.08.2017.In prezent sunt șomer in urma unei concedieri colective de munca cu somaj plătit de către stat(somaj+un ajutor de stat)am intrat īn somaj in 17.10.2016 și voi termina in17.10.2018.Stiu că acest somaj se constituie vechime in munca.Va rog să-mi mi spuneți cānd voi ieși la p
 

Raspuns: Buna ziua,tot pe acest caz,va rog să-mi spuneți explicit cand pot să m&am... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

eNews Resurse Umane

Importanta Work-Life Balance
Descarca GRATUIT raportul special

"Importanta Work-Life Balance"
 

 

 


 
xx
PRIORITATILE ANULUI 2018
Afla cum realizezi echilibrul intre activitatea profesionala
si viata personala a angajatilor

Descarca acum GRATUIT Raportul Special

"Importanta Work-Life Balance"

Da, vreau sa primesc revista de Resurse Umane