Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Stimulentul de insertie poate fi acordat imediat dupa concediul postnatal

concediu de maternitateOUG 111/2010CCCCodul fiscalLegea 571/2003



Intrebare: O salariata care a nascut in 20 octombrie 2011, dupa efectuarea concediului medical de maternitate a ales sa revina la lucru fara a opta pentru concediu crestere copil. Salariata sau sotul ei sunt obligati sa intre in CCC cel putin o luna, conform OUG 111/2010? Poate ea beneficia de stimulentul de insertie in aceste conditii?
 
Raspuns: Asa cum prevede OUG 111/2010m, incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 1,2 ISR si nici mai mare de 6,8 ISR;
b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 1,2 ISR si nici mai mare de 2,4 ISR.
 
Ceea ce inseamna ca salaraita poate beneficia de concediu pentru crestere copil, nefiind obligata la efectuarea lui. Totodata, art. 8 alin. (1) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor prevede ca oricare dintre parintii firesti ai copilului poate beneficia de de indemnizatia lunara si stimulentul de insertie prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, in functie de optiunea exprimata conform art. 2 alin. (1), si numai daca indeplineste conditiile de acordare prevazute de prezenta ordonanta de urgenta. Daca persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediu crestere copil in varsta de pana la un an si indemnizatie lunara obtin venituri supuse impozitului anterior implinirii varstei de un an de catre copil, pot beneficia de stimulent insertie pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.  Potrivit prevederilor art. 13 din Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobate prin HG 52/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, stimulentul de insertie se va acorda pe baza unei semnate de catre persoana indreptatita. Cererea va fi insotita de dovada eliberata de angajator sau, dupa caz, de alte documente eliberate de autoritatile competente ori de declaratia pe propria raspundere din care sa rezulte ca aceasta realizeaza sau urmeaza sa realizeze venituri supuse impozitului. Daca dreptul la stimulentul de insertie este stabilit pentru persoana care nu solicita, desi indeplineste conditiile, acordarea indemnizatiei pentru crestere copil, cererea pentru acordarea stimulentului va fi insotita de actele doveditoare necesare stabilirii acestui drept, asa cum apar prevazute in cuprinsul art. 6 din ordonanta.

Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal
Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal

Vezi detalii aici

 Telemunca. Avantaje. Dezavantaje. Optimizare cost
Telemunca. Avantaje. Dezavantaje. Optimizare cost

Vezi detalii aici

202 Modele de fise de post
202 Modele de fise de post

Vezi detalii aici




 
In concluzie, dupa efectuarea a cel putin 42 de zile de concediu de maternitate dupa nasterea copilului, salariata poate reveni, avand dreptul la stimulentul de insertie pana la implinirea copilului a varstei de 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap fara a fi nevoita sa opteze pentru concediu crestere copil. Stimulentul se va acorda la cererea ei.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu de maternitateOUG 111/2010CCCCodul fiscalLegea 571/2003

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 20 Iunie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Stimulentul de insertie poate fi acordat imediat dupa concediul postnatal Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (2)


10-Oct-2012

Buna ziua.Daca copilul este nascut pe 10 08 2011 si ma-m itors la seviciu pe 10 08 2012 pot beneficia de stimulentul de insertie.multumesc

21-Iun-2012

Buna ziua. Puteti sa-mi spuneti in cazul in care ma intorc la servici dupa 1 an de concediu de maternitate, in afara faptului ca beneficiez de stimulentul de insertie pot beneficia de cele 2 ore pt alaptat zilnic ? Puteti sa-mi spuneti care este temeiul legal ? Multumesc.

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pentru Pensie Pot Cere Actualizarea Salariului Stabilit Conf. Art 136 C.m.vechi?Intrebare: In urma reintegrarii, mi s-au calculat despagubiri salariale, printr-o expertiza contabila, dispusa de instanta, in anul 2000, conform art.136 din vechiul CM, pentru intervalul sept 1991-nov 2000.Expertul stabileste media ultimelor 3 salarii in cuantum de 19338 rol, la momentul sept.1991. In baza acestei sume imi calculeaza drepturile salariale pentru cei 10 ani, drastic micsorate, logica art.136 c.m.impunand ca si in nov.2000 sa am acelasi salariu de 19338 rol, din anul 1991(echivalent a 4 pain
 

Raspuns: Va muultumesc pentru raspunsurile date si revin cu precizari: obiectivul expertizei a fost"sa s... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016