Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
KIT-ul de documente instant obligatorii din  Legislatia Muncii si Salarizare
 

Incadrarea in munca a unui angajat minor. Conditii legale




Intrebare: Ce conditii trebuie sa indeplineasca un angajator pentru a putea incadra in munca un salariat minor in varsta de 17 ani? Un astfel de angajat poate lucra in zilele de sambata, cu acordarea altei zile drept repaus saptamanal si a unui spor la salariu, corespunzator orelor lucrate in respectiva sambata?

Raspuns: Potrivit prevederilor Codului muncii republicat, art. 16 alin. 1, persoana fizica dobandeste capacitatea de munca la implinirea varstei de 16 ani. Angajarea in locuri de munca grele, vatamatoare sau periculoase poate fi facuta insa numai dupa implinirea varstei de 18 an de catre respectiva persoana.

Art. 111 din Codul muncii defineste timpul de munca drept orice perioada in care salariatul presteaza munca, se afla la dispozitia angajatorului si indeplineste sarcinile si atributiile sale, conform prevederilor contractului individual de munca, contractului colectiv de munca aplicabil si legislatiei in vigoare. In cazul tinerilor cu varste de pana la 18 ani durata timpului de munca nu poate depasi 6 ore pe zi si de 30 de ore pe saptamana. Prevederile art. 114 din Codul muncii referitoare la durata maxima legala a timpului de munca nu se aplica in cazul tinerilor care nu au implinit varsta de 18 ani. Totodata, art. 124 din Codul muncii republicat, tinerii in varsta de pana la 18 ani nu pot presta munca suplimentara, iar art. 128 alin. (1) din aceeasi lege prevede ca nu pot presta munca de noapte tinerii care nu au implinit varsta de 18 ani.

Autorizatiile si documentele esentiale de functionare
Autorizatiile si documentele esentiale de functionare

Vezi detalii aici

Transformati intr-o simpla formalitate  acreditarea dvs. ca Expert Legislatia Muncii!
Transformati intr-o simpla formalitate acreditarea dvs. ca Expert Legislatia Muncii!

Vezi detalii aici

Engleza incepatori
Engleza incepatori

Vezi detalii aici




Angajatii care nu au implinit inca 18 ani beneficiaza de o pauza de masa de cel putin 30 de minute, daca durata timpului de munca este mai mare de 4 ore si jumatate. Durata concediului de odihna pentru salariatii cu varste de pana la 18 ani este de cel putin 23 de zile, asa cum prevede art. 147 din Codul muncii. Referitor la munca in zilele de repaus saptamanal, nu exista o reglementare speciala pentru tinerii in varsta de pana la 18 ani, concluzia fiind aceea ca ei pot lucra in zilele de repaus saptamanal in conditiile reglementate de Codul muncii cu respectarea timpului de lucru de 6 ore pe zi, nu mai mult.
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 19 Iunie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Incadrarea in munca a unui angajat minor. Conditii legale Nota: 3.91 din 5 - 27 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (4)


26-Iun-2013

@Kp***** aia e sclavie...la 17 ani nu trebuie sa muncesti atat...ia o ranga si loveste-ti patronul in cap.

15-Mai-2013

Va rog mult raspundeti pe mail Kpacab4ukk@mail.ru

15-Mai-2013

Daca eu am 17 ani si lucram in zilele saptaminii cite 8 ore shi in zilele de weekend cite 15 ore,am scris cerere de condediere si nu am venit sa fac 2 saptamini de lucru dupa asta, acum directoru ma ameninta ca pina nu le fac nu primesc salariu si nu vad nici o eliberare de munca, cum procedez in asa caz?

15-Mai-2013

Daca eu am 17 ani si lucram in zilele saptaminii cite 8 ore shi in zilele de weekend cite 15 ore,am scris cerere de condediere si nu am venit sa fac 2 saptamini de lucru dupa asta, acum directoru ma ameninta ca pina nu le fac nu primesc salariu si nu vad nici o eliberare de munca, cum procedez in asa caz?

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Se Poate Schimba Cererea Pt Perioada De Crestere A Copilului?Intrebare: Buna ziua Se poate schimba cererea de sus.pendare a contractului de munca pentru cresterea copilului catre angajator de la 2 la un an?Am primit de la angajator si decizia de suspendare dar am solicitat ulterior refacerea lor cu perioada de un an si mi s a spus ca nu se mai poate schimba pt ca a fost inregistrat la Itm.precizez faptul ca eu nu mi am depus actele pt indemnizatia de crestere a copilului tocmai pt a mi le putea depune cu termen de un an Multumesc
 

Raspuns: Suspendarea contractului individual de munca se face in baza cererii depuse de mama, cerere in care... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Noul Cod Fiscal modifica impozitarea salariilor si a contributiilor

 
Descarca GRATUIT raportul special
Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul
 
"Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal"

» Alte Newslettere Gratuite
 

 

 

 

 
 
 



 
IMPOZITUL PE SALARII S-A SCHIMBAT!
Atentie la modificarile din Noul Cod Fiscal aduse impozitarii si contributiilor aferente salariilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]