Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Atentie! Angajatorul NU poate refuza revenirea din CCC anterior expirarii termenului

OUG 111/2010concediu crestere copilCodul fiscalindemnizatieCIM



Intrebare: In situatia in care o salariata aflata in concediu crestere copil de pana la 1 an  solicita reintoarcerea la locul de munca mai devreme, inaintea implinirii termenului, angajatorul ii poate refuza cererea?
 
Raspuns: Conform dispozitiilor art. 2 alin. (1) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, cu modificarile si completarile ulterioare, incepand cu data de 1 ianuarie 2011 persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal , cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara;
b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.
 
Cu alte cuvinte, concediul crestere copil reprezinta un drept al salariatei / salariatului, si nu o obligatie legala. Persoana aflata in concediu crestere copil este care, pe durata lui, poate renunta la acest beneficiu acordat conform legii, respectiv la incetarea suspendarii CIM pentru cresterea copilului, inainte de expirarea perioadei, conform termenului inscris in decizia de suspendare.

 Telemunca. Avantaje. Dezavantaje. Optimizare cost
Telemunca. Avantaje. Dezavantaje. Optimizare cost

Vezi detalii aici

Protectia datelor personale - Ghid pentru HR
Protectia datelor personale - Ghid pentru HR

Vezi detalii aici

Evaluarea angajatilor in 8 pasi
Evaluarea angajatilor in 8 pasi

Vezi detalii aici




 
Asadar, angajatorul nu poate respinfe solicitarea salariatei de a reveni din concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 1 an inainte de expirarea duratei acestuia conform deciziei de suspendare.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
OUG 111/2010concediu crestere copilCodul fiscalindemnizatieCIM

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 15 Iunie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Atentie! Angajatorul NU poate refuza revenirea din CCC anterior expirarii termenului Nota: 3.75 din 5 - 4 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (3)


19-Iun-2012

Pai persoana care revine din CCC are prioritate. El revine pe postul lui, nu pe altul. Cand am angajat persoana pe per determinata stia conditiile de angajare, deci pe decizie i s-a mentionat ca e angata pana la revenirea salariatului din CCC, chiar daca aceasta vine inainte de termenul de 2 ani sau 1 an pt care a optat.

18-Iun-2012

pe perioada in care angajatul se afla in CCC, angajatorul a angajat o alta persoana, pe perioada determinata, respectiv de 1 an, pana la intoarcerea din CCC a salariatului. ce se intampla cu acesta din urma, daca cel aflat in CCC revine mai devreme de un an? cum pot sa-i inchid CIM? ar fi binevenita completarea la articol.

18-Iun-2012

pe perioada in care angajatul se afla in CCC, angajatorul a angajat o alta persoana, pe perioada determinata, respectiv de 1 an, pana la intoarcerea din CCC a salariatului. ce se intampla cu acesta din urma, daca cel aflat in CCC revine mai devreme de un an? cum pot sa-i inchid CIM? ar fi binevenita completarea la articol.

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
CIMTP(contract Individual Munca Cu Timp Partial)---dosar In InstantaIntrebare: va rog frumos sa-mi spuneti daca am lucrat cu contract individual de munca cu timp partial (la mai multe unitati, in perioada anilor 1990 pana 2005, la calculul pensiei se ia in considerare suma contributiva? nu ma intereseaza perioada ca si vechime ci numai contributia baneasca. luata din statul de plata.rog raspuns urgent deoarece am mai formulat aceasta intrebare in nov 2017 si nu am primit raspuns , iar dosarul este in instanta de judecata . multumesc !
 

Raspuns: Este posibil ca acest articol sa fie in masura sa rezolve situatia si sa se ia in considerare atat ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016