Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Cum se acorda preavizul de concediere in cazul falimentului angajatorului?

Codul munciiconcediereinsolventafalimentLegea 85/2006concediu crestere copil

 
Situatie: O salariata aflata in concediu pentru cretere a copilului solicita reluarea activitatii dupa implinirea varstei de 2 ani de catre copil, in august 2012. Societatea insa a intrat in faliment, intentionand sa disponibilizeze salariata. Intrebare este, in acest conditii, salariata are dreptul la preavizul pentru concediere
 
Raspuns: Art. 86 alin. (5) din Legea 85/2006 privind procedura insolventei, cu modificarile si completarile ulterioare, prevede ca un contract de munca sau de inchiriere, in calitate de locatar, va putea fi denuntat numai cu respectarea termenelor legale de preaviz. Totodata, potrivit art 86 alin. (6) din acelasi act normativ, prin derogare de la prevederile Legii nr. 53/2003 - Codul muncii republicat, cu modificarile si completarile ulterioare, ulterior datei deschiderii procedurii, desfacerea contractelor individuale de munca ale personalului debitoarei se va face de urgenta de catre administratorul judiciar/lichidator, fara a fi necesara parcurgerea procedurii de concediere colectiva. In acesta situatie, asa cum prevede actul normativ amintit, admistratorul judiciar/lichidatorul va acorda personalului concediat doar preavizul de 15 zile lucratoare.
 
Astfel ca, administratorului judiciar si lichidatorul sunt cei carora le rebvine dreptul de a  concedia salariatii unei societati intrate in insolventa, ei fiind scutiti de formalitatile prevazute de lege referitor la concedierea colectiva a personalului, avand in acelasi timp  obligatia de a respecta doar termenul de preaviz, care, in baza modificarilor Codului muncii apreciem ca este de 20 de zile lucratoare.

 Telemunca. Avantaje. Dezavantaje. Optimizare cost
Telemunca. Avantaje. Dezavantaje. Optimizare cost

Vezi detalii aici

Totul despre Pontaj si Programul de lucru
Totul despre Pontaj si Programul de lucru

Vezi detalii aici

207 modele si formulare OBLIGATORII in HR
207 modele si formulare OBLIGATORII in HR

Vezi detalii aici




 
In concluzie, in situatia de exceptie in care angajatorul intra sub incidenta Legii 85/2006, fiind declansata procedura de insolventa, desfacerea contractelor individuale de munca ale salariatilor se face conform dispozitiilor art. 86 din lege, derogatorie de la dreptul comun Codul muncii, dar cu acordarea obligatorie a preavizului pentru concediere

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Codul munciiconcediereinsolventafalimentLegea 85/2006concediu crestere copil

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 13 Iunie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Cum se acorda preavizul de concediere in cazul falimentului angajatorului? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Acordare De Tichete De Masa Incluzand Valoarea Lor In Salariul NegociatIntrebare: Buna Ziua! Incepand de 1 martie 2018, am negociat un salariu brut de 3756+892 spor de risc comform act aditional. Cand am primit salariul era o diferenta de 300 lei net. Angajatorul mi-a coumicat ca diferenta este valoarea tichetelor de masa, deoarece acestea sunt incluse in valoarea salariului negociat. In aceasta situatie eu doresc sa renunti la tichete pt. ca doresc sa cheltuiesc salariul meu cum o doresc eu. Este legal ca tichetele sa fie incluse in salariul negociat, fara sa se mentio
 

Raspuns: angajatorul .. nu trebuia sa negocieze altceva decat salariul de baza si daca acesta include sporuri... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

eNews Resurse Umane

Importanta Work-Life Balance
Descarca GRATUIT raportul special

"Importanta Work-Life Balance"
 

 

 


 
xx
PRIORITATILE ANULUI 2018
Afla cum realizezi echilibrul intre activitatea profesionala
si viata personala a angajatilor

Descarca acum GRATUIT Raportul Special

"Importanta Work-Life Balance"

Da, vreau sa primesc revista de Resurse Umane